Bitcoin a jeho najväčšie forky si nedávno prešli udalosťou známou ako halving. Zníženie odmien za mining na polovicu malo obrovský dopad na ťažobné ekosystémy týchto coinov. Od halvingu však už prešiel nejaký ten piatok a je čas pozrieť sa, čo sa zmenilo.
V tomto článku sa pozrieme na samotný Bitcoin a jeho dva najväčšie forky
Bitcoin Cash a Bitcoin SV.
Cenový vývoj
Bitcoin halving sa udial okolo deviatej večer 11.5.2020 na cene približne 9000 $. Odvtedy sa toho veľa nezmenilo. Cena Bitcoinu sa naďalej pohybuje medzi 8800 – 10 000 $ a trh nevie nabrať dostatočné momentum na prerazenie jednej z týchto dvoch technických hladín. Z hľadiska ceny sa toho zatiaľ veľa nezmenilo. Bitcoin naďalej zápasí s dlhodobou klesajúcou trendline, ktorá ho posledných 2,5 roka obmedzuje v raste.
Počas tejto ekonomickej krízy sa však podstatne dvihol záujem inštitucionálnych investorov o kryptomeny. Do Bitcoinu po dlhej dobe konečne začali prúdiť nové peniaze. V minulosti inštitúcie vo veľkom skupovali novo vyťažené mince, aby svojimi nákupmi príliš nezvýšili cenu BTC. V súčasnosti však dopyt rapídne stúpol a vďaka halvingu sa inflácia znížila na polovicu.
O záujme inštitúcií o Bitcoin svedčí aj Bitcoin Open Interest na CME, ktorý dosiahol historické maximum!
Forky Bitcoinu svojimi halvingmi prešli ešte v apríli. Konkrétne 8.4. (Bitcoin Cash) a 10.4. (Bitcoin SV). Tieto krypromeny zatiaľ mali rovnaký pohalvingový osud ako samotný Bitcoin a zatiaľ sme nezaznamenali žiadne veľké pohyby. Bitcoin Cash sa pohybuje v intervale 220-280 $ a Bitcoin SV je zas obmedzovaný hladinami 180-220 $.
Tieto kryptomeny majú o niečo horší dlhodobý výhľad než Bitcoin. Záujem o nich sa v čase krízy nijak zvlášť nezvýšil a už vôbec nie zo strany inštitúcií. Znížená inflácia by však týmto coinom mohla pomôcť jednoduchšie rásť, keďže sa teraz znížil bearish tlak na cenu. Pravdepodobne však nemôžeme očakávať žiadne revolučné pohyby. Forky ostanú forkami. Budú ďalej nasledovať Bitcoin a z dlhodobého hľadiska robiť menšie zisky.
Prečítajte si našu analýzu korelácie Bitcoinu so zvyškom finančného trhu. Koreluje alebo nekoreluje? My v tom máme jasno! Koreluje Bitcoin s akciami? Málokedy, a preto ho miliardári nakupujú vo veľkom
Hashrate Bitcoin zatiaľ klesá
Cena Bitcoinu a jeho forkov stagnuje a hashrate teda vplyvom zníženia odmien za ťažbu klesá. Výkon BTC siete sa z času pred halvingom znížil o 25-30%. Počas halvingu to bolo 120-130 exahashov a aktuálne sa pohybuje okolo 85-95 exahashov.
Zarábajte na zmene obtiažnosti s hashrate futures
Ako to vidíte s budúcnosťou BTC miningu? Bude podľa vás hashrate stúpať, ako tomu bolo doteraz? Po novom na tom totiž môžete zarobiť! Je totiž možné obchodovať Bitcoin Hashrate futures. Tieto futures sledujú meniacu sa obtiažnosť siete. V(čšina obchodníkov stavila na rast a otvárajú long kontrakty.
Forky predviedli hashrate Barta
Nie že by to malo nejaký vplyv na cenu forkov, no na vývoji hashratu môžeme vidieť krásneho barta. Prečo sa to stalo. Vysvetlenie tohto javu je veľmi jednoduché.
Obe kryptomeny po svojich halvingoch zaznamenali masívny prepad hashratu. Oba forky totiž používajú rovnaký ťažobný algoritmus ako samotný Bitcoin (SHA-256) a po halvingu sa väčšina minerov presunula práve na BTC sieť. Bitcoin svojím halvingom prešiel o mesiac neskôr a vtedy sa časť minerov vrátila späť na forky, čo spôsobilo skokový nárast hashratu.
Je tiež zaujímavé, že viac minerov sa vrátilo na Bitcoin Cash. O ťažbu BSV je podstatne menší záujem a hashrate mu oveľa rýchlejšie klesá.
A teraz z iného súdka. Vo svete vypukla nová ekonomická kríza a bohatí na nej už teraz krásne zarábajú. Ako to robia? Na to sme sa zamerali v našej novej sérii článkov. Tu je prvá časť:
https://kryptomagazin.sk/takto-bohati-zarabaju-na-krize-okradaju-nas-pretoze-nerozumieme-systemu-cast-1/