Ekonomická kríza, ktorú naštartoval koronavirus, ešte len začala. Akciové indexy USA a EÚ v čase vypuknutia pandémie v priebehu mesiaca padli o 30-40% a z trhu sa stratilo obrovské množstvo peňazí. To je problém, pretože bez peňazí sa nedajú zaplatiť faktúry, firmy začnú prepúšťať, ľudia ostávajú doma, prestávajú kupovať veci, splácať hypotéky, bankám sa zlikvidujú pozície a začnú krachovať.
Práve preto tu máme centrálne banky, ktoré sú schopné pomôcť ekonomike tým, že do trhu doplnia likviditu. Po veľkom prepade indexov sa vyparili celé bilióny. S&P 500 padol z historického maxima (~3400 bodov) až na 2180 bodov. Dostal sa tak pod dlhodobú rastúcu trendline (červená čiarkovaná), ktorú sme od roku 2009 otestovali už štyri krát.
Následne sa však minulý týždeň po zákroku FEDu vrátil späť nad túto líniu a potvrdil krátkodobú klesajúcu trendline (žltá). V priebehu tohto týždňa ju však nedokázal preraziť. Včera, teda v piatok, S&P 500 finálne uzavrel týždeň na hladine 2488,7 bodov. Burzy sú cez víkend zatvorené, takže žiadne ďalšie pohyby už neočakávame.
Suma sumárum, americká ekonomika ďalej padá. Pokles sa však našťastie spomalil a pri pohľade na graf poslednej dekády je ešte stále v miernom UPtrende.
Prečo vlastne začala ďalšia kríza? Môže za to koronavirus? Kdeže! Ten pôsobil iba ako rozbuška a poodkryl slabiny amerického systému. Skutočné dôvody nájdete v tomto článku: Čo je skutočný dôvod príchodu ekonomickej recesie?
Americká vláda posiela vrtuľníkové peniaze
Prezident Donald Trump navyše FED-u dovolil vytvoriť ďalších 6200 miliárd, ktoré by mali stabilizovať ekonomiku a umožniť firmám zaplatiť svojich zamestnancov. Na výplaty dala americká vláda nakoniec iba 2200 (2,2 biliónov) miliárd. To je podstatne menej, než očakávaných 5 biliónov. Tak ako tak, ide o zďaleka najvyššie čiastky v histórií. Ale ako povedal prezident Trump, “my sme USA, my si to môžeme dovoliť!“
Prečo to však Američania potrebujú? To nevydržia pár týždňov bez príjmu? Nuž, ak ste vo štvrtok sledovali náš stream, tak nie. Celé Spojené štáty americké sú nastavené tak, aby systém vyvíjal na radových pracovníkov čo najväčší tlak. Žije sa z ruky do úst a málokto si tvorí rezervy. Výplaty v Amerike putujú na účty každý týždeň a ak bežnému človeku vypadne príjem na 1-2 týždne, začína mať problém.
Nemôže platiť nájom, ani nakupovať potraviny. Najbohatšia krajina na svete? Iste, no ľudia v nej sú väčšinou veľmi chudobní a finančne negramotní. To pomáha udržať Ameriku veľkú a silnú. Teda… až kým nepríde kríza.
Veľa ľudí nemá ani poistku, pretože zdravotníctvo je USA extrémne drahé. To je v čase keď v krajine zúri koronavirus veľmi veľmi zlé.
O aktuálnej situácii v krajine v spojení s koronavirusom viac nájdete tu: Smrtiaci vírus už oficiálne nakazil milión ľudí! O ďalších miliónoch však nevieme
Americkú ekonomiku čaká kľúčový týždeň
Od pondelka budú všetci bankári, ekonómovia a traderi prilepení na grafoch amerických akciových indexov. Tie európske sú na nich mimochodom naviazané, takže je to dôležité aj pre nás. Ak indexy budúci týždeň začnú padať, bude to dosť zlé.
Ako sme písali vyššie, už teraz sa nachádzajú na dlhodobej stúpajúcej trendline a ak pod ňu klesnú druhý krát, len tak sa z toho nespamätajú. Naopak, ak zaznamenáme rast, budeme si môcť na nejaký čas vydýchnuť. Najostrejší downtrend totiž skončí.
Ako zareaguje Bitcoin?
A je nutné dodať, že ak príde dump, s najväčšou pravdepodobnosťou to strhne aj Bitcoin. Aj keď sa to nezdá, kryptomeny sú na akciové trhy naviazané. Ale hlavne v čase najväčších pohybov. Ak sa nedeje nič zaujímavé, žijú si viac menej vlastným životom, no v medziach dlhodobých supportov a rezistencií.
Bitcoin aktuálne zápasí s rezistenciou, ktorá sa na 6h grafe vytvorila za posledné týždne. Ak by mal ďalej korelovať s americkými akciovými indexami, pravdepodobne sa cez víkendu breakoutu tejto rezistencie nedočkáme a rozhodne sa až budúci týždeń.
Iný pohľad na túto problematiku: EXPERT blog – Je Bitcoin naviazaný na cenu akcií?
Bitcoin však rozhodne má našliapnuté na ďalší rast a pokiaľ S&P 500 a Dow Jones otvoria v pondelok otvoria v pluse, mohol by postupne rásť až na 8500 $. To je momentálne najlepší scenár, aký môžeme očakávať.
Chcete vedieť viac? Pozrite si náš stream! Začína nám ekonomická kríza a my sme sa rozhodli, že budeme ekonomiku pozornejšie sledovať a komentovať aj tu na kryptomagazine a na BitLinku. Kryptomagazin môžete sledovať aj na facebooku.
Nezabudnite sa prihlásiť na odber našich videí a nezmeškajte naše ekonomické a kryptomenové spravodajstvo.
Toto sú 2 dôvody, prečo Bitcoin stúpol na 7200 dolárov – Bude tento rast pokračovať?