VIDEO – Vedci vytvorili prvý živý organizmus! – navrhol ho počítač a vie “chodiť”

BitmarketsBitmarkets

Vývoj v oblasti robotiky ide míľovými krokmi smerom vpred. Aj naše umelé inteligencie začínajú byť reálne inteligentné a prekonávajú ľudí v množstvo disciplín. Robotika a AI sa teraz na michiganskej univerzite spojili, aby vytvorili niečo úplne nové. Bude to možno znieť trochu kontroverzne, no vedcom sa podarilo úspešne otestovať spôsob výroby programovateľných živých robotov.

EÚ chce zakazovať. Je to vhodné? Zásah do súkromia – EÚ chce obmedziť funkciu na rozpoznávanie tvárí!

Ide o organizmy vytvorené v laboratóriu, ktoré plnia určitú funkciu. Líšia sa však od čohokoľvek, čo by ste mohli nájsť v prírode. Na ich stvorenie boli použité kmeňové bunky zo žaby, ktoré.sa následne správne diverzifikovali, naprogramovali a zlepili do podoby mnohobunkového organizmu. Prototyp (viď video) vydrží približne týždeň a dokáže niečo, čo sa len tak nevidí. Je schopný pohybovať sa jedným smerom.

To možno neznie ako nič extra, no je dôležité poznamenať, že ide o organizmus, ktorý vytvorili ľudia. Pomocou genetického algoritmu (teda počítačový algoritmus, ktorý simuluje evolúciu) ho navrhol univerzitný superpočítač. Následne bol doslova poskladaný z pripravených buniek, ako z lega.

Na čo je to dobré?

Zatiaľ sme na úplnom začiatku. Využitie takejto biotechnológie je však obrovské a v budúcnosti bude mať nedozierne následky. Vedci už teraz hovoria o organizmoch, ktoré by rozkladali mikroplasty v mori, alebo dopravili liek iba do postihnutých buniek.

Mikroorganizmami to však rozhodne neskončí. Predstavte si napríklad dom, alebo rovno mrakodrap, ktorý vyrástol z malého semienka. Vo vedecko-fantastickej literatúre sa ľuďmi navrhnuté živé organizmy používali aj ako vesmírne lode, alebo dokonca Disonove sféry. V tomto ohľade nás naozaj obmedzuje iba predstavivosť.

Tak ako naši predkovia, aj my po sebe zanechávame rôzne artefakty, ktoré budú archeológovia budúcnosti skúmať. Namiesto kamenných hrotov, bronzových misiek alebo železného kladiva však nájdu… Plastový odpad.

Plasty vo fosílnych záznamoch – Po dobe bronzovej a železnej vitajte v dobe plastovej!

txbtxb