Čaká nás Supercyklus Bitcoinu? Premena spoločenského vnímania BTC a vstup veľkých hráčov

Kvakomat PC bannerBitmarkets

Nasledujúca úvaha nemá byť odporučením na nákup, ani pokusom o predikciu ceny BTC. Ide iba o zamyslenie sa nad vzťahom ceny BTC a spoločenským vnímaním Bitcoinu ako hodnotnej technológie. Existuje predpoveď, že práve stojíme na hranici tzv. supercyklu BTC, ktorý dostane Bitcoin do všetkých oblastí finančného systému.

Profesionálna analýza – 29.01.20 Technická analýza BTC/USD – Len teraz to začne byť zaujímavé

Spoločenský pohľad je dôležitejší ako technológia

Celý nasledujúci argument je založený na tom, že sa kvalitatívne premenilo prostredie kryptomien a to primárne zo spoločenského a nie technologického hľadiska. Technológia Bitcoinu postupuje relatívne pomaly, nemenej vnímanie zo strany spoločnosti je extrémne rozdielne.

V dnešnom hľadisku sa stratil jeden z kritických naratívov a tým je pád ceny na nulu. V spoločenskej debate tak už necirkuluje rozprávanie o tom, že Bitcoin je iba pyramídou, ktorá zle skončí. Tento naratív bol nahradený naratívom o nekorelujúcom druhu majetku a bezpečnom úložisku hodnoty.

Dnes sa už ľudia neboja, že Bitcoin spadne na nulu. Aj keby sa jeho cena prepadla, tak máme rozsiahly dôkaz využiteľnosti BTC a tým je darknet. Nula je prakticky z obliga a systém vydržal test času. A to nie je zďaleka všetko, pretože do priestoru prichádzajú smart money.

Tzv. inteligentné peniaze sú viac-menej inštitucionálne investície. To je argument s obrovskou silou. Investičné fondy kupujú BTC, firmy kupujú BTC, renomované burzy stavajú infraštruktúru pre BTC. Ak sa niekto pýta, či Bitcoin spadne na nulu, tak mu môžete odpovedať, že keď najväčšie finančné inštitúcie niečo nakupujú, tak si spravia čertovsky dobrý výskum.

Supercyklus ako evolúcia

Supercyklus by mal byť kvalitatívnou zmenou. To znamená, že Bitcoin by mal prejsť ďalšou vlnou adopcie a dostať sa do mainstreamu, či už inštitucionálneho alebo verejného. Mal by sa stať nepostrádateľným nástrojom na zabezpečenie finančnej stability na dlhé časové obdobie aj napriek svojej volatilite. Kľúčová je úžitkovosť.

Nepochybne úžitkovosť tu bola prakticky vždy. Čo sa zmenilo – je spoločenské vnímanie. A to povedie k veľkej premene nielen v ekosystéme BTC, ale v celom svete kryptomien. Supercyklus by tak mal mať buď podobu pretiahnutého bull runu, alebo by mal vystreliť cenu BTC naozaj to the moon (hoci moon girls/boys vždy o peniaze prídu – chamtivosť je zlá vlastnosť).

Existujú dva dôvody, ktoré by mohli svedčiť v prospech radikálneho vzostupu. Jedným z nich je inštitucionálne FOMO. To si momentálne nedokáže nikto predstaviť. Bola by to pomerne bezprecedentná situácia aj na (ne)finančných trhoch. Inštitúcie by si zrazu uvedomili, že im ušiel vlak a nemôžu ponúknuť svojim klientom investíciu do bezpečného majetku. A vďaka tomu, že majú inštitúcie naozaj množstvo peňazí, tak sa nedá predpokladať, čo by sa stalo.

Druhým faktorom je zase zmena spoločenského naratívu vo vzťahu k neuveriteľne rýchlo rastúcej infraštruktúre. Krypto je dnes už jednoduchšie a prijateľnejšie pre širokú spoločnosť. Burzy zvládnu podstatne väčší nával más. Super cyklus je možno len rozprávka, ale v priestore kryptomien sa schyľuje k veľkým veciam!

Čo čítať ďalej:

Bitcoin za 9400$ !!! Prečo sa všetky veľké pohyby dejú o polnoci?

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam K.

txbBest Wallet mobil