Obchodná vojna medzi Čínou a USA nikdy neskončí?

BitmarketsKvakomat mobil

Spojené štáty americké a Čínska ľudová republika spolu síce dosiahli a v budúcnosti asi aj dosiahnu dočasné obchodné dohody, ale dlhodobo to nijako nezmení štruktúru a kultúru čínskej spoločnosti, ktoré by definitívne ukončili obchodnú vojnu. Tieto čiastočné dohody majú ale jeden priaznivý efekt. Teda, že na jednej strane upokoja situáciu na trhu a zároveň schladia hlavy tým, ktorí by chceli prehlbovať obchodnú vojnu ako takú.

Zdanlivé dohodnutie

Z toho, čo vieme, sa zdá, že americkí a čínski obchodní vyjednávači dosiahli v obchodných rokovaniach nejaký ten konsenzus. Určité čínske zdroje tvrdia, že v rozhovoroch obe strany viedli serióznu a konštruktívnu diskusiu o riadnom riešení hlavných problémov druhej strany a dosiahli teda zásadný konsenzus.

Tieto rozhovory pripravujú ďalšiu cestu na prípadnú dohodu v blízkej budúcnosti. Jeff Yastine je analytikom pre Banyan Hill Publishing. Myslí si, že Trumpova administratíva a Čína sa čoskoro dohodnú na nejaké nominálnej obchodnej dohode. Jej súčasťou by bol konsenzus v rámci poľnohospodárskych výrobkov a iných obchodných problémov, ktoré ale nebudú budiť kontroverzie. To by znamenalo, že obe strany by mohli tieto udalosti vyhlásiť za svoje osobné víťazstvo v tomto dlhotrvajúcom probléme.

Čínski vyjednávači by obchodné dohody mohli vziať späť k čínskemu prezidentovi Xi a ten by si týmto poistil svoju podporu u ostatných straníckych aparátnikov. Zatiaľ Trump môže zase mávať obchodnými dohodami s Čínou pri nadchádzajúcej prezidentskej kampani a tým by všetkým mohol ukázať, že Číňanov prinútil pristúpiť na jeho požiadavky. To by mu samozrejme pridalo politické body.

Intelektuálne vlastníctvo

Ale tieto obchodné vojny začali predovšetkým kvôli tomu, že Čína dlhodobo kradne duševné vlastníctvo a bráni americkým bankám vstúpiť do čínskeho bankového sektora. A to práve Trump nebude môcť nikdy vyriešiť. A pravdepodobne pre to ani nebude veľmi veľká vôľa. A pravdepodobne sa to nepodarí žiadnej administratíve, nech je prezident ktokoľvek.

Riešenie problému duševného vlastníctva v Číne si vyžaduje zmenu v stáročnej tradícii, ktorá považuje duševné vlastníctvo za verejný statok. Otvorenie čínskeho finančného systému americkým bankám by podkopalo oprávnené záujmy vládnucej triedy Číny. Čínski predstavitelia vraj totiž využívajú bankový sektor na to, aby prideľoval úvery tým, ktorí sú z politického hľadiska spoľahliví.

Čo čítať ďalej?

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Jaroslav J.

txbtxb