Už v roku 2015 sa začalo riešiť, kedy príde ďalšia kríza. Vtedy sa o tom ale ešte nedebatovalo v takej veľkej miere, pretože všetko „šlapalo” tak, ako malo. Iba hŕstka ľudí varovala, že problémy spojené s finančnou krízou z roku 2008 sa v podstate nevyriešili, ale len utlmili. Vzhľadom na to, že vtedy došlo len k tomuto utlmeniu, tu vzniknuté problémy stále sú a navyše sa od tej doby ešte pekne nahromadili.
Zvýšená neistota
V roku 2018 sa začalo hovoriť o prichádzajúcej kríze s mnohonásobne vyššou intenzitou. Jednak to bolo spôsobené vyhrotenými obchodnými vzťahmi medzi Čínou a USA, a potom tiež zlými ekonomickými dátami. To sa samozrejme prejavilo extrémnou volatilitou na akciových trhoch, ktorá v podstate trvá do dnešných dní. Táto zvýšená volatilita je práve odrazom toho, že sentiment na trhu nie je príliš dobrý. Spolu s tým sa ukazuje, že čoraz viac ekonómov a analytikov predikuje, že do dvoch rokov kríza/recesia skutočne príde.
To potvrdzuje hneď niekoľko prieskumov od rôznych inštitúcií. Jednou z takýchto inštitúcií je napríklad National Associate for Business Economics, ktorá si tiež vyžiadala tento prieskum spracovať. Výsledky prieskumu ukazujú, že až 80 % ekonómov si myslí, že rast hospodárstva sa spomaľuje. To je zvýšenie o 20 p.b. z júna, kedy to tvrdilo „iba” 60 % z nich. Väčšina z nich sa vyjadrila, že očakáva príchod recesie až v polovici roku 2021. Tá menšia časť je trochu pesimistickejšia a avizuje jej príchod už budúci rok.
Ďalšie prieskumy tiež naznačujú zvýšený pesimizmus
Bank of America Merrill Lynch si nechala spracovať prieskum, z ktorého vyplýva, že pesimizmus hedgeových manažérov je na najvyššej úrovni za poslednú dekádu. Taktiež ukazuje, že až 38 % investorov očakáva krízu už nasledujúci rok.
Nedávny prieskum globálneho obchodného výhľadu Duke University v rámci CFO Global Business Outlook survey naznačuje, že miera obchodného pesimizmu je na najvyššej úrovni za posledné tri roky. Až 53 % amerických finančných riaditeľov verí, že recesia udrie ešte pred prezidentskými voľbami v roku 2020. Podľa zvyšku respondentov by mala kríza udrieť ku koncu roku 2020.
Aj tí najbohatší z bohatých sa začínajú pripravovať na krízu, čo zase vyplýva z prieskumu UBS. Viac než polovica týchto domácností očakáva silný pokles HDP už behom ďalšieho roku. Až 45 % z nich upravuje svoje investičné portfólio smerom k dlhopisom a nehnuteľnostiam. Medzi tých, ktorí sa snažia držať väčšie hotovostné rezervy, patrí až 42 % respondentov.
Jedine ekonómovia Bloombergu si dokážu udržať optimizmus, pretože iba 35 % z nich avizuje príchod recesie behom budúceho roku. Avšak, je to o 20 p.b. viac než minulý rok.
Čo čítať ďalej?
Analýza akcií spoločnosti ČEZ – Ako sa darí akciám tohto českého gigantu?
Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Jaroslav Jarolím.