Premýšľal som o tom už veľmi dlho a nakoniec som sa teda odhodlal k tomu, aby som pridal do svojho repertoáru niečo ďalšie. A tak som urobil analýzu najväčšej českej energetickej spoločnosti ČEZ. Vzhľadom na to, že nemám v tradingview dáta z pražskej burzy, tak budú akcie v páre s eurami. Asi nikoho neprekvapí, keď poviem, že zlaté časy má ČEZ už dávno za sebou. Najvyššia cena, za ktorú sa obchodovali akcie tejto spoločnosti, je 58,86 EUR/akcia – písal sa samozrejme rok 2008. Všeobecne sa uvádza, že finančná kríza z USA sa k nám preliala len ako priemyselná recesia z Nemecka. Avšak, keď sa pozrieme na graf, celkom to tak nevyzerá. Behom niekoľkých týždňov totiž akcie ČEZu stratili viac než 60 %. A odvtedy to s nimi nevyzerá práve ružovo.
Aktuálna situácia na 1W TF akcií spoločnosti ČEZ
Dlhodobý downtrend
Ako som písal už v úvode, akcie ČEZu majú zlaté časy dávno za sebou. Berte do úvahy, že sme už deväť rokov v expanzívnom hospodárskom cykle, ale trh s akciami tohto gigantu to evidentne nezaujíma. Od vrcholu po dno z februára 2016 stratili tieto akcie viac než 77 % zo svojej all time high hodnoty. Neuveriteľné číslo a nedokážem si predstaviť, čo s týmto trhom urobí ďalšia recesia. To snáď asi pôjdu na nulu…
Guľaté dno – preklápanie trendu?
Tento trh sa snažil o nejaké oživenie medzi rokmi 2009 až 2011, ale potom zotrvačnosť opätovne nabrala iný smer. Pokles už nebol taký rýchly, ale za tú dlhú dobu sa vylialo veľké množstvo kapitálu, ktorý sa evidentne nevracia naspäť. Avšak, aktuálne dno sa urobilo vo februári 2016 na hladine 13,132 EUR/akcia. Trh v niekoľkých ďalších mesiacoch dokázal využiť situáciu a začalo sa tvoriť guľaté dno. Čo je azda najznámejší reverzný pattern. Nebolo to ale hneď, a ako môžeme vidieť, o S/R hladinu 17,281 EUR/akcia sa bojovalo viac než rok.
V podstate po celú túto dobu kurz osciloval medzi 14,972 EUR/akcia a 17,281 EUR/akcia – tento vývoj tak trochu pripomína pingpongovú loptičku. V novembri 2017 sa prerazenie konečne podarilo, čo vyvolalo ďalšie posilnenie. Problém nastal vo chvíli, keď sa kurz dostal do S/R zóny zaznačenej podľa indikátora Volume profile (červená priamka). Okolo tejto úrovne sa cena pohybuje už viac ako 15 mesiacov. Je evidentné, že hladina 20,133 EUR/akcia dobre funguje ako hranica podpory.
Nízke objemy
Bohužiaľ, vrcholy kurzu sú postupom času stále na menšej cene, čo znamená, že býci prehrávajú. Z toho môžeme implikovať, že support na 20,133 UER/akcia nakoniec aj tak padne. Ďalšou vecou, ktorá signalizuje zlyhanie, sú objemy. Tie sú totiž extrémne nízke a to znační totálny nezáujem. Keby sme objemy porovnali s tým, čo bolo v dobe minulej dekády, tak je to smiešne nízke. Práve to je dôležitý faktor, ktorý implikuje, že pôjdeme dole. A to aj napriek tomu, že sa nám vytvorilo pekné guľaté dno. To však bola pravdepodobne iba krátkodobá záležitosť.
Indikátory
Keď začala stranová korekcia, hodnoty RSI boli už pomerne hlboko v prekúpenej oblasti indikátora. Trh sa evidentne prečistil a vytvoril si vďaka tomu priestor pre ďalší rast. Avšak, zatiaľ to tak nevyzerá. Na MACD je šanca na to, že dôjde k bullish crossu, čo by mohlo situáciu obrátiť v prospech posilnenia. Čo sa týka kriviek Stochastic RSI, tak momentum je evidentne pozitívne.
Záver
Čo povedať na záver? Objemy sú šialene nízke. Urobilo sa nám síce guľaté dno, ale to už čoskoro nemusí vôbec nič znamenať. Momentum up má stále dovolenku a pravdepodobne aj dlho nepríde. Mne osobne najviac vadia tie malé objemy, pretože ak netečie do trhu kapitál ani v dobe, kedy akcie posilňujú, tak je to jednoducho sell signál. Pohyb totiž musí byť objemami potvrdený, a ak to tak nie je, smer sa čoskoro obráti.
Ak sa vám analýzy páčila, nezabudnite dať follow na Facebooku, či rovno dajte subscribe stránke Trading11 a budete mať istotu, že vám ďalšie analýzy neuniknú.
Čo čítať ďalej?
Analýza akcií společnosti Microsoft – Akcie Microsoftu si stále drží velkou sílu
Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Jaroslav Jarolím.