Bitcoin prerazil 10 000 dolárov, ale reakcia médií bola doteraz iba vlažná. Bloomberg však ukazuje, že situácia sa môže už čoskoro zmeniť.
Bitcoin ako úložisko hodnoty
Mainstream médiá primárne informujú o Bitcoine a kryptomenách všeobecne ako o technologickom pokroku, ktorého osud je vlastne neistý. Hodleri samozrejme vedia svoje. Médiá často špekulujú o tom, či Bitcoin zničí planétu, ale už menej informujú o jeho dôležitosti pre tú istú planétu.
Všetci istotne poznajú všeobecné naratívy, ktoré sa v hlavných mediálnych domoch opakujú stále dokola. BTC je pre teroristov, ničí prírodu a umožňuje pranie špinavých peňazí. Negatívne informácie sú však stále vzácnejšie a postupne sa tvoria nové naratívy. Nové príbehy, ktoré sa o Bitcoine rozprávajú. A svet stojí na príbehoch, nie na faktoch.
Práve posun v rozprávaní príbehov je jasne viditeľný. Nedávno sme informovali o tom, že BTC môže profitovať z nestabilnej situácie na svetovej politickej scéne. Obchodné vojny na všetkých frontoch a konflikt na Blízkom východe sú na spadnutie. To vyvoláva neistotu na trhoch.
Ako môže Bitcoin zlepšiť svet: [Názor] Svet stojí na prahu ďalšej vojny – Bitcoin môže zmeniť rovnováhu moci
A presne to isté tiež pomáha BTC a jeho dvom hlavným príbehom. Bloomberg dobre vystihol jeden z nich vo svojom nedávnom článku, ktorý je síce v kategórii názorov, ale aj tak má veľkú hodnotu. Dva hlavné naratívy, ktoré sa objavujú a začínajú prevládať ako veľké príbehy, sú o udržaní hodnoty a záchrane bezmocných.
Bloomberg nezaspal – spoznal hodnotu BTC
Pre upresnenie, veľké príbehy sa týkajú primárne Bitcoinu. Pasujú aj na rôzne altcoiny. A mnoho altcoinov bude mať svoje vlastné veľké príbehy. Práve takéto príbehy povedú k tomu, že mainstream pochopí hodnotu Bitcoinu. Nie dnes, ani zajtra, ale v rámci niekoľkých rokov áno.
Prvý príbeh je v kryptokomunite dobre známy. Je to príbeh o malých ľuďoch z nestabilných krajín. O ľuďoch, ktorí nemajú prístup k bankovníctvu. O ľuďoch, ktorí nemajú čo jesť, pretože ich krajina vplyvom zlého vedenia kolabuje. To je príbeh o Venezuele.
Kryptomeny na vzostupe: Ethereum prekročilo 1 000 000 transakcií za deň – Decentralizované aplikácie rastú
Prvýkrát v histórii majú totiž ľudia možnosť jednoducho negovať nebezpečenstvo centrálne ovládanej meny. Každý môže voľne a podľa svojho uváženia vstúpiť do verejnej, otvorenej a neutrálnej finančnej siete. Je jedno akú máte farbu pleti, je jedno, kde ste sa narodili a je jedno, či ste muž alebo žena. BTC nerobí rozdiely.
Tento príbeh je už mnohým známy, ale čím ďalej sa bude rozprávať namiesto nezmyselného príbehu o terorizme, tým skôr si ho globálne publikum internalizuje do svojho chápania kryptomien a ich hodnoty.
Safe Haven
Druhým príbehom, ktorý začína rozprávať Bloomberg, je príbeh o nekorelujúcom majetku. Ten je ďaleko silnejší v západnom kapitalistickom svete. Zatiaľ čo predchádzajúci príbeh cieli na „malých” ľudí, ktorí disponujú minimom moci, druhý príbeh je dôležitý pre tých, ktorí naopak mocou disponujú.
Vďaka tomu, že Bitcoin preukázal, že nekoreluje s inými trhmi, sa stáva bezpečnejším úložiskom hodnoty. Bitcoin nereaguje ani na udalosti z reálneho sveta a ide si svojou vlastnou cestou. A to je lákadlo, ktoré je ťažké odmietnuť.
Médiá si veľmi skoro uvedomia, že príbeh o nekorelujúcom trhu je hodnotný pre západné publikum. Každý má totiž prístup k úložisku hodnoty, ktoré je bezpečné, neutrálne a otvorené, a to sú kvality, ktoré nikdy v histórii ľudstva neexistovali.
Čo čítať ďalej:
https://kryptomagazin.sk/moze-niekto-znicit-bitcoin-3-nepravdepodobne-scenare/
Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam.
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.