Stablecoiny sú považované za indikátor toho, kam sa trh bude v budúcnosti hýbať. Tether od piatku pridal do obehu ďalších 100 miliónov USDT.
Tether ukazuje cestu
Stabilným indikátorom rastu BTC sa stal rast marketcapu Tetheru. Mnoho traderov tak sledujú Tether za účelom včasného odhalenia trendov na trhu. A momentálne sa zdá, že ďalšie tlačenie Tetheru v podstate akoby bránilo väčšej korekcii.
Tether reaguje spoločne s BTC. Pri prepade po poslednom spiku (náraste) na cene BTC sa prepadol aj marketcap Tetheru. Avšak ten narástol veľmi rýchlo naspať na pôvodné hodnoty. To znamená, že Tether s najväčšou pravdepodobnosťou nechce pustiť cenu Bitcoinu smerom dole.
To samozrejme nahráva do kariet všetkých kritikom, ktorí vyzdvihujú trhovú manipuláciu. Kryptomenový trh je zatiaľ stále veľmi malý a preto sú veľryby ako napríklad Bitfinex schopné do istej miery určovať cenu a trend. Do akej miery však túto cenu naozaj ovládajú, to povedať nevieme.
Parabola od Tetheru
Parabolický rast, ktorý sme zažili, veľmi presne kopíroval cenu Tetheru (je to možné vidieť aj na obrázku nižšie). Novovytvorené USDT tokeny tak v podstate fungujú ako prísun nového bohatstva do kryptomenového priestoru. Zaujímavé ale je, že Tether predpovedá, kam sa BTC bude pohybovať (ak by sme to brali s čiastočným odstupom).
Nateraz je celkový marketcap tohto stablecoinu na hodnote 3,6 miliarde dolárov, čo je o 100 miliónov viac, ako tomu bolo v piatok. Aj preto nie je úplne nerozumné sa domnievať, že je to práve Tether, ktorý bráni výraznejšej korekcii na kryptomenovom trhu.
Sviečkový graf, ktorý vidíte, je celková trhová kapitalizácia Tetheru. Oranžová čiara je cena páru BTC/USD. Nie je preto vôbec ťažké vidieť, že BTC kopíruje pohyby kapitalizácie Tetheru. Avšak treba si povedať, že graf má v tomto význame iba čisto informačnú hodnotu. Korelácia medzi počtom Tetheru a cenou BTC preto môže, ale aj nemusí ovplyvňovať celý trh.
Koľko USDT sa vlastne tlačí?
Celková trhová kapitalizácia USDT narástla od apríla takmer o 80 %. Práve v tomto období sme boli svedkami obrovského rastu aj pri všetkých kryptomenách. Zdá sa tak, že Bitfinex môže pomerne výrazne ovplyvňovať cenu BTC. Ako vidíte na obrázku nižšie, celkový marketcap USDT sa zastavil a aktuálne sa začal trošku hýbať do strany.
To by značilo, že môžeme očakávať “dobu oddychu.” Trh je síce veľmi volatilný, ale dá sa logicky odvodiť, že sa postupne bude stabilizovať na určitej cenovej hladine. A zároveň je celkom pravdepodobné, že sa výraznejšia cenová korekcia na teraz odkladá.
Ostatné stablecoiny taktiež nezaháľajú
USDC za posledný týždeň vypustilo do obehu ďalších 19 miliónov dolárov vo svojom stablecoine. Celkový marketcap USDC je tak okolo 366 miliónov dolárov. Pre porovnanie ide zhruba iba o jednu desatinu celkovej trhovej kapitalizácie USDT.
Nateraz sa zdá, že cena BTC bude rásť ďalej alebo sa aspoň na nejakú dobu stabilizuje na sume 10 až 12 tisíc dolárov za jeden Bitcoin. Trh s kryptomenami je však veľmi ťažko predvídateľný (dokonca horšie ako iné trhy) a stále musíme mať preto na pamäti, že sme bez výraznejšej korekcie v parabolickom raste už niekoľko mesiacov.
Čo čítať ďalej?
Zdroje:
whalesalert
bitcoinist.com
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.