Cloud vs. interné servery, bezpečnosť IoT a machine learning v kyberbezpečnosti – to boli témy najnovšej európskej akcie pre odborníkov z oblasti kyberbezpečnosti Info Security Europe v Londýne.
„Rétorika v oblasti bezpečnosti sa mení, to sme na výstave jasne videli. Dôležitejšie než nastavovať v prvom rade reštrikcie je počiatočné zmapovanie fungovania organizácie. Pre firmy je dôležitá predovšetkým vizibilita, t. j. kde sú ich citlivé dáta, kto k nim má prístup a ako sa pohybujú mimo firmu. Vďaka zmapovaniu prostredia ich systémy upozornia na problematické miesta, a tie potom môžu ďalej riešiť. Takáto politika však neobmedzuje zamestnancov v ich práci, iba chráni dôležité dáta a know-how spoločnosti,”
popisuje odborník na kyberbezpečnosť zo spoločnosti SODATSW Jan Vobruba.
Trendom je proaktívny prístup, ktorý využíva machine learning
Firmy sa čoraz viac sústredia na kvalitu vyhodnocovania rizík. Trendom v bezpečnosti sú tak proaktívne prvky fungujúce na princípe machine learningu.
„Vývoj bezpečnostných produktov ide smerom, kedy sme schopní identifikovať hrozbu bez nutnosti neustále sledovať všetky systémy. To je možné vo chvíli, keď systém proaktívne vyhodnocuje správanie používateľov a pohyb dát, a upozorní na incident bez potreby zásahu človeka,”
popisuje budúcnosť kyberbezpečnosti Vobruba.
Ako pristupujú firmy ku cloudu?
Často rozoberanou témou poslednej doby je tiež cloud a online uchovávanie dát.
„Na západe nemajú firmy problém s uchovávaním dát v cloude. Dôverujú aj verejným variantom, ktoré prevádzkujú napríklad Amazon alebo Microsoft. U nás je ale situácia iná. Veľké spoločnosti majú ku cloudu skôr konzervatívnejší prístup. Radšej preferujú vlastné dátové centrá, prípadne využívajú lokálnych cloud/hosting providerov, ako sú napríklad Algotech, DataSpring, VS Hosting alebo G2. Cloudové služby, ktoré poskytujú napríklad Microsoft alebo Google, tým pádom príliš nevyužívajú,”
dodáva Martin Jansa, odborník zo SODATSW, ktorý sa na konferencii zúčastnil. Menšie a stredné podniky sú v tomto ohľade flexibilnejšie a rovnako na západe sa prechodu na cloud neobávajú.
O čom je Info Security Europe?
Infosecurity je konferencia, kde sa zídu prakticky všetky firmy, ktoré v kyberbezpečnosti na globálnej úrovni niečo znamenajú. Môžete tu vidieť rôzne druhy riešení od antivírusov, cez sieťový monitoring až po celú škálu DLP riešení a prístupov. Na akcii sa zúčastnilo viac než 400 dodávateľov najrôznejších riešení. Rečníci priniesli informácie a novinky z najrôznejších oblastí, ich zoznam je možné nájsť tu.
Čo čítať ďalej?
Bitcoin SV je vtip – 100 transakcií tvorilo 86 % denného volume
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.