Rusko už dlho experimentuje s kryptomenami. Po novom sa špekuluje o vytvorení kryptomeny, ktorá bude krytá ruským zlatom.
Kryptomeny a Rusko
Na Rusko tvrdo dopadajú sankcie za porušovanie medzinárodných zmlúv. Kvôli útoku na Ukrajinu a jej celistvosť územia sa dostalo Rusko pod tlak medzinárodného spoločenstva. Sankcie dopadli na ruskú ekonomiku s veľkou silou.
Informácie zo sveta kryptomien: Facebook chce predstaviť svoju platobnú kryptomenu v roku 2020 – obíde banky?
Po novom majú pomôcť pri obchádzaní sankcií kryptomeny. Podľa ruského denníka Tass chce miestna vláda vytvoriť a zakomponovať do svojej ekonomiky kryptomenu, ktorá bude krytá zlatom. Vďaka tomu, že sa kryptomeny obchodujú mimo štandardné finančné kanály, by tak Ruská federácia mohla obísť medzinárodné sankcie.
K tomuto kroku už v minulosti pristúpil Irán, ktorý je za svoj jadrový program tiež cieľom sankcií. Obzvlášť Spojené štáty vytvárajú na moslimskú krajinu veľký tlak. Irán vydal svoju kryptomenu v spojení so štyrmi bankami.
Rusko na rozcestí
Hoci majú kryptomeny pomôcť obísť sankcie, zároveň desia ruský autoritársky systém. Kryptomeny majú totiž demokratizačnú tendenciu v tom ohľade, že ich používatelia nie sú zviazaní klasickými finančnými tokmi a môžu tak obchádzať štátny dohľad. A práve to je problém.
Rusko zvažuje založenie vlastnej kryptomeny, ktorá bude krytá zlatom. Na druhej strane ale tiež zvažuje kompletný zákaz kryptomien pre svoju populáciu. Elia Nabiullina z centrálnej banky sa k možnosti implementácie kryptomien do ruskej ekonomiky vyjadrila chladne.
“Všeobecne sme proti tomu, aby sa do nášho monetárneho systému zavádzali kryptomeny. Sme skeptickí voči tomu, že by kryptomeny mohli fungovať ako náhrada terajšieho systému”, vyjadrila sa Nabiullina.
Rusko zatiaľ v tichosti pripravuje zákon, ktorý by jeho obyvateľom zakázal akékoľvek zaobchádzanie s kryptomenami. Ruské regulácie digitálneho priestoru však mieria ešte ďalej. Momentálne sa špekuluje o budovaní systému firewallov, ktorý by mal umožniť kompletné odrezanie Ruska od slobodného internetu. Malo by ísť o podobným systém, akým disponuje Čína.
Využitie kryptomien pre štáty
Rusko, Irán a Venezuela majú veľmi podobného menovateľa. Všetky tieto autoritárske režimy čelia významným medzinárodným sankciám a pokúšajú sa ich obísť pomocou kryptomien. Venezuela si vytvorila svoju vlastnú kryptomenu Petro, ktorá mala byť krytá miestnou ropou.
Petro sa ukázalo ako spektakulárne zlyhanie, ktoré Venezuele nijak nepomohlo. Kryptomena Petro nemá v podstate žiadnu hodnotu. Rovnako ako miestny bolívar, ktorý sa momentálne používa na výrobu tašiek.
Či sa Rusku podarí obísť sankcie, zatiaľ nie je jasné. Dá sa však predpokladať, že ak by takáto cesta vznikla, môže prísť väčší regulačný záťah na kryptomeny, a to na celosvetovej úrovni.
Čo čítať ďalej:
Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam.
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.