Podľa najnovšieho prieskumu má každý desiaty človek skúsenosti s kryptomenami

BitmarketsBitmarkets

Z kryptomien, často spájaných s počítačovými nadšencami alebo investormi, sa stal obľúbený platobný prostriedok. Podľa aktuálneho prieskumu Kaspersky Lab ich na vykonanie platby použil už aspoň jeden z desiatich ľudí. Narastajúca popularita ale neunikla kyberzločincom, ktorí svoje útoky zameriavajú na burzy s kryptomenami. Investorov sa snažia okradnúť prostredníctvom svojich starých nástrojov, ktoré prispôsobujú novým cieľom. V ich dôsledku a vinou nezabezpečených technológií môžu užívatelia prísť o svoje úspory.

V poslednej dobe neustále stúpa počet predajcov, ktorí prijímajú platby v kryptomenách, patria medzi ne aj významné e-shopy alebo reštaurácie. S burzami zameranými na obchodovanie kryptomien začínajú dokonca spolupracovať aj veľké športové tímy. Pretože sa ľudia častejšie zaujímajú o investovanie do kryptomien alebo o ich bežné využitie, stávajú sa ich kryptopeňaženky, nezabezpečené burzy alebo prvotné ponuky kryptomenových tokenov (ICO), čoraz častejšie obeťou krádeží. Nedávno sme tak mohli zaznamenať krádež digitálnych tokenov v hodnote 530 miliónov dolárov.

Hackeri využívajú na krádeže kryptomien z kryptopeňaženiek, búrz či ICO celý rad techník. V mnohých prípadoch im v tom pomáha slabá ochrana burzových systémov, ako tomu bolo napríklad pred viac ako 4,5 rokmi v prípade krádeže 120 000 bitcoinov z jednotlivých užívateľských peňaženiek na Bitfinexu, alebo v minuloročnom hacknutí Coinchecku, kedy si útočníci odniesli spomínaných 530 miliónov dolárov .

Veľmi zradné bývajú predovšetkým ICO, pretože ich zakladatelia nemávajú s kybernetickou bezpečnosťou žiadnu skúsenosť. Preto vložený kapitál zostáva nechránený a prípadná reakcia, keď dôjde k napadnutiu zo strany hackerov, býva veľmi pomalá a neúčinná. Napokon, samotný trh s kryptomenami je vo svojej podstate neregulovaný, a preto neexistujú žiadne mechanizmy vyhodnocovania rizík.

“Aj keď došlo k významnému poklesu kurzu kryptomien, môžeme pozorovať prevládajúci záujem o ich využitie v bežných transakciách. Dokladá to náš zákaznícky prieskum, podľa ktorého Bitcoin a ďalšie kryptomeny už niekedy použilo 13 % populácie. Bohužiaľ sa ale stále objavuje veľa zraniteľných online búrz, ktoré doplácajú na svoj útly vek,” komentuje Vitaly Mzokov, odborník zo spoločnosti Kaspersky Lab.

Používatelia, ktorí chcú využívať kryptomeny na platby, by určite sa mali riadiť nasledujúcimi bezpečnostnými odporúčaniami:

  • Vždy si overte adresu webovej peňaženky.
  • Používajte hardwarové kryptopeňaženky.
  • Pred odoslaním transakcie si skontrolujte správnosť adresy príjemcu, odosielanú čiastku a výšku príslušného poplatku.
  • Vytvorte si mnemotechnickú frázu, ktorá vám umožní obnoviť kryptopeňaženku, pokiaľ ju stratíte alebo zabudnete prístupové heslo.

Čo čítať ďalej?

[UPDATE 15:00] Slovenská zmenáreň KryptoTop bola hacknutá

Tento článok je preložený z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Samslav84.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

 

Kvakomat PC bannerFreedum fighter mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.