Tento článok je o kanadskej autorke, manažérke a motivátorke, ktorá vyškolila desaťtisíce ľudí. Lise Bourbeau si počas tejto činnosti uvedomila, že je len veľmi málo tých, ktorí sú naozaj šťastní. Neskôr sa rozhodla zmeniť účel svojej práce. Začala organizovať semináre a písať knihy, ktoré majú za cieľ pomôcť ľuďom lepšie sa spoznať, prijímať a milovať seba samého. Zistila, že vnútorná bolesť je tak neznesiteľná, že ľudia nasadzujú masky, aby ju zakryli. Pomenovala 5 základných typov zranení a priradila k nim vhodné masky.
V minulom diele ste čítali: „Kto chce povedať pravdu, nech prenechá eleganciu svojmu krajčírovi.“ Albert Einstein.
Lise Bourbeau – bolesť a masky
Celá naša civilizácia je do značnej miery zaťažená bolesťou. Ľuďom bolo od mladého veku nespočetne veľakrát ublížené, ale navonok často nedávajú nič poznať. Za svoju bolesť sa hanbia, alebo je tak veľká, že ju musia nejako potlačiť – ukryť, nasadiť na ňu masku. Dokonca si toho ani nemusia byť vedomí. Maska má zranenia skryť, ako keď si obviažete poranenú kožu, alebo ako keď sa na zraneniach vytvorí chrasta.
Lise Bourbeau pomenovala 5 základných typov zranení a im zodpovedajúce masky, ktoré bolesť zakrývajú a tlmia.
Psychosomatika
Spojitosť medzi telesnou a duševnou stránkou človeka už nie je žiadne tabu. Dokonca už aj konvenčná medicína uznáva, že existujú aj ochorenia, ktoré nemajú fyzickú príčinu, hoci postihujú telesné zdravie človeka. Lise Bourbeau však v tomto ohľade zachádza ešte oveľa ďalej. Vo svojej knihe popisuje 5 osobnostných typov, ktoré reprezentujú 5 masiek skrývajúcich určité zranenia.
5 typov masiek
V nasledujúcej časti článku si jednotlivé osobnostné typy vymenujeme a v stručnosti k nim priradíme charakterové znaky aj príčiny bolesti, ktorú jednotlivé masky skrývajú. Budeme pritom vychádzať z informácií z knihy Uzdrav svoje vnútorné zranenia od uznávanej autorky, Lise Bourbeau.
Únikový typ
Každá maska spôsobuje, že prestávame byť sami sebou a osvojujeme si správanie, typické pre danú masku. Maska únikového typu našepkáva jedincovi, že nie je dosť dôležitý a nemá právo existovať rovnakým spôsobom ako druhí. Má sklon uniknúť zo situácie alebo od človeka, pri ktorom hrozí odmietnutie. Pociťuje paniku a bezmocnosť. Stáva sa „neviditeľným“.
Človek trpiaci zranením z odmietnutia má preto slabý hlas a nevýrazné chudé telo. Je v určitej nerovnováhe, čo sa môže prejavovať na niektorej telesnej partii, ktorá akoby chýba. Často má malú tvár a oči. Pravá strana tváre sa môže nápadne líšiť od ľavej. Ramenami sa môže sťahovať sám do seba. Stáva sa mu tiež to, že je tak trochu mimo.
Lise Bourbeau hovorí o tom, že si duša toto telo vyberá ešte pred narodením. To je veľmi zaujímavý predpoklad, ktorý stojí za zmienku. A prečo to tak je? Aby sa ocitla v situácii, v ktorej bude mať možnosť čeliť svojmu zraneniu a uzdraviť sa. V tomto prípade je zranením odmietnutie.
Únikový typ sa cíti byť odmietaný ľuďmi rovnakého pohlavia a pociťuje k nim hnev. Odmietnutie človekom opačného pohlavia môže byť zamenené s iným zranením – opustením (viď ďalej). Ak sa cíti byť odmietnutý inou osobou opačného pohlavia, cíti viac hnevu k sebe samému (ako k druhým) a odmieta sám seba. Svoje zranenia posilňuje zakaždým, keď sám sebe nadáva a keď uteká z nejakej situácie.
Za maskou úniku sa skrýva človek vybavený veľkou výdržou v práci, šikovnosťou a kreativitou. Po prekonaní strachu a bolesti bude výkonný, schopný a samostatný. Má dobrú predstavivosť, je veľmi tvorivý. Vie rýchlo reagovať a v prípade nutnosti ihneď urobí, čo je potrebné. Dokáže pracovať sám a nepotrebuje za každú cenu spoločnosť.
Závislý typ
Jeho najväčším strachom je samota (opustenie). Tá je jeho zranením, ktoré však nevidí, pretože si to vždy zariadi tak, aby bol sám len zriedkakedy. Keď sa už ocitne sám, nahovára si, že je mu tak dobre, ale za každú cenu hľadá spôsoby, ako nebyť sám. Spoločnosť mu v takom prípade robí televízia či telefón.
Má smutné oči a jeho okolie môže vnímať jeho zúfalý strach zo samoty. Rád sa hrá na nezávislého a predstiera, ako nikoho nepotrebuje. V skutočnosti však cíti bolesť z opustenia a smútok, ktorý si často ani nevie vysvetliť.
Zranenie z opustenia robí z jedinca dieťa, ktoré hľadá pozornosť. Núti ho byť v spoločnosti ľudí, byť v strehu a brániť sa opusteniu. Dokonca môže zájsť tak ďaleko, až podvedome ochorie, alebo sa dostane do najrôznejších problémov, aby získal podporu a pomoc. Na svojho partnera (partnerku) sa vešajú, akoby hovorili: „pozrite sa na mňa, ako ma má môj partner rád.“
Závislý typ svoje zranenia posilňuje, keď sa o seba dostatočne nestará. Je presvedčený, že sa mu samotnému nič nepodarí a na všetko potrebuje druhých. Ostatným naháňa strach, keď sa na nich príliš upína. Každá maska je spôsobená bolesťou. V tomto prípade môže ísť napríklad o opustenie v detstve – dieťa bolo ponechané dlhšiu dobu bez rodičov – napríklad v nemocnici, a pod.
Telesným znakom závislého typu je telo, ktorému chýba elán. Tento typ masky spôsobuje, že človek nie je schopný držať sa vzpriamene a nevie, čo s rukami. Tie sú akoby príliš dlhé k zvyšku tela. Niektoré partie môžu byť ovisnuté alebo ochabnuté a chrbát zhrbený. Zo všetkých osobnostných typov na seba berie najčastejšie úlohu obete. Tiež sa však vie hrať na spasiteľa, čo je len ďalší zo spôsobov, ako na seba pritiahnuť pozornosť.
Za maskou závislosti sa po vyliečení zranenia z opustenia nachádza obratný človek, ktorý vie, čo chce. Je vytrvalý, húževnatý a len tak sa nevzdáva. Je veľmi veselý, hravý a spoločenský. Často má umelecké nadanie a tiež psychické schopnosti, ktoré dokáže vedome využívať. Má súcit a schopnosť pomáhať druhým.
Pokračovanie nabudúce
Verím, že vás dnešná osobnosť oslovila a zaujala svojím nevšedným učením. Pre osobný rozvoj ponúka veľmi užitočné informácie, ktoré nám môžu pomôcť vyliečiť sa a byť opäť sami sebou. Zvyšné tri typy masiek si prejdeme v druhom diele. Jednotlivé masky sa môžu kombinovať a jedna z nich potom prevažuje. Nezabudnite, že každá maska (resp. zranenie) môže byť vyliečené. Ako to urobiť si tiež ukážeme nabudúce.
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.
Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Kytka.