Pokles úrokov na hypotéky spomaľuje. Rast cien nehnuteľností však pretrváva

  • Letné mesiace prinesú útlm záujmu o hypotéky, najmä kvôli dovolenkám.
  • Úroky na hypotéky klesajú pomalšie, banky budú pokračovať v stabilizácii sadzieb.
  • Na jeseň sa očakáva nárast záujmu o hypotéky, ale bez presiahnutia 600 miliónov eur mesačne.
Ekonomika Pokles úrokov na hypotéky spomaľuje
Pokles úrokov na hypotéky spomaľuje. Zdroj: shutterstock.com/Fotos1501gpr, MIND AND I
Etoro krypto PCBitmarkets

Začiatok roka priniesol rast záujmu o hypotéky, ktorý bol podporený poklesom úrokových sadzieb a rastom cien nehnuteľností. Avšak s príchodom leta odborníci predpokladajú útlm v tejto oblasti.

Tento vývoj je podľa nich typický pre letné mesiace, keď si ľudia často doprajú dovolenky a oddych od každodenných starostí, vrátane riešenia otázok ohľadom bývania.

Kedy je záujem o hypotéky najvyšší?

Ako uviedol pre agentúru TASR finančný analytik Marián Búlik z OVB Allfinanz Slovensko, záujem o hypotéky na Slovensku je tradične najvyšší počas jarných a jesenných mesiacov, najmä od marca do júna a v septembri až novembri. Letné mesiace, predovšetkým júl a august, sú zvyčajne slabšie, keďže mnoho ľudí je na dovolenke a nesústredí sa na investície do bývania.

Búlik zároveň predpokladá, že tohtoročné leto nebude výnimkou, a objem poskytnutých hypoték klesne v porovnaní s jarnými mesiacmi. Tento pokles však bude podľa odborníkov miernejší ako v minulosti.

Rast cien nehnuteľností, ktorý v poslednom období presiahol 10 %, a pokračujúci pokles úrokových sadzieb totiž môžu spôsobiť, že záujem o hypotéky v lete nebude úplne utlmený.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 75 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Pokles úrokov sa spomaľuje

Podľa Ladislava Ďuranu z firmy Simplea sa očakáva, že počas leta dojde k miernemu útlmu záujmu o hypotéky. Banky zatiaľ výrazne neznižujú úrokové sadzby, čo znižuje motiváciu pre klientov, ktorí by mali záujem o úver.

V druhom polroku však odborníci očakávajú mierne oživenie trhu. Banky totiž môžu využiť rôzne kampaňové ponuky a získať klientov aj cez nižšie úrokové sadzby.

Podľa Búlika sa záujem o hypotéky na jeseň opäť zvýši, keď si ľudia po letnom oddychu začnú intenzívnejšie riešiť bývanie. Očakáva sa, že objem poskytnutých hypoték nebude presahovať úroveň 600 miliónov eur mesačne, ako to bolo v apríli, ale nárast záujmu by mohol byť cítiť.

Pripomenul, že v minulosti sa podobný efekt prejavoval už od leta minulého roka. Vtedy ceny nehnuteľností rástli a zároveň úrokové sadzby klesali.

Úroky na hypotéky klesajú pomalšie

Vývoj úrokových sadzieb je kľúčovým faktorom pri rozhodovaní o hypotékach. Po tom, čo sa úrokové sadzby začali v lete 2024 opäť znižovať, ich pokles sa v tomto roku začal spomaľovať. Kým v auguste 2024 sa priemerná úroková sadzba znížila zo 4,52 % na 4,02 %, v nasledujúcich mesiacoch klesla už len o 0,23 percentuálneho bodu.

Analytik Marián Búlik uvádza, že tento spomalený možno označiť za logický. Banky totiž viac nemajú veľký priestor na ďalšie znižovanie úrokových sadzieb, ktoré by bolo poháňané rastúcim dopytom po úveroch.

Stabilizácia úrokových sadzieb na konci roka

Podľa Evly Šablovej, riaditeľky pre úvery v spoločnosti Fingo.sk, sa počíta s tým, že banky budú pokračovať v stabilizácii úrokových sadzieb medzi 3 až 3,5 % na dlhšie obdobie.

Aj po znížení základnej úrokovej sadzby Európskou centrálnou bankou (ECB) nebudú mať banky veľký priestor na výrazné znižovanie úrokov. Musia totiž zohľadňovať aj vlastnú ekonomiku a náklady na poskytovanie úverov.

Zároveň banky udržiavajú medziúrokový odstup medzi slovenskými štátnymi dlhopismi a hypotekárnymi sadzbami, ktorý je v súčasnosti približne 1 %. To znamená, že aj keď úrokové sadzby na hypotéky môžu klesnúť na hranicu 3 %, zrejme sa to stane len počas marketingových akcií bánk.

Podľa Národnej banky Slovenska (NBS) sa v prvých štyroch mesiacoch roka 2025 medziročný rast objemu nových hypoték spomalil, ale stále prebiehal. To odrážalo rastúce ceny nehnuteľností a mierny pokles úrokových sadzieb.

Coinfactory PC banerBitcoin hyper mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.