Slovensko predbehlo Európu. Digitálne doklady fungujú už dnes

  • Ministerstvo vnútra spustilo aplikácie e-IDENTITA a e-DOKLADY pre digitálne verzie dokladov.
  • Policajné hliadky už dnes kontrolujú občianske a vodičské preukazy v mobiloch.
  • Slovensko zaviedlo digitálne doklady v predstihu pred plánmi Európskej únie.
Ekonomika Digitálne doklady fungujú už dnes
Digitálne doklady fungujú už dnes. Zdroj: shutterstock.com/Arnont.tp, Dean Drobot
Coinfactory PC banerBest Wallet mobil

Ministerstvo vnútra v utorok 15. apríla oficiálne uviedlo do prevádzky aplikácie e-IDENTITA a e-DOKLADY, ktoré prinášajú revolúciu v používaní osobných dokladov.

Občania si môžu do svojich smartfónov nahrať digitálne verzie občianskeho a vodičského preukazu a používať ich namiesto fyzických dokladov.

Smartfón nahrádza čítačku aj plastové karty

Nová aplikácia e-IDENTITA mení spôsob, akým sa Slováci prihlasujú k elektronickým službám štátu. „Používatelia už nepotrebujú čítačku kariet ani fyzický občiansky preukaz s čipom,” uviedol minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. Namiesto toho sa môžu prihlásiť pomocou odtlačku prsta, rozpoznania tváre alebo zadaním PIN kódu priamo v mobile.

Druhá aplikácia, e-DOKLADY, slúži na vytvorenie digitálnych verzií dokladov. V prvej fáze si občania môžu do telefónu nahrať občiansky preukaz a vodičský preukaz. Podmienkou zostáva, že používateľ musí najprv vlastniť fyzické verzie týchto dokladov.

Polícia už akceptuje digitálne doklady

Minister vnútra potvrdil okamžitú použiteľnosť nového systému:

„Policajné hliadky už dnes môžu kontrolovať vaše doklady v digitálnej podobe. Stačí ukázať svoj občiansky alebo vodičský preukaz v aplikácii e-DOKLADY.”

Policajti disponujú špeciálnymi zariadeniami, ktoré dokážu okamžite overiť pravosť digitálneho dokladu. Ministerstvo zároveň vyvíja riešenie pre situácie, keď nebude dostupné internetové pripojenie.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Maximálna bezpečnosť osobných údajov

Generálny riaditeľ sekcie informatiky ministerstva vnútra Martin Hrachala zdôraznil bezpečnostné aspekty nového riešenia. „Aplikácie využívajú najmodernejšie bezpečnostné štandardy, ktoré chránia osobné údaje používateľov,” povedal Hrachala. „Prihlasovanie k štátnym aj komerčným službám bude nielen bezpečnejšie, ale aj pohodlnejšie.”

Občania môžu digitálne doklady využívať pri prístupe na portál www.slovensko.sk a pri komunikácii so všetkými orgánmi verejnej moci, ktoré podporujú mobilné eID.

Kde všade využijete digitálne doklady

Štátny tajomník ministerstva vnútra Patrik Krauspe oznámil, že rezort aktívne rokuje o rozšírení akceptácie digitálnych dokladov. „Oslovili sme banky, poisťovne aj dopravcov, ktorí prejavia záujem o implementáciu tohto riešenia,” uviedol Krauspe.

Prvým neštátnym subjektom, ktorý začal akceptovať digitálne doklady, sa stala Slovenská pošta. Od dnešného dňa ich prijíma na hlavných pobočkách v krajských mestách.

Slovensko predbehlo európske plány

Zavedením digitálnych dokladov Slovensko predbehlo plány Európskej únie, ktorá chce zaviesť jednotnú Európsku digitálnu peňaženku do roku 2027. „V porovnaní s krajinami ako Nemecko, Dánsko či Česká republika Slovensko nielen že nezaostáva, ale v niektorých aspektoch dokonca predbehlo ostatné členské štáty,” dodal minister vnútra.

Obe aplikácie si môžu občania stiahnuť z obchodov App Store a Google Play. Podrobné návody a informácie nájdu záujemcovia na webových stránkach meid.minv.sk a edoklady.minv.sk.

Ministerstvo vnútra odporúča občanom, aby si aplikácie stiahli čo najskôr a vyskúšali si ich funkcie ešte pred prvým praktickým použitím pri policajnej kontrole alebo na úradoch.

Okazio PCtxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.