- Nevada zavádza blockchain pre bezpečnejšie a transparentnejšie voľby.
- Technológia zabraňuje manipulácii s údajmi a volebným podvodom.
- Estónsko a Švajčiarsko už úspešne testujú blockchain vo voľbách.
Nedávno americký štát Nevada oznámil zásadnú inováciu vo volebných procesoch – integráciu blockchainu na zvýšenie bezpečnosti a transparentnosti volieb. Miestni predstavitelia tak reagovali na obvinenia z volebných manipulácií z minulosti, najmä na kauzu „falošných voliteľov” z prezidentských volieb 2020. Blockchainová databáza uchováva volebnú dokumentáciu, čím eliminuje možnosti podvodov a zásahov do údajov. Štátny tajomník zdôraznil, že táto technológia môže stanoviť nový bezpečnostný štandard. Ak bude úspešná, má potenciál inšpirovať ďalšie štáty USA k modernizácii volebných procesov a posilniť dôveru verejnosti v demokraciu.
Blockchain je ďalší krok vo vývoji volebných techník
Volebné technológie prešli dlhým vývojom, ktorý odráža snahu o zabezpečenie spravodlivosti, presnosti a transparentnosti volieb. Prvé voľby sa konali ústnym hlasovaním alebo zdvihnutím ruky. V 19. storočí sa rozšírili papierové hlasovacie lístky, ktoré poskytovali anonymitu a lepšiu dokumentáciu. Neskôr voliči vyberali kandidátov dotykovou obrazovkou alebo tlačidlami, resp. optickými skenermi. Tieto systémy boli populárne v 80. rokoch. V 21. storočí krajiny ako Estónsko začali experimentovať s internetovým hlasovaním, ktoré voličom umožňuje hlasovať z akéhokoľvek miesta.
Blockchainová technológia zaručuje nemennosť údajov a vysokú úroveň bezpečnosti, čím minimalizuje riziko podvodov. Prináša výhody v podobe komfortu, dostupnosti pre voličov v zahraničí a rýchlosti uchovávania údajov a začína sa využívať ako nový štandard pre bezpečné a transparentné voľby, najmä v krajinách s nízkou dôverou v tradičné systémy.
Hoci technologické inovácie prinášajú nové výhody, zostávajú výzvy spojené s kybernetickou bezpečnosťou, ochranou osobných údajov a zabezpečením spravodlivosti volieb. Cieľom v budúcnosti je kombinovať moderné technológie so silnými legislatívnymi a bezpečnostnými rámcami.
Blockchain je vo všeobecnosti distribuovaná digitálna kniha, ktorá uchováva transakcie v chronologickom poradí. Transakčné údaje sú zoskupené do blokov a každý blok obsahuje unikátny identifikátor predchádzajúceho bloku. To zaručuje nemennosť a detekciu akýchkoľvek zmien. Pri voľbách sa volebný certifikát zaznamená do blockchainu, čím sa zabráni jeho falšovaniu, pretože akákoľvek zmena by bola okamžite viditeľná pre všetkých účastníkov siete. Je zabezpečený pomocou niekoľkých bezpečnostných mechanizmov:
- Kryptografia: blockchain používa asymetrické šifrovanie na zabezpečenie dôvernosti a digitálne podpisy na overenie autenticity údajov.
- Konsenzusné algoritmy: mechanizmy ako Proof of work (PoW) alebo Proof of stake (PoS) zabezpečujú, že všetky záznamy sú validované pred pridaním do blockchainu.
- Nemeniteľnosť údajov: vďaka prepojeniu blokov je prakticky nemožné upraviť zaznamenané údaje bez odhalenia.
Medzi priekopníkmi využívania tejto technológie by sme našli Estónsko a Švajčiarsko. Prvá menovaná krajina je pionierom v elektronickom hlasovaní, pričom blockchain pomáha zabezpečiť transparentnosť a dôveryhodnosť. Aj keď systém čelil výzvam, vrátane požiadaviek na zlepšenie kryptografických opatrení a transparentnosti, stále slúži ako príklad inovatívneho použitia technológie vo verejnej sfére.
V niektorých kantónoch Švajčiarska sa blockchain testoval v pilotných volebných projektoch, ktoré sa sústredili na zabezpečenie anonymity a verifikácie volebných výsledkov.