Nárast cien energií môže zatlačiť hospodárstvo EÚ do stagflácie

  • Ceny zemného plynu sa od októbra 2024 zdvojnásobili.
  • Sankcie USA zasiahli ruské exporty ropy a plynu.
  • Eurozónu ohrozuje stagflačný mix inflácie a slabého rastu.
Ekonomika Energetická kríza v EÚ
Energetická kríza v EÚ. Zdroj: shutterstock.com/Photo Magistr
BitmarketsBitmarkets

Energetická kríza jasne ukazuje, ako politické a klimatické faktory ovplyvňujú svetové trhy. Eurozóna musí urýchlene nájsť riešenie, aby sa vyhla scenáru stagflácie, ktorý by mohol mať dlhodobé dôsledky na jej ekonomiku. Okrem toho sankcie voči Rusku a zvýšený dopyt zhoršujú situáciu, uvádza správa Euronews.

Výrazný nárast cien energií

Ceny zemného plynu a ropy dosahujú nové maximá, pričom za posledné mesiace prudko stúpli. Hlavnými faktormi nárastu cien sú zvýšený dopyt v dôsledku chladného počasia a rozšírené sankcie USA na ruské energetické zdroje. Bidenova administratíva zaviedla obmedzenia a 183 plavidiel na významných producentov ako Gazprom Neft.

Silnejšie ceny energií môžu viesť k stagflačnému mixu, ktorý zasiahne už teraz pomalý hospodársky rast. Tento fenomén spája vysokú infláciu, stagnáciu rastu a nezamestnanosť. Návrat Donalda Trumpa do funkcie prezidenta USA môže priniesť zmenu situácie. Trump totiž sľúbil vyjednávanie s Ruskom o zmiernení sankcií.

Rast európskeho plynu za posledný rok

Rast európskeho plynu za posledný rok. Zdroj: TradingEconomics

Ak sa rast cien energií nezastaví, projekcie nízkej inflácie na rok 2025 môžu byť ohrozené, čo zhorší stabilitu regiónu. Situácia pripomína obdobie po ruskej agresii na Ukrajine v roku 2022, kedy podobné faktory destabilizovali trhy.

Ceny na SR ostávajú zastropované

Už skôr sme informovali, že Vláda SR sa rozhodla zastropovať ceny energií na rovnakej úrovni ako v roku 2024. Zastropované budú nie len výšky taríf, ale aj ceny za distribúciu a krytie strát pri distribúcii.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Mizivý rast HDP v eurozóne

Rast cien energií môže skomplikovať už tak neisté inflačné vyhliadky eurozóny. Európska centrálna banka (ECB) bude nútená balansovať medzi infláciou a rastom. V súčasnosti je posledný zaznamenaný rast HDP eurozóny na základe údajov TradingEconomics na úrovni 0,40 % za 3. kvartál 2024.

Rast HDP v eurozóne

Rast HDP v eurozóne. Zdroj: TradingEconomics

Za posledných 10 rokov sme boli svedkami viac ako 1 % rastu len v 3. kvartáli 2020 a 2. a 3. kvartáli 2021. To ale nebolo spôsobené prirodzenými trhovými podmienkami, ale skôr je to potrebné vnímať ako reakciu na masívny prepad spôsobený Covid pandémiou, ktorý tomuto rastu predchádzal.

Rast HDP v eurozóne

Hrubý domáci produkt (HDP) v eurozóne vzrástol v treťom štvrťroku 2024 v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom o 0,40 %. Priemerná miera rastu HDP v eurozóne od roku 1995 do roku 2024 dosahuje len 0,38 %, pričom v treťom štvrťroku 2020 dosiahla historické maximum 11,70 % a v druhom štvrťroku 2020 rekordné minimum -11,10 %.

Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

Okazio PCKvakomat mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.