Dôchodcovia, pozor. Takto si môžete privyrobiť a zvýšiť svoj mesačný príjem

  • Nárok na odvodovú úľavu majú nielen poberatelia starobného a predčasného starobného dôchodku.
  • V prípade dôchodcov s predčasným starobným dôchodkom nastáva špecifická situácia.
  • Penzisti majú viacero možností, ako si privyrobiť k dôchodku.
Novinky Seniori, takto si môžete privyrobiť
Seniori, takto si môžete privyrobiť. Zdroj: Shutterstock.com/Lordn, PhotoJuli86
BitmarketsBitmarkets

Dôchodcovia sa často stretávajú s finančnými ťažkosťami a hľadajú možnosti, ako si privyrobiť. Sociálna poisťovňa prináša dobré správy – poberatelia starobného dôchodku sa môžu bez akýchkoľvek obmedzení zamestnať a dokonca si môžu svoj dôchodok aj navýšiť.

„Penzisti majú viacero možností, ako si privyrobiť k dôchodku. Najvýhodnejšou cestou je práca na dohodu s uplatnením odvodovej úľavy,” vysvetľuje Sociálna poisťovňa. Pri príjme do 200 eur mesačne nemusia dôchodcovia platiť žiadne odvody. Ak zarobia viac, odvody platia len zo sumy presahujúcej túto hranicu.

Prepočítanie dôchodku

Významnou výhodou pre pracujúcich dôchodcov je možnosť požiadať o prepočítanie dôchodku. „Ak penzista počas zamestnania platí dôchodkové poistenie, Sociálna poisťovňa mu na základe žiadosti pripočíta odpracovaný čas a zvýši mesačnú sumu dôchodku,” informuje poisťovňa.

 

Špecifická situácia nastáva pri poberateľoch predčasného starobného dôchodku.

Títo penzisti môžu pracovať výlučne na dohodu, pričom ich ročný príjem nesmie presiahnuť 2 400 eur. V opačnom prípade im Sociálna poisťovňa pozastaví výplatu dôchodku až do nasledujúceho kalendárneho roka.

„Pre všetkých dôchodcov je dôležité vedieť, že ak majú uzatvorených viacero dohôd o pracovnej činnosti, odvodová úľava sa vzťahuje len na jednu z nich. Z ostatných dohôd musia platiť poistné na dôchodkové poistenie v plnom rozsahu,” upozorňuje Sociálna poisťovňa.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Kto každý má nárok na odvodovú úľavu?

Nárok na odvodovú úľavu majú nielen poberatelia starobného a predčasného starobného dôchodku, ale aj invalidní dôchodcovia či poberatelia výsluhového dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku. Podmienkou je práca na dohodu o vykonaní práce alebo dohodu o pracovnej činnosti.

Pre uplatnenie odvodovej úľavy je potrebné písomne informovať zamestnávateľa. Dôležité je tiež vedieť, že ak sa dôchodca rozhodne prestať využívať odvodovú úľavu, musí o tom zamestnávateľa takisto písomne informovať.

Sociálna poisťovňa zdôrazňuje, že práca popri dôchodku môže priniesť dvojaký benefit – okamžitý príjem z práce a následne aj vyšší dôchodok vďaka dodatočnému dôchodkovému poisteniu. Pre mnohých seniorov tak predstavuje práca nielen možnosť finančného prilepšenia, ale aj príležitosť zostať aktívnymi členmi spoločnosti.

Množstvo slovenských seniorov pracuje

Slovensko zaznamenáva pozitívny trend v zamestnanosti starších občanov. V skupine ľudí od 55 do 64 rokov pracovalo v roku 2022 až 64,1 percenta osôb, čo predstavuje nárast o takmer 9 percentuálnych bodov oproti roku 2013. Týmto výsledkom sa našej krajine podarilo prekonať priemer Európskej únie, kde v rovnakej vekovej kategórii pracuje 62,3 percenta obyvateľov. Upozornil na to denník Pravda.

V rámci Európy existujú výrazné rozdiely v zamestnanosti starších ľudí. Prvenstvo si držia severské krajiny – vo Švédsku dosahuje zamestnanosť v tejto vekovej skupine až 77 percent, v Dánsku 72 percent a vo Fínsku 71 percent. Naopak, nižšiu mieru zamestnanosti vykazujú krajiny južnej a východnej Európy.

V Rumunsku pracuje len 46 percent starších ľudí, v Chorvátsku 50 percent a v Grécku 51 percent. Taliansko dosahuje úroveň 55 percent.

Európania trávia v práci čoraz viac rokov svojho života. Podľa údajov Eurofoundu sa medzi rokmi 2015 a 2022 predĺžil priemerný pracovný život v krajinách EÚ o 1,6 roka. V porovnaní s rokom 2002 je to dokonca o 3,1 roka viac, pričom v roku 2022 Európania odpracovali v priemere 36,5 roka.

txbtxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.