Ethereum (ETH) sa prepadá až na úrovne, ktoré boli naposledy vidieť v máji 2017, kedy kryptomena výrazne spadla prvýkrát. Momentálne sa ETH pohybuje okolo 200 USD a zdá sa, že kryptomena našla podporu okolo úrovne 190 USD. Behom býčieho trhu sa ETH dostal aj pod 200 USD, najskôr v máji 2017 a potom v polovici júla 2017. Najvyššie sa cena ETH pohybovala okolo 1400 USD.
Dr. Doom komentuje
Ekonóm Nouriel Roubini, známy ako Dr. Doom, komentoval situáciu okolo ETH na svojom Twitteri a zmienil sa, že hlavnými dôvodmi pádu kryptomeny je využitie tzv. Dapps na Ponziho schémy, kasínové hry a KryptoKitties. Ďalej taktiež nedostatok skutočne užitočných Dapps.
No wonder Ethereum is collapsing. 75% of DApps are crypto-kitties, scammy Ponzi pyramid schemes & Casino games. The other 25% are DEX that no one uses as 99% of transactions are on centralized exchanges. & 99% of crypto-currencies have already lost 99% of their value. Meltdown!
— Nouriel Roubini (@Nouriel) September 9, 2018
Vplyv na kryptotrhy
ETH sa dostal pod 200 USD behom troch hodín, medzi 17:00 a 20:00 UTC 8. septembra. A momentálne sa pohybuje okolo tejto spodnej hranice. Pokles je obzvlášť dramatický, pretože ETH za posledných sedem obchodných dní prepadlo o 35%. Na začiatku septembra sa ETH pohybovalo okolo 300 dolárov. Klesajúca cena ETH bude mať spätný vplyv na kryptotrhy, pretože mnoho coinov je obchodovaných s ETH a je denominovaných iba v cenách ETH.
Stable coin?
Vzhľadom k tomu, že ETH je považovaný za dôležitú komoditu, existovali dokonca návrhy na to, aby sa aktívom stal tzv. stable coin, kryptomena s pevnou cenou. WhalePanda, zástanca Bitcoinu, však prejavil svoj obvyklý skepticizmus v jednom zo svojich tweetov, kedy len krátko poznamenal, že vývoj nahráva skôr medvedej nálade čo sa týka ETH.
Vplyv chýb a ICO projektov
ETH taktiež hrozí, že klesne pod 0,03 BTC, a tým stratí viac než 50% voči BTC za posledné tri mesiace. Zatiaľ čo ETH bol spočiatku považovaný za „vraha Bitcoinu”, v poslednej dobe sa prejavili chyby tejto siete, ako sú problematická správa a nedostatočná transparentnosť ohľadne plánovaných hard forkov. Ethereum tak vyzerá viac ako centralizovaná kryptomena.
Aj napriek tomu možno najväčší okamžitý tlak na cenu ETH vyvíjajú rôzne ICO projekty, ktoré sa snažia zachrániť aspoň časť svojho počiatočného kapitálu. Napríklad za posledných 30 dní DigixDAO predal 139 400 ETH, čo je jedna z najväčších likvidácií. Ostatné ICO predávali menšie čiastky, ale predaj sa zvýšil a vyvíjal tak ďalší tlak na trh.
Kryptokomunita už poznamenala, že ICO môžu skutočne spôsobiť ďalší pokles cien ETH v dôsledku panických výpredajov. Veľká časť fundraisingu pre ICO sa stala behom mesiacov, kedy boli ceny ETH vyššie, takže projekty skončili s finančnými prostriedkami pod ich pôvodnými očakávaniami. Dokonca aj legendárne ICO spoločnosti EOS, odhadované na 4 miliardy dolárov, má momentálne omnoho nižšiu hodnotu.
K téme sme taktiež napísali: Vitalik Buterin nevylučuje kolaps Etherea
Záver: Ďalší možný vývoj
Naši traderi pozorne sledujú dianie okolo ETH a všetko podstatné sa dozviete buď tu formou správ alebo na stránkach Trading11.com formou zasvätených analýz a komentárov priamo od traderov.
Preložené z originálu, ktorý pre českú verziu kryptomagazínu napísala Denisa.
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.
Zdroj: Cryptovest.com