Aj keď v porovnaní s peniazmi či drahými kovmi nemajú kryptomeny zas až tak dlhú históriu, tak tá doterajšia je aj napriek tomu plná zásadných a fascinujúcich udalostí, mien zaujímavých osobností a ich osudov. Dnes by sme chceli týmto článkom zabrúsiť do úplných začiatkov, zoznámiť vás s človekom menom Hal Finney a uctiť si jeho pamiatku.
Život, vzdelanie a kariéra
Finney sa narodil 4. mája v roku 1956 v meste Coalinga v Kalifornii. Štúdia absolvoval na Kalifornskom technologickom inštitúte a v roku 1979 kde úspešne získal bakalársky titul. Potom začal pracovať v oblasti herných počítačov pre spoločnosť, ktorá sa podieľala na takých herných hitoch ako Adventures of Tron, Armor Ambush, Astroblast a Space Attack. Spolu s Philom Zimmermannom stál taktiež pri zrode známeho šifrovacieho programu Pretty Good Privacy (PGP). Pre PGP Corporation pracoval až do svojho odchodu do dôchodku v roku 2011. Zaoberal sa tiež počítačovou bezpečnosťou, asymetrickým šifrovaním a je jedným z praotcov známeho programu Tor.
Tip redakcie: Čo keby Satoshi Nakamoto bola žena?
Bitcoin a jeho začiatky
Sám seba Hal označoval za „šifropunkera” (cypherpunk). Ide o výraz, ktorým sa označujú ľudia, ktorí veria, že kryptografia môže priniesť pozitívne sociálne a politické zmeny. V jednom z jeho príspevkov sa vyjadruje k problémom terajšieho sveta:
„Stojíme pred problémom straty súkromia, plazivej automatizácie a centralizácie. Skôr než ku kontrole môže byť počítač použitý ako nástroj k oslobodeniu a ochrane ľudí.”
Jedným z hlavných dôvodov, prečo o ňom píšeme tu na Kryptomagazíne je, že je historicky druhým užívateľom virtuálnej meny Bitcoin, hneď po jej autorovi Satošim Nakamotovi.
Hal Finney je totiž prvým príjemcom Bitcoinu v histórii. Stalo sa tak 12. januára 2009, kedy v rámci testovania mu Satoshi zaslal desať Bitcoinov. Bolo už v 170. bloku a na adrese, z ktorej Satoshi mince posielal, stále zostalo osemnásť Bitcoinov a je celkom dosť dobre možné, že tam zostanú už navždy.
Bol veľmi nadšeným prispievateľom bitcoinového fóra BitcoinTalk a aj po tom, čo zostal prakticky paralyzovaný ťažkou chorobou, pokračoval v programovaní a práci na experimentálnom softvéri menom bcflick, ktorý mal za cieľ využiť Trusted Computing ku zlepšeniu a posilneniu Bitcoin peňaženiek.
Mohlo by vás zaujímať tento diel nášho seriálu: [Seriál] 5 fáz evolúcie obchodníka s kryptomenami – (5. diel)
Disclaimer: nasledujúce pokračovanie článku pojednáva o smrti, myšlienkach a metódach, ktoré sa nemusia zlučovať s vašimi názormi a vnímaním života. Zvážte, či chcete pokračovať v čítaní. Nenesieme žiadnu zodpovednosť za akékoľvek rozrušenie.
Ťažká choroba, smrť a ozajstný koniec?
V októbri 2009 Finney na blogu Less Wrong oznámil, že mu bola o pár mesiacov skôr diagnostikovaná amyotrofická laterálna skleróza (ALS). Ide o chorobu, ktorá si pred niekoľkými rokmi získala pozornosť celého sveta vďaka virálnej akcii Ice Bucket Challenge. Na dôsledky tejto choroby zomrel 28. augusta vo veku 58 rokov.
Tu by väčšina podobných článkov najskôr skončila, ale v prípade Hala Finneya nás čaká ešte jedna nová a úžasná kapitola. Hal mal totiž vždy rád nové technológie, a aj z tohoto dôvodu sa rozhodol, že sa nechá zmraziť a v momente, keď ľudia objavia liek na jeho chorobu bude rozmrazený.
Takže ihneď po tom, čo bol oficiálne prehlásený doktormi za mŕtveho a bol podpísaný jeho úmrtný list, bola do tela vpravená kombinácia liekov, ktorá bráni zrážaniu krvi a za stáleho chladenia ľadom bolo jeho telo naložené do lietadla so zastávkou v Arizone. Tam totiž sídli spoločnosť Alcor Life Extension Foundation, ktorá sa zaoberá zmrazením ľudského tela a jeho následným oživením v budúcnosti.
Jeho krv a ostatné tekutiny boli vysaté a nahradené špeciálnym kryoprotektívnym roztokom M-22. Potom bolo jeho telo postupne schladené až na teplotu mínus 160 stupňov Celzia. Následne bolo uložené do oceľového valca s tekutým dusíkom, kde teplota postupne klesne až na -196 stupňov. Vďaka takto nízkej teplote by malo telo (aspoň teoreticky) vydržať milióny rokov.
„Tam zostane, pokiaľ ľudstvo nenájde liek na túto sklerózu a vysoký vek.”
doplňuje Max More, riaditeľ Alcoru, s ktorým sa Finney za svojho života priatelil. Celkom zásadným problémom je, že dosiaľ žiadny človek nebol úspešne po zmrazení znovu oživený a mnoho vedcov celú myšlienku považuje za nezmysel. To však nevadí Halovej manželke Fran, ktorá po tom, čo sama zomrie, sa taktiež nechá firmou Alcor zmraziť.
Do projektu zmrazovania sú prijatý všetci pacienti, aj so závažnými chorobami, ako je napríklad rakovina. Cena tejto procedúry nie je lacná a štandardne stojí 70.000 USD. Ale to iba v prípade, že sa záujemca presťahuje do oblasti Phoenixu. V opačnom prípade sa cena kvôli dodatočným pohotovostným nákladom a nákladom na dopravu zvyšuje až na 80.000 USD. Financie sú využité pre zmrazenie tela, udržanie v dusíku a následne oživenie v budúcnosti. Zmluvu na túto kryonickou konzerváciu podpísalo už niekoľko tisíc záujemcov.
Na druhej strane stojí napr. súdny lekár, Dr. Arthur W. Row, Ph.D, ktorý sa k tejto problematike vyjadril takto:
„Telo oživiť nie je možné a ľuďom je dávaná falošná nádej. Považujem to za prekročenie všetkých hraníc lekárskej etiky. Som absolútne presvedčený, že sú klienti podvedení. Platia nehorázne peniaze za akúsi mrazivú nádej. Ich spasitelia sa im snažia predať mačku vo vreci a hlavne na tom zarobiť. V súčasnej dobe neexistuje jediný vedecký dôkaz, že by bolo možné telo oživiť.”
Či veda pokročí takým spôsobom, že bude skutočne možné znovu oživiť človeka prehláseného za mŕtveho je zatiaľ otázkou. Istú nádej dáva vedecký pokus, kedy bola králikovi vyňatá ľadvina, ktorá bola následne zamrazená. Po nejakej dobe došlo k jej rozmrazeniu a spätnej transplantácii. Výsledok? Králik prežil. Ďalšou pomerne sľubnou cestou je oblasť nanotechnológie, kde by armáda nanobotov mohla byť vpustená do tela s jedinou úlohou – opravovať poškodené bunky a tkanivo.
V súčasnej dobe ale problémov a otázok, s ktorými sa veda zaoberá je viac než dosť. A to nie len tých medicínskych, ale trebárs aj etických a právnych.
Záver
Hal Finney je nepochybne veľmi výraznou a zaujímavou osobou. Niekoľkokrát bol označený aj za samotného Satoshi Nakamota. On sám ale v rozhovore v marci 2014 túto špekuláciu odmietol. Každopádne je pevne spojený s históriou Bitcoinu a aj vďaka jeho práci a podpore sú kryptomeny tam, kde sú. A kto vie, trebárs ešte stále nepovedal svoje posledné slovo…
Záver 2
Nemôžeme si odpustiť ešte jedno malé súkromné odporúčanie. Ide o dva filmy, ktoré nám prišli na um pri písaní tohto článku:
Hibernatus – v hlavnej úlohe Louis de Funès
Demoliton Man – Sylvester Stallone, Wesley Snipes
Preložené z originálu, ktorý pre českú verziu kryptomagazínu napísal Radek.
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.
Zdroje:
en.wikipedia.org
eabm.cz
krize15.cz
reflex.cz
zbynekmlcoch.cz
https://alcor.org/