Máte doma tepelné čerpadlo? Štát vás zvýhodní

  • Štát chystá výhody pre majiteľov tepelných čerpadiel.
  • Opatrenia majú znížiť emisie a podporiť prechod na čistú energiu.
  • Experti vítajú návrh, no objavujú sa aj obavy z narušenia trhu.
Off topic Zvýhodnenie pre majiteľov tepelných čerpadiel
Zvýhodnenie pre majiteľov tepelných čerpadiel. Zdroj: shutterstock.com/Virrage Images/Juraj Kral

Vláda Slovenskej republiky pripravuje nové opatrenia na podporu využívania tepelných čerpadiel v domácnostiach. Cieľom je odstránenie legislatívnych prekážok a zvýhodnenie majiteľov týchto ekologických vykurovacích systémov. Návrh reaguje na výzvu Európskej komisie, aby členské štáty v plnej miere využili možnosti na zníženie bariér pri prechode na čistú energiu. O téme informoval portál Pravda.

Bez poplatkov za zelenú energiu

Jednou z hlavných zmien, ktoré návrh prináša, je oslobodenie tepelných čerpadiel od poplatkov za zelenú energiu. To znamená, že domácnosti využívajúce tepelné čerpadlá budú mať výrazne nižšie náklady na prevádzku tohto ekologického vykurovacieho systému.

„Chceme motivovať ľudí, aby sa rozhodli pre environmentálne šetrnejšie riešenia vykurovania svojich domovov,” uviedol hovorca Ministerstva životného prostredia.

Tepelné čerpadlá sú jednou z najefektívnejších technológií na znižovanie emisií v sektore bývania.

Znižovanie emisií skleníkových plynov

Návrh je súčasťou širšieho balíka opatrení zameraných na znižovanie emisií skleníkových plynov. Slovensko sa zaviazalo znížiť emisie o 42 percent do roku 2030 v porovnaní s rokom 2005. Podpora tepelných čerpadiel má k tomuto cieľu významne prispieť.

Ďalšie formy podpory

Okrem oslobodenia od poplatkov sa uvažuje aj o ďalších formách podpory. Medzi zvažované opatrenia patrí poskytovanie dotácií na inštaláciu tepelných čerpadiel či zvýhodnené úvery na ich obstaranie. Tieto opatrenia by mali ešte viac stimulovať prechod na ekologickejšie formy vykurovania.

Ministerstvo životného prostredia tiež plánuje spustiť informačnú kampaň, ktorá má zvýšiť povedomie verejnosti o výhodách tepelných čerpadiel. „Mnohí ľudia stále nevedia, aké úspory môžu dosiahnuť vďaka tejto technológii,” vysvetľuje hovorca ministerstva. „Chceme im poskytnúť všetky potrebné informácie, aby sa mohli rozhodnúť na základe faktov.”

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Návrh však vyvoláva aj otázky o jeho dopade na energetický trh a ceny elektriny. Kritici upozorňujú, že zvýhodnenie jednej technológie môže narušiť konkurenčné prostredie. „Musíme si dať pozor, aby sme nevytvorili nerovnováhu na trhu,” varuje analytik z energetického sektora. „Aj keď podporujeme ekologické riešenia, nemalo by to byť na úkor ostatných účastníkov trhu.”

Ministerstvo však argumentuje, že benefity pre životné prostredie prevažujú nad potenciálnymi rizikami. „Naším cieľom je urýchliť prechod na čistú energiu. Tepelné čerpadlá sú overená technológia, ktorá nám v tom môže výrazne pomôcť,” zdôrazňuje hovorca ministerstva.

Legislatívny proces a očakávané prínosy

Legislatívny proces ešte nie je ukončený a návrh musí prejsť ďalšími schvaľovacími kolami. Ak bude schválený, mohol by vstúpiť do platnosti už v priebehu budúceho roka. Pre majiteľov tepelných čerpadiel to bude znamenať významné úspory a pre ostatných motiváciu na prechod k tejto technológii.

Očakáva sa, že tieto opatrenia by mohli viesť k výraznému nárastu počtu domácností využívajúcich tepelné čerpadlá. To by malo mať pozitívny vplyv nielen na životné prostredie, ale aj na energetickú nezávislosť Slovenska. Znížením závislosti na fosílnych palivách sa stávame odolnejšími voči výkyvom na globálnych energetických trhoch.

Autor:
Henrieta Balázsová
Henrieta Balázsová

Vyštudovala psychológiu, no nakoniec jej učaroval svet marketingu. Na vlnách kreatívy surfuje od roku 2016. Venovala sa aj redaktorskej a editorskej činnosti pre viaceré redakcie.