Nevzniká forkami inflácia Bitcoinu?

Novinky Analytik Predikcia Bitcoin 100k
Analytik Predikcia Bitcoin 100k, zdroj: www.shutterstock.com/MonikaHunackova
BitmarketsKvakomat mobil

Zastihne Bitcoin v budúcnosti kvôli forkom inflácia?

Krátka odpoveď, nie. Nevzniká. Ak chcete aj nejaké argumenty, tak tu ich máte. Nezabudnite napísať svoj názor do komentára na facebooku.

Na začiatok – čo si vlastne predstaviť za slovom fork?

Fork. Po anglicky vidlička. Tento výraz sa v informatike používa v prípadoch, že sa od hlavného programu odpojí paralelná verzia, v ktorej vývojári (napríklad) skúšajú nové funkcie. Vo svete kryptomien fork znamená, že si niekto vytvorí novú kryptomenu, ale samotnú distribuovanú účtovnú knihu – blockchain – vezme od iného coinu.

1.8.2017 sme boli svedkami relatívne úspešného forku BitcoinuBcash. Ten dlhšiu dobu vydržal na tretej priečke v kapitalizácii (podľa coinmarketcap.com). Momentálne sa mu však prestáva dariť a pomaly ale isto sa prepadáva pod hranicu 300$ za mincu.

Prečítajte si nášho krátkeho sprievodcu Bitcoin forkov

Takže, fork je proste len… nový digitálny token fungujúci na distribuovanej sieti minerov. Ako sa líši od iných nových kryptomien?

Fork vs. nová kryptomena

Ak vytvoríte novú kryptomenu, tak v podstate iba do sveta vypustíte nejaký digitálny token. Vaša mena bude mať hodnotu až vtedy, keď si ju niekto kúpi (resp. ju začne ťažiť). Preto musíte robiť skvelý marketing a dohodnúť sa s burzami. Vaším cieľom je v podstate rozšíriť túto menu medzi čo najväčšie množstvo ľudí. Tí jej automaticky začnú prisudzovať hodnotu a hovoriť o nej svojím kamarátom. Imitation game začína.

Ak forkujete, nemusíte nikoho prehovárať, aby si niečo kúpil. Jednoducho vezmete blockchain najväčšej kryptomeny, aká existuje. Na tomto blockchaine majú účty milióny ľudí. Všetci títo ľudia tak automaticky získajú účet aj na blockchaine vašej kryptomeny a prístup k nemu majú vďaka privátnemu kľúču. Tým pádom vaša digitálna mena automaticky získa nemalú hodnotu.

Prečo to funguje? Vďaka ľudskej chamtivosti! Každý chce na svojich nových coinoch zarobiť, a tak im prisúdi nejakú hodnotu. Názory všetkých investorov o cene  nového coinu vďaka burzám postupne skonvergujú a voilá, práve ste vytvorili niekoľko miliárd dolárov veľkú bublinu.

Vzniká teda forkami inflácia Bitcoinu?

V skutočnosti nejaká inflácia vzniká. Nie však tým, že by vznikli milióny nových Bitcoinov. To v žiadnom prípade nie je pravda. Vzniknutá bublina pomaličky zmizne a kde sa vyrovná? Na BTC trhu.

V podstate teda sčista jasna vzniknú nové peniaze a v momente, keď v ne ľudia prestanú veriť, ich “predajú.” A cenu za tento predaj zaplatíme my. Veď, každý z nás dostal nejaký bezcenný coin.

Takže… V podstate v momente forku všetci zarobíme (napríklad) 5% našich Bitcoinov, zároveň však po čase týchto 5% stratíme. Vyzerá to zmätočne, avšak v skutočnosti ide o jednoduchý koncept.

Čo robiť s obyčajnými forkami?

Počkať si, až vyskočia na (pre vás) zaujímavú hodnotu a vymeniť ich za Bitcoin. Tým si pokryjete stratu z inflácie a budete viac menej na nule.

A čo robiť so SegWit2X coinmi?

O tom som sa pred týždňom rozpísal v mojom článku. Kliknite, ak chcete vedieť viac. V skratke, ja osobne si ich nejakú dobu nechám a uvidím, či sa náhodou neodohrá flippering. Pri SegWit2X-e totiž možno chvíľu nebude jasné, ktorý Bitcoin je ten skutočný.

Crypto All Stars PCtxb