Kryptomeny sa dostanú do platobného systému SWIFT

  • Tokenizácia je trendom, o ktorom sa hovorí už dlho.
  • Teraz sa však pristúpilo aj k činom.
  • Konkrétne sa na to sústredí svetová platobná sústava SWIFT.
Novinky Tokenizácia aktív je budúcnosť bankovníctva
Tokenizácia aktív je budúcnosť bankovníctva. Zdroj: shutterstock.com/VideoFlow

Tokenizácia je trendom súčasnosti, ale aj budúcnosti. SWIFT, globálna sieť pre finančné transakcie, podniká významné kroky smerom k integrácii tokenizovaných aktív do tradičného bankového systému. S rastúcim záujmom o tokenizáciu finančných nástrojov, ako sú dlhopisy, akcie či nehnuteľnosti, sa tento krok môže stať kľúčovým pre budúcnosť globálneho finančného trhu.

Tokenizácia aktív zahŕňa prevod tradičných aktív na blockchain, čo im dáva digitálnu podobu a prináša výhody, ako sú rýchlejšie transakcie, väčšia transparentnosť a nižšie náklady.

Prečo SWIFT zaujíma tokenizácia

SWIFT má ambíciu zostať lídrom v oblasti globálnych finančných transakcií, a preto sa rozhodlo pre inovácie. Predovšetkým tie, ktoré umožnia tokenizovaným aktívam hladko fungovať v rámci tradičných bankových infraštruktúr. Medzinárodná sieť spolupracuje s poprednými finančnými inštitúciami a blockchainovými spoločnosťami na vytvorení systému, ktorý by dokázal efektívne prepojiť tokenizované aktíva s tradičnými finančnými nástrojmi.

Hlavným cieľom je umožniť bezproblémové fungovanie medzi tradičnými a digitálnymi aktívami. To by mohlo výrazne zvýšiť likviditu na trhoch s tokenizovanými aktívami a zároveň priniesť výhody inštitucionálnym investorom, ktorí hľadajú inovatívne spôsoby správy svojich portfólií.

SWIFT uzavrel partnerstvo so spoločnosťami, ktoré sa špecializujú na blockchain technológie, vrátane platformy Chainlink. Dôvodom je snaha preskúmať možnosti integrácie tokenizovaných aktív do existujúcich systémov. Prostredníctvom týchto partnerstiev sa SWIFT snaží otestovať technológie, ktoré by umožnili vykonávať transakcie s tokenizovanými aktívami, a to cez rôzne blockchain siete.

Táto spolupráca je dôležitá, pretože jednou z hlavných prekážok tokenizovaných aktív je interoperabilita medzi rôznymi blockchain sieťami. SWIFT má vďaka svojej globálnej pôsobnosti a robustným transakčným systémom ideálnu pozíciu na to, aby vytvoril most medzi tradičným finančným svetom a blockchain technológiami.

92%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Budúcnosť globálneho bankovníctva

Integrácia tokenizovaných aktív do globálneho bankového systému by mohla znamenať významný posun vo fungovaní finančných trhov. Tokenizácia umožňuje obchodovať s aktívami v reálnom čase, zvyšuje transparentnosť a eliminuje potrebu sprostredkovateľov, čo znižuje náklady. Tento prístup by tiež mohol otvoriť dvere pre nových investorov a zvýšiť dostupnosť finančných produktov.

Globálne bankovníctvo

Globálne bankovníctvo je systém finančných inštitúcií, ktoré poskytujú bankové služby a produkty na celosvetovej úrovni. Zahŕňa veľké medzinárodné banky a finančné siete, ktoré umožňujú prevody peňazí, investície, úvery a správu aktív naprieč rôznymi krajinami. Tieto banky často pôsobia v niekoľkých jurisdikciách a poskytujú služby korporáciám, vládnym inštitúciám, ale aj jednotlivcom. Cieľom globálneho bankovníctva je uľahčiť medzinárodný obchod, finančné operácie a investície prostredníctvom prepojenia finančných trhov. S rozvojom digitálnych technológií a globalizáciou získava čoraz väčší význam aj integrácia blockchainu a kryptomien do tohto systému.

 

SWIFT svojou iniciatívou potvrdzuje, že budúcnosť bankovníctva bude prepojená s blockchainom a digitálnymi aktívami. Ako globálny líder vo finančných transakciách má potenciál zásadne ovplyvniť, ako budú tokenizované aktíva integrované do tradičného finančného systému.

Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.