Povodne vystrašili Slovákov. Toto by ste mali vedieť o poistení nehnuteľností

  • Poistenie nehnuteľnosti by mal mať každý vlastník domu či bytu.
  • Nečakané katastrofy môžu ľudí bez poistenia pripraviť o všetko.
Novinky Poistenie nehnuteľnosti
Poistenie nehnuteľnosti. Zdroj: shutterstock.com/Stu.dio/Mixa74

Poistenie nehnuteľnosti je jedným z najdôležitejších krokov, ktoré by mal každý majiteľ domu či bytu zvážiť, a ochrániť tak svoj majetok pred nečakanými udalosťami, akými sú prírodné katastrofy, vandalizmus či poškodenie nehnuteľnosti. V tomto článku vám priblížime, čo všetko poistenie zahŕňa, ako si ho vybrať, a na čo si dávať pozor pri uzatváraní zmluvy.

Čo je poistenie nehnuteľnosti?

Poistenie nehnuteľnosti je určené na pokrytie škôd na nehnuteľnostiach, ktoré spôsobia rôzne nepredvídateľné situácie, ako sú požiare, záplavy, víchrice či zemetrasenia.

Medzi poistiteľné nehnuteľnosti patria rodinné domy, byty, rekreačné chaty či vedľajšie stavby ako garáže, ploty či bazény. Takéto poistenie kryje náklady na opravu alebo obnovu poškodeného majetku.

Dôležité je si uvedomiť rozdiel medzi poistením nehnuteľnosti a poistením domácnosti. Zatiaľ čo poistenie nehnuteľnosti pokrýva samotnú stavbu, poistenie domácnosti sa vzťahuje na hnuteľné veci, ktoré sa nachádzajú v interiéri, ako napríklad nábytok, elektronika, cennosti a osobné veci​.

Odborníčka na poistenie Gabriela Janíková pre Kryptomagazín uviedla:

Množstvo Slovákov nemá vôbec uzatvorené poistenie nehnuteľnosti. Druhou kategóriou sú zas tí, ktorí majú staré poistné zmluvy a o ich prepracovaní nechcú ani len počuť. Ich nehnuteľnosti sú často podpoistené. Keď prídu záplavy, tak títo ľudia lamentujú, že im poisťovňa vyplatila nízke krytie, no to sa odvíja od zmluvy.

Aké riziká poistenie kryje?

Každá poisťovňa ponúka rôzne typy krytia, no medzi základné riziká patria:

  • Požiar a výbuch.
  • Povodeň a záplavy.
  • Víchrica a krupobitie.
  • Zosuvy pôdy.
  • Krádež a vandalizmus.
  • Poškodenie spôsobené vodou z vodovodných potrubí.

Okrem základných balíkov si môžete zvoliť pripoistenie, ktoré rozširuje ochranu o ďalšie riziká, napríklad škody spôsobené zvieratami alebo poškodenie elektromotorov domácich spotrebičov​.

Ako sa vypočíta výška poistného?

Späť
Strana 1/2Ďalej
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.