- McDonald's čelil veľkému kybernetickému útoku.
- Podvodníci to mali premyslené.
- Ľudia im poskytli údaje ku kryptopeňaženkám.
Len nedávno sa hackeri zmocnili oficiálneho instagramového účtu McDonald’s. Mnoho ľudí zostalo zaskočených, informuje Refresher news.
Gigant medzi reťazcami s rýchlym občerstvením sa stal obeťou podvodu s kryptomenami. Na problém upozornili aj na sociálnej platforme X.
Podvodníci pripravili ľudí o viac ako 600-tisíc eur
Hackeri využili získaný prístup k účtu na to, aby zverejnili príspevok, ktorý tvrdil, že McDonald’s rozdáva kryptomenu zadarmo.
Príspevok obsahoval odkaz na webovú stránku, ktorá však nebola tým, čím sa zdala. Bola to phishingová stránka navrhnutá na získanie prihlasovacích údajov používateľov do ich kryptomenových peňaženiek.
Výsledkom bolo, že sa tisíce ľudí stali obeťami podvodu. V dobrej viere poskytli svoje údaje, čím podvodníkom umožnili prístup k svojim peniazom. Straty dosiahli takmer 630 000 eur, čo je značná suma, ktorá mnohých zasiahnutých určite zabolela.
McDonald’s Instagram account was hacked to post a crypto scam, allegedly getting away with $700,000 pic.twitter.com/VcqzGo40uI
— Dexerto (@Dexerto) August 21, 2024
McDonald’s na tento incident reagoval rýchlo
Podvodný príspevok, ktorí vylákal od zákazníkov státisíce eur, odstránili a ospravedlnili sa svojim sledovateľom. Udalosť však vyvoláva otázky o tom, ako ľahko môže byť zneužitý účet na sociálnych sieťach aj takej veľkej firmy.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Preto platí, že aj keď sa môže zdať, že ide o dôveryhodný zdroj, vždy je dobré dvakrát sa zamyslieť a overiť si, či je všetko v poriadku. Digitálny svet prináša veľa výhod, ale aj rizík, na ktoré by sme nemali zabúdať.
Ďalší aktuálny podvod s kryptomenami
Kryptomenoví podvodníci neustále hľadajú nové spôsoby, ako oklamať nič netušiacich ľudí. Medzi najčastejšie používané metódy patrí vytváranie falošných investičných schém, krádež identity podnikov alebo vládnych inštitúcií a vydieranie. Nedávno na tieto riziká upozornila aj generálna prokurátorka Arizony, Kris Mayesová, informovali sme.
V Arizone varovali pred nárastom kryptomenových podvodov, ktoré sa stále častejšie zameriavajú na starších ľudí. Táto skupina často nerozumie tomu, ako kryptomeny fungujú, čo ich robí zraniteľnými voči podvodníkom.
Podvodníci sa im často predstavujú ako investiční odborníci a sľubujú im neprimerané zisky z investícií do kryptomien.
Neraz sa stáva, že podvodníci predstierajú, že pracujú pre podniky alebo vládne organizácie, a používajú taktiky zastrašovania, aby obete presvedčili, aby im poslali kryptomenu. V niektorých prípadoch sa dokonca môžu vydávať za políciu a žiadať, aby ste vybrali peniaze z bankového účtu a previedli ich na kryptomenovú adresu.
Aj keď varovanie pochádza z Arizony, tento problém je globálny a nevyhýba sa ani Slovensku. Neraz sme videli dôchodcov, ktorí pri Bitcoinmatoch neisto manipulovali s peniazmi, zrejme pod tlakom podvodníkov, pričom si ani neuvedomovali, čo presne robia.
Podvodníci vždy hľadajú ľahko zraniteľné obete, ale netreba si myslieť, že neútočia na každého. V dnešnej dobe je kontaktovanie cez sociálne siete čoraz častejším spôsobom, ako sa vás pokúšajú podviesť. Používajú pritom akúkoľvek platformu, ktorá je na dosah.