Zvrat v záhadnom zmiznutí „Kráľovnej kryptomien”: Sofistikovaná žena stojí za podvodom storočia

  • Meno Ruja Ignatova pozná takmer každý, kto sa pohybuje vo svvete kryptomien.
  • Ľudí okradla o miliardy eur.
  • Po inkasovaní peňazí náhle zmizla.
Off topic Kráľovná kryptomien Ruja Ignatova
Kráľovná kryptomien Ruja Ignatova. Zdroj: Reprofoto: FB/Ruja Ignatov/One Coin
Best Wallet PCBitmarkets

V roku 2017 zmizla Ruja Ignatova, známa ako „Kráľovná kryptomien”. Doslova sa vyparila bez akejkoľvek stopy ihneď po tom, čo zinkasovala miliardy dolárov od investorov do jej falošnej kryptomeny OneCoin.

BBC World Service a Panorama sa rozhodli vypátrať jej osud a odhalili temné prepojenia na bulharský podsvetie, ktoré ju mohli stáť život. Najaktuálnejšie informácie operujú s verziou, že ju ešte v roku 2018 zavraždili ľudia, ktorí ju mali ochraňovať.

OneCoin

OneCoin. Zdroj: shutterstock.com/360b

Vzostup „Kráľovnej kryptomien” k moci

Ruja Ignatova sa narodila v Bulharsku, no vyrastala v Nemecku. Bola to vzdelaná a ambiciózna žena, čo ju viedlo k získaniu doktorátu z Oxford University. Predtým, než sa pustila do sveta kryptomien, mala úspešnú kariéru vo svete financií.

V roku 2014 založila OneCoin, kryptomenu, ktorá mala prekonať úspechy Bitcoinu a priniesť obrovské výnosy pre svojich investorov.

OneCoin: Podvod storočia

OneCoin bol prezentovaný ako revolučná kryptomena, ktorá mala zmeniť svet financií. Ignatova presvedčila milióny ľudí po celom svete, aby investovali do OneCoinu, sľubujúc im obrovské zisky.

V skutočnosti však OneCoin nebol ničím iným než premysleným podvodom. Na rozdiel od legitímnych kryptomien, ako je Bitcoin, OneCoin nemal žiadny blockchain – digitálny záznam transakcií, ktorý je základom každej skutočnej kryptomeny.

Podvod bol taký úspešný, že Ignatova a jej tím zinkasovali až 4,5 miliardy dolárov od dôverčivých investorov. Ako však čas plynul, začali sa hromadiť otázky a vyšetrovatelia z Nemecka a USA začali klopať na dvere OneCoinu.

OneCoin fungoval ako klasická Ponziho schéma, kde sa starší investori vyplácali z vkladov nových investorov. Ignatova a jej spolupracovníci tvrdili, že majú algoritmus, ktorý zabezpečí pravidelné zisky, no v skutočnosti šlo o podvod.

Mnoho ľudí na Slovensku, presvedčených o bezrizikovej investícii, ktorá im poskytne obrovské výnosy, bolo tiež zasiahnutých týmto podvodom.

Záhadné zmiznutie

V októbri 2017, keď sa vyšetrovateľom konečne podarilo zhromaždiť dostatok dôkazov proti Ignatovej, zmizla. Podľa dostupných informácií nastúpila na ranný let Ryanair zo Sofie do Atén a odvtedy o nej nikto nepočul.

V roku 2019 začal BBC World Service vysielať podcast The Missing Cryptoqueen, ktorý sa zameriava na Ignatovu a jej zmiznutie. Novinári z BBC World Service a Panorama sa rozhodli vypátrať, čo sa s ňou stalo. Ich vyšetrovanie odhalilo prepojenia na bulharský podsvetie a konkrétne na Hristoforosa Nikosa Amanatidisa, známeho ako Taki.

Taki je v Bulharsku známy ako mocný mafiánsky boss a drogový kráľ. Dokumenty Europolu ukazujú, že ešte pred Ignatovej zmiznutím mala bulharská polícia informácie o jej prepojeniach na Takiho. Polícia ho podozrievala, že používal finančnú sieť OneCoin na pranie špinavých peňazí z drogovej činnosti.

Binance
97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Ochranca alebo vrah?

Späť
Strana 1/2Ďalej
txbBest Wallet mobil
Autor:
Vanessa Massayova
Vanessa Massayova

Pochádza z Bratislavy, kde vyštudovala ruské a východoeurópske štúdiá na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Žurnalistika bola najskôr iba jej hobby, neskôr sa však stala redaktorkou v Startitup. Teraz sa v Kryptomagazíne venuje aktualitám a zaujímavým témam.