Neuveríte, za koľko sekúnd dokáže hacker odhaliť vaše heslo. Takto mu prácu sťažíte

  • Ľudia si myslia, že ich heslo je nepriestreľné.
  • Najnovšia štúdia ukázala presný opak.
  • Jeden typ hesla dokážu hackeri prelomiť okamžite.
Technológie Slabé heslo hacknú ihneď
Slabé heslo hacknú ihneď. Zdroj: AI/DALL-E
BitmarketsBitmarkets

V dnešnej digitálnej dobe, keď sú hrozby v oblasti kybernetickej bezpečnosti čoraz väčšie, je dôležitejšie než kedykoľvek predtým rozumieť tomu, ako si chrániť svoje heslo. Nedávna štúdia spoločnosti Hive Systems ukázala prekvapujúce údaje o tom, ako sú krátke heslá zraniteľné, a ako sú, naopak, dlhšie heslá odolné.

Tabuľka hesiel tejto firmy na rok 2024 jasne ukazuje, že rôzna dĺžka a zložitosť hesiel majú obrovský vplyv na to, ako ľahko ich môžu hackeri prelomiť.

Hackeri dokážu vaše heslo prelomiť za pár sekúnd

Začnime pri povahe jednoduchých hesiel. Výskum ukázal, že heslo s dĺžkou 8 znakov, ktoré obsahuje len čísla, môže byť prelomené za 37 sekúnd. Rýchlosť, s ktorou je to možné, ukazuje, aké riziká prináša používanie krátkych a jednoduchých hesiel.

S dlhším heslom to už ide horšie

Situácia sa však výrazne mení, keď heslo predĺžime. Ak má 16 znakov, aj keď obsahuje len čísla, potrvá hackerovi zhruba 119 rokov, kým ho prelomí. Takýto nárast času je spôsobený exponenciálnym rastom počtu kombinácií, ktoré musí vyskúšať. Toto odrádza aj tých najodhodlanejších útočníkov.

Zložitosť hesla výrazne ovplyvňuje jeho bezpečnosť

Heslo s 8 znakmi, ktoré kombinuje čísla, veľké a malé písmená a symboly, vyžaduje na prelomenie približne sedem rokov. Aj keď je lepšie než len to číselné, dlhšie heslo, aj keď jednoduchšie, poskytuje ešte väčšiu ochranu.

Z tohto výskumu vyplýva, že aj keď pridávanie zložitosti heslám pomáha, ešte dôležitejšia je ich dĺžka. Firma Hive Systems tiež v poslednom čase skúmala silnejšie metódy šifrovania, ktoré ukázali, že heslá sa dajú chrániť lepšie. Varujú však, že tento pokrok nebude trvať večne, keďže počítače neustále zlepšujú svoju výkonnosť.

Ak máte obavy o silu svojich hesiel, portál Euronews radí, aby ste vyskúšali stránku „Ako bezpečné je moje heslo?”, ktorá vám povie, ako rýchlo by dokázali hackeri vaše heslo prelomiť.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Čo ak si heslo neviete zapamätať?

Ľudia, ktorí majú problém s uchovávaním mnohých zložitých hesiel, často používajú rôznych manažérov. Tieto nástroje heslá nielenže uchovávajú, ale aj ich šifrujú, čo minimalizuje riziko pri úniku dát. Odporúčajú tiež používanie unikátnych hesiel na rôznych stránkach.

V poslednom čase sa odporúčanie mení od častého menenia hesiel k vytváraniu silných, unikátnych hesiel. Tento prístup je účinnejší ako časté menenie, ktoré môže viesť k slabšej ochrane alebo opätovnému používaniu starých.

Rada na záver

Ak si ani za svet neviete zapamätať svoje heslo, môžete skúsiť aj mnemotechnické pomôcky. Vytvorte si heslo, ktoré má pre vás osobný význam, a ktoré si môžete ľahko zapamätať.

Napríklad si ho môžete vytvoriť z prvých písmen každého slova v rámci vety alebo citátu, ktorý máte radi. Ak vám vyhovuje niečo ako „Môj obľúbený film je Forrest Gump z roku 1994,” heslo by mohlo byť „MoFjFGzr1994”.

txbtxb
Autor:
Vanessa Massayova
Vanessa Massayova

Pochádza z Bratislavy, kde vyštudovala ruské a východoeurópske štúdiá na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Žurnalistika bola najskôr iba jej hobby, neskôr sa však stala redaktorkou v Startitup. Teraz sa v Kryptomagazíne venuje aktualitám a zaujímavým témam.