Čína buduje gigantický blockchain. Na čo ho využije?

  • Technológia blockchain má budúcnosť.
  • Jej podpora zo strany Číny považujeme za doklad jej životaschopnosti.
  • Ide o súčasť projektu Hodvábnej cesty.
Novinky Blockchain je pre Čínu zaujímavý
Blockchain je pre Čínu zaujímavý. Zdroj: shutterstock.com/Millenius
BitmarketsPepe Unchained mobil

Čínska vláda údajne spúšťa veľkú platformu blockchain infraštruktúry pre iniciatívu Veľkej hodvábnej cesty. Tá je upomienkou na historickú obchodnú cestu, ktorá viedla z Číny až na európsky kontinent, a spájala tak rôzne svety za účelom obchodovania.

V súčasnosti nejde o cestu v pravom zmysle slova, ale skôr o spojenie a spoluprácu v rôznych oblastiach. Platforma bude podporovať implementáciu projektov cezhraničnej spolupráce v rámci iniciatívy Veľkej hodvábnej cesty a poskytne základňu pre vývoj aplikácií, ktoré ukážu cezhraničnú spoluprácu.

Plány Číny

Čínska vláda údajne spustila blockchainový projekt s názvom Platforma infraštruktúry blockchainu v ultra veľkom meradle pre iniciatívu Veľká hodvábna cesta. Jej cieľom je spojiť kontinenty prostredníctvom obchodných ciest rôznych druhov. Okrem samotného obchodovania a dopravy ide aj o kultúrnu spoluprácu, ale napríklad aj spoluprácu vo virtuálnom priestore. Práve na tejto platforme vyrástol projekt blockchainu.

Projekt vedie Conflux Network, tvrdí kryptožurnalista Colin Wu. Conflux usporiadal 30. marca stretnutie s vedúcimi projektu a účastníkmi, aby sa podelili o svoj plán implementácie. Na stretnutí sa zúčastnili aj odborníci z Centra na podporu priemyselného rozvoja čínskeho Ministerstva priemyslu a informačných technológií a komisie pre vedu a techniku ​​šanghajského magistrátu. To dáva stretnutiu punc dôležitosti a hovorí o tom, akú váhu má samotný zámer.

Conflux v pondelok na sociálnej sieti X vysvetlil, že hlavným zameraním projektu je vlastne vytvorenie verejnej platformy blockchainovej infraštruktúry. Má slúžiť na podporu implementácie projektov cezhraničnej spolupráce v rámci iniciatívy Hodvábna cesta. Okrem toho bude platforma slúžiť ako základ pre aplikácie podporujúce bezproblémovú cezhraničnú spoluprácu v rôznych oblastiach.

Binance
97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Medzinárodný blockchain

Projekt vedie Shanghai Shutu Blockchain Research Institute, výskumný ústav pre blockchain. Táto špecializovaná inštitúcia priamo súvisiaca s popisovaným projektom spolupracuje aj s Čínskou akadémiou informačných a komunikačných technológií, Spolupracujú aj ďalšie inštitúcie, ktoré majú svoj podiel na projekte, a to Shanghai Jiao Tong University, Fudan University a Shanghai Maritime University. Odborný trust jednoznačne vyjadruje postoj čínskej vlády k blockchainovému projektu. 

Wu sa v následnom príspevku na sociálnej sieti X vyjadril v tom zmysle, že považuje za potrebné poznamenať, že čínska vláda zakazuje akejkoľvek inštitúcii zapájať sa do aktivít v oblasti kryptomien a blockchain by tu nemal zahŕňať kryptomenu a žiadne tokeny. Na jednej strane teda Čína podporuje blockchain, nepodporuje však oblasť kryptomien vo všeobecnej rovine.

V každom prípade pozitívne je, že Čína pracuje v oblasti rozvoja blockchainových technológií. To môže tešiť všetkých priaznivcov kryptomien. Zákaz v Číne zahŕňajúci obchodovanie s kryptomenami je síce obchádzaný, kryptomeny sa však nestanú priamo jeho súčasťou.

Mohlo by vás zaujať: Satoshi Nakamoto: Kto je tajomný zakladateľ Bitcoinu?

txbtxb
Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.