Slováci môžu kvôli svojej neresti prísť o hypotéku. Každým rokom je populárnejšia

  • Získať hypotéku je v dnešnej dobe pomerne náročné
  • Ak si chcete vylepšiť skóre, mali by ste sa vyhnúť tejto veci
Ekonomika Slováci môžu kvôli svojej neresti prísť o hypotéku
Slováci môžu kvôli svojej neresti prísť o hypotéku. Zdroj: Shutterstock.com/Rawpixel.com, n_defender
BitmarketsBitmarkets

V roku 2023 Slováci uzatvorili stávky vo výške 21,36 miliardy eur. Portál webnoviny.sk dodáva, že na výhrach im bolo vyplatených 20,4 miliardy eur. Na hazard celkovo minuli 1,32 miliardy eur.

Najobľúbenejšou hazardnou hrou na Slovensku sú internetové kasína. Okrem toho sú však populárne aj kamenné herne a kurzové stávky.

Generálny riaditeľ Úradu pre reguláciu hazardných hier Martin Bohoš poukazuje na to, že ako relevantný ukazovateľ „prestávkovania” je potrebné brať do úvahy údaj GGR (tzv. Gross Gaming Revenue), ako rozdiel medzi stávkami a výhrami označovaný v právnej terminológii ako výťažok.

Zároveň vysvetľuje, že viac ako 301 miliónov eur predstavovalo v roku 2023 odvod do štátneho rozpočtu, ktorý pochádza z hazardných hier. V porovnaní s rokom 2022 ide o nárast vyšší ako 50 miliónov eur.

Z hľadiska výšky odvodov do štátneho rozpočtu je na prvom mieste segment internetových kasín, ktorý odviedol viac ako 93 miliónov eur. Na druhom mieste sa umiestnili kurzové stávky, vďaka ktorým sa do štátneho rozpočtu dostalo 80,48 milióna eur. Tretie miesto obsadili kamenné herne, ktoré odviedli paušálny odvod vo výške 61,9 milióna eur.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Hazard vás môže obrať o hypotéku

Práve časté stávkovanie alebo míňanie väčšieho objemu financií na hazardné hry môže byť dôvodom, prečo vám banka zamietne žiadosť o hypotéku. Portál Finsider upozorňuje na to, že v dôsledku toho je dôležité, aby ľudia dávali pozor na to, ako často a koľko peňazí prestávkujú.

Tiež je vhodné, ak si v banke zistia, ako hazardné hry vníma.

Napríklad Slovenská sporiteľna im veľkú váhu nepripisuje. Ako uviedla hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková, počas posudzovania sa pozerá na jeho celkové správanie. Poukazuje na to, že príležitostné hranie hazardu však nemá zásadný vplyv na posúdenie klienta pri žiadosti o úver.

Problémy však môžu nastať v prípade žiadosti o kreditnú kartu alebo spotrebný úver.

Inak to je v mBank, kde aktivita spojená s hazardnými hrami či stávkovaním môže byť dôvodom, prečo klient hypotéku nedostane. Táto banka totiž informácie o klientovi čerpá aj z jeho bankového výpisu.

V Tatra banke sa počas vybavovania hypotéky pozerá na čiastku, ktorú klient do hazardu dal. Podľa hovorkyňe banky Simony Miklošovičovej platí, že malé sumy by nemali byť problémom pri schvaľovaní úveru. Poukazuje na to, že stávkovanie je málokedy jediným dôvodom, prečo je žiadosť žiadateľa zamietnutá. Stáva sa však, že stávkovanie spojené s inými dôvodmi klienta o úver pripraviť môže.

Mohlo by vás zaujímať: Sociálna poisťovňa nemusí vyplatiť dôchodok za všetky mesiace. Zistite, kedy prídete o peniaze

txbOkazio mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.