- Francúzsko čoskoro spustí novú jadrovú elektráreň.
- Musí kompenzovať stratu, pretože pred 4 rokmi odstavila svoju najstaršiu elektráreň.
- Aktuálne má na svojom území 56 jadrových elektrární.
Nie je prekvapením, že čoraz viac európskych krajín sa začína viac spoliehať na energiu z jadra. Novú jadrovú elektráreň čoskoro spustí aj významný európsky hráč. Téme sa venoval denník SME.
Nová jadrová elektráreň sa pritom v tejto európskej krajine spustí po viac ako 20 rokoch. Hovoríme konkrétne o Francúzsku. Nový reaktor bude v budúcnosti stáť v meste Flamanville pri Lamanšskom prielive.
Francúzsko má aktuálne spolu 56 jadrových elektrární, ktoré mu vyslúžili druhé miesto najväčšieho výrobcu nukleárnej energie na svete. Prvenstvo aktuálne stále patrí USA.
Toto spustenie povolil regulačný úrad pre jadrovú energiu. Jadrové palivo do reaktora by mali priniesť v najbližších týždňoch. Ďalším krokom bude pripojenie tlakovodného reaktora k národnej elektrickej sieti. To bude však až v lete.
Výstavba trvá už od roku 2007, no spustenie mešká už 12 rokov. Francúzsko na začiatku výstavby počítalo s nákladmi vo výške 3,3 miliardy eur. Tento predpoklad však nevyšiel, teraz sa celá suma odhaduje až na 12 miliárd eur.
Francúzsko chce týmto zámerom rozširovať jadrovú energiu, a tým aj dosiahnuť svoje ciele v oblasti ochrany klímy.
Zároveň chce pokryť čoraz viac rastúci dopyt po elektrine spôsobený aj väčším záujmom o elektromobily. Musí to kompenzovať, pretože pred 4 rokmi Francúzsko odstavilo svoju najstaršiu jadrovú elektráreň vo Fessenheime v Alsasku.
Krajina uvažuje o výstavbe ďalších 14 jadrových reaktorov, ktoré by boli rozdelené do viacerých elektrární. Druhou možnosťou je predĺženie prevádzkovej životnosti z 32 na 50 rokov.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Slovensko sa začne spoliehať na americké jadrové palivo
Slovensko má úsilie zbaviť sa jadrového paliva dodávaného z ruského Rosatomu ako prejav solidarity voči napadnutej Ukrajine. Doteraz sme ale nemohli nájsť adekvátnu náhradu. Tá sa našla v zámorskej spoločnosti Westinghouse.
Firma Westinghouse nie je v oblasti jadrovej energetiky žiadnym nováčikom, pričom má viac ako 60-ročné skúsenosti. Aby toho nebolo málo, jej technológie sa nachádzajú v takmer polovici všetkých jadrových elektrární na svete.
Aby sa poriadne otestovalo, že toto jadrové palivo bude vhodné aj do reaktorov na Slovensku, ukrajinský Energoatom už s jeho testovaním začal – konkrétne na bloku VVER 440 elektrárne Rivne.
Slovenské elektrárne uzavreli dohodu o dodávkach paliva so spoločnosťou Westinghouse už minulý rok v auguste, avšak pred použitím musí prejsť viacerými procesmi.
To znamená, že jadrové palivo od Westinghouse musí najskôr prejsť procesom licencovania. Tým bude dokázané, že je jeho použitie bezpečné v podmienkach reaktorov Slovenských elektrární.
Prečítajte si aj: Futuristický vynález zo Slovenska skončil v rukách Číňanov