- Policajt v Austrálii je obvinený z toho, že ukradol Bitcoiny priamo počas vyšetrovania.
- Krádež Bitcoinu mu pripisuje obvinenie vyšetrovateľov.
- Celkovo malo ísť o viac ako 81 Bitcoinov.
Policajt počas zásahu ukradol 81 Bitcoinov, hovorí obvinenie Austrálskej národnej protikorupčnej komisie. Tento jedinečný čin predpokladá, že policajt musel byť zorientovaný v problematike a bol fanúšikom kryptomien. Vysoký obnos mal totiž ukradnúť priamo z kryptomenovej peňaženky Trezor a mal ich previesť na vlastný účet. Takúto krádež Bitcoinu totiž nedokáže človek len tak prvoplánovo a bez skúsenosti.
Krádež Bitcoinu
Policajt pri zásahu na mieste činu vymazal hardvérovú peňaženku Trezor s 81,62 Bitcoinmi. Úrady sa spoliehali na softvér na sledovanie kryptomien. Na základe tohto skúmania tvrdia, že obvinený policajt previedol Bitcoiny do svojho vlastníctva, teda na svoj vlastný kryptomenový účet.
Austrálska polícia k prípadu prišla tak, že našla hardvérovú peňaženku počas drogovej razie v rezidencii. Problém spočíval v tom, že vyšetrovatelia museli čakať približne tri týždne, kým získali povolenie súdu na prístup k nej. Po prístupe do peňaženky však nebol nájdený žiaden Bitcoin.
Najprv podozrievali iné zložky, ale podľa súčasného obvinenia Bitcoin krátko po razii údajne previedol federálny agent William Wheatley. Hardvérová peňaženka obsahovala 81,62 Bitcoinu v hodnote 309 000 dolárov v čase razie, teda v roku 2019. V čase zverejnenia obvinenia má hodnotu približne 4,2 milióna dolárov.
Úrady sa pôvodne domnievali, že za vyšetrovanú krádež je zodpovedný spolupracovník zločineckého syndikátu. Jemu patrili nájdené veci. Podozrenie však na policajta padlo vtedy, keď policajný zbor objavil aj zariadenie obsahujúce počiatočnú frázu hardvérovej peňaženky. Ide o tzv. seed, čo je sekvencia 12 až 24 náhodných slov, ktoré možno použiť ako metódu obnovenia v prípade krádeže alebo straty peňaženky.
Bitcoin vyrástol za posledný rok o 150 %.
Začni aj ty zarábať na raste.
Obvinenie na základe dôkazov
Po rozsiahlom vyšetrovaní IP adries použitých na prístup k ukradnutému Bitcoinu pomocou softvéru na sledovanie kryptomien však našli prepojenie na člena policajného zboru Williama Wheatleyho. Dôležitá zmena sa udiala medzitým, keď v auguste 2023 kanadské orgány činné v trestnom konaní oznámili, že začali používať softvér Chainalysis Reactor. Jeho úlohou je primárne pomoc pri sledovaní nelegálnej činnosti v podobe kryptotransakcií.
https://twitter.com/Andujar_Del/status/1682696122706567169
Takéto technologické pokroky v oblasti šifrovacieho detektívneho softvéru vedú k vyššej miere obnovených ukradnutých kryptomien. To je pre fanúšikov kryptomien dobrou správou. Cointelegraph už skôr oznámil, že v roku 2023 dokázali úrady vrátiť okradnutým viac ako 674 miliónov dolárov z viac ako 600 rozsiahlych kryptohackov. Týmto možnostiam pomáhajú nové technológie súvisiace aj s možnosťami stopovania transakcií.
Na druhej strane tieto technológie obmedzujú slobodu, ktorá bola vždy integrálnou súčasťou kryptomien. Ide však pravdepodobne o daň za to, aby sa v oblasti zvýšila bezpečnosť a kryptomenový svet sa stal zaujímavým aj pre inštitúcie a iné skupiny obyvateľov. Na tieto postupy existujú v komunite rôzne názory.
Obe majú svoje pozitíva aj negatíva. Zvyšovanie bezpečnosti a v prípade problému aj možnosti nápravy je nespochybniteľne pozitívne. Na druhej strane, sloboda je niečo, čo je základom celej oblasti, organickou bázou ich vzniku.
Mohlo by Vás zaujať: Majitelia iPhonov čelia novému podvodu. Pripraviť vás môže o všetko