- Farmári chystajú najväčší protest v histórii slovenskej samostatnosti.
- Budú blokované hlavné cestné ťahy a hraničné priechody.
- 19. 2. vyjadria farmári nespokojnosť s politikou vlády a Európskej únie, ktoré im komplikujú ich podnikanie.
Viacero organizácií združujúcich farmárov a vlastníkov pôdy, ako aj firmy pôsobiace v tejto oblasti, sa spojilo, a plánujú najväčší protest v slovenskej histórii. Dôvodom je stav celého agrosektora a rovnako aj nevyplatenie priamych dotácií, na ktoré majú nárok. Vláda podľa ich názoru tieto veci komunikuje len veľmi okrajovo a roľníci nedostali peniaze, na ktoré majú zo zákona nárok. Nespravodlivý stav teda budú riešiť priamo v uliciach miest a obcí na Slovensku 19. februára.
Nespokojnosť farmárov
Nespokojnosť farmárov je pochopiteľná. Nedostali peniaze, na ktoré majú zo zákona nárok a nedokážu financovať svoje potreby a potreby svojho podnikania. Vláda k problému pristupuje zatiaľ veľmi vlažne.
To viedlo farmárov k tomu, aby sa spojili a spoločnou silou zorganizovali protest, ktorý by mal patriť k najväčším protestom farmárov počas existencie Slovenska. Dá sa to predpokladať vzhľadom na organizovanosť a účasť viacerých zoskupení zainteresovaných ľudí.
Protest organizuje Združenie vlastníkov pôdy a agropodnikateľov. Na svoju stranu získali aj Združenie mladých farmárov na Slovensku – ASYF, Iniciatívu poľnohospodárov, Spolok farmárov Slovenska a takisto aj podnikateľské zoskupenie – Združenie vlastníkov pôdy a rodinných fariem Slovenska.
Podstatnou výhradou farmárov je aj to, že dotácie z Európskej únie sú administratívne veľmi náročné. Schémy pre nich musia byť spracované jednoducho, pretože inak nedokážu reagovať na vzniknuté situácie. Z Ukrajiny sa do európskeho priestoru dováža viacero komodít, ktorým nedokážu cenovo konkurovať. Tieto tovary by však mali končiť primárne v Afrike. Proti týmto skutočnostiam protestujú farmári v celej západnej Európe, ale napríklad aj v Poľsku.
Polští farmáři hází vejce na budovu EU ve svém městě.
pic.twitter.com/KmC89b4pvR— Marco (@marc_kebo) February 15, 2024
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Čo očakávať
Celých 19 rokov sa nestalo, aby neboli vyplatené priame platby. Všetky garnitúry dokázali zabezpečiť, aby farmári dostali v stanovenom čase to, na čo majú nárok. Takmer po dvoch desaťročiach teda poľnohospodárov pomklo k štrajku práve toto.
Okrem iného aj zanedbávanie poľnohospodárstva ako takého, čo je tiež dlhodobý stav. Verbálne vyjadrenie podpory a zaradenie do programového vyhlásenia vlády nie je riešením. Je to cielené skôr na voličov ako na samotných hospodáriacich roľníkov.
V uvedený deň je potrebné pripraviť sa na problémy v doprave. Trasy, ktoré určili farmári, budú z veľkej časti zablokované a doprava bude minimálne komplikovaná. Protest je úspešný len vtedy, ak dokáže vyvinúť dostatočný tlak na to, aby zodpovední riešili uvedené skutočnosti k spokojnosti farmárov.
Blokáda dopravy sa na to javí ako vhodný nástroj. Podobne farmári protestovali aj v Nemecku. V Berlíne zablokovali hlavné cesty.
Roľníkom došla trpezlivosť a tak si treba 19. februára, pripraviť pevné nervy. Treba sa pripraviť na meškania, či dokonca úplné znepriechodnenie dopravy. Farmári sa chystajú vo všetkých väčších mestách spomaľovať dopravu po 9:00, aby nenarušili výučbu detí v školách. Takisto budú prítomní aj na hraničných priechodoch. Pri plánovaní pracovného dňa alebo cesty je potrebné s týmito skutočnosťami počítať.
Protest je vopred ohlásený a vodiči sú informovaní. Je už len na nich, aby dokázali tento deň zvládnuť. Farmári vyjadrujú svoj názor na súčasnú situáciu a keďže vieme, že nie je dobrá, je potrebné to minimálne akceptovať.
Mohlo by Vás zaujať: Základná potravina hlási problém. Farmári jej majú málo, hrozí ďalšie zdražovanie