Toto mesto je európskou mekkou kryptomien. V obchodoch tu zaplatíte aj Bitcoionom

  • Španielske mesto Terroviejo sa chce dostať na kryptomenovú mapu. Plánuje umožniť na území mesta platby kryptomenami.
  • To môže posunúť Európu v kryptomenovej komunite na vyššie miesta.
  • Na Slovensku vzhľadom na súčasný stav o tom môžeme asi len snívať.
Novinky Španielske mesto Terrovieja bude mekka kryptomien
Španielske mesto Terrovieja bude mekka kryptomien. Zdroj: shutterstock.com/Paco Burgada/Millenius
BitmarketsBitmarkets

Kryptomeny sú rozšírené po celom svete. Sú však aj oblasti, v ktorých sú rozšírené viac. Ide primárne o vyspelé časti sveta, sever amerického kontinentu, Európu a rozvinutú časť Ázie. Aj v týchto oblastiach sú však centrá, ktoré prevyšujú ostatné a centralizujú užívateľov, priaznivcov, ale aj kryptomenové spoločnosti.

Zrodil sa nápad, ako dosiahnuť to, že isté mesto bude mekka kryptomien v Európe. Ide o mestečko Torrevieja, turistické centrum v provincii Alicante v Španielsku.

Mekka kryptomien

Aj kryptomenový biznis má svoje centrá. Na túto pozíciu ašpiruje najnovšie menšie španielske mesto Torrevieja obľúbenej a turistom dobre známej provincii Alicante. Zámerom je upútať na seba pozornosť kryptomenovej verejnosti napríklad tým, že umožní prijímať obchodom na svojom území kryptomeny. Týmto spôsobom podporí jednak adopciu, ale aj samotné povedomie o tejto odnoži ekonomiky. 

Dňa 6. februára oficiálna webová stránka správy Torrevieja oznámila ambiciózny zámer digitálnej transformácie mesta. Projekt je výsledkom spolupráce medzi Ministerstvom obchodu mestskej rady Torrevieja a Asociáciou malých a stredných obchodníkov v Torrevieje, ktorá rovnako sídli v meste. Jednoznačne tak na projekte participujú aj samotní podnikatelia, nejde o jednostranný krok ako napríklad v Salvádore. Do veľkej miery sa teda dá predpokladať priaznivejší prístup zo strany obchodníkov.

Mekka kryptomien v Európe bude v Španielsku

Mekka kryptomien v Európe bude v Španielsku. Zdroj: shutterstock.com/margouillat photo

Aby sa Torrevieja premenila na mesto v Európe priateľské ku kryptomenám, miestna vláda a podniky zdigitalizujú miestny obchod pomocou technológie blockchain. Prvá fáza tejto zmeny spočíva v podpore obchodu na území mesta prostredníctvom používania kryptomien v transakciách. Tento krok zákazníkom umožní platiť za produkty a služby pomocou kryptomien a iných kryptoaktív. 

Podpora kryptopriemyslu

Dnes sa istým spôsobom súťaží o to, ktorá časť sveta bude pre kryptomeny priaznivejšia. Dá sa očakávať, že práve na tieto miesta sa budú sústreďovať kryptofirmy a projekty, ktoré majú veľký potenciál do budúcna. Aj Slovensko sa v tejto súťaži môže presadiť. Pre to je však potrebné realizovať niektoré kroky.

Ako príklad môžeme uviesť zmenu legislatívy, ktorá mala znížiť dane z kryptomien na Slovensku. Takáto zmena mohla prilákať viacero firiem, ktoré podnikajú v tejto oblasti, aby vykonávali svoju činnosť u nás. V prípade kryptofiriem ide o formálnu záležitosť, a to sídlo firmy. Tento obchod v princípe nepozná hranice. Túto šancu sme však premrhali spätným zrušením zákonnej zmeny a návrat k tretej najvyššej dani v Európe. Vysoká daň a zdravotné odvody naozaj neprilákajú žiadnych investorov.

Aj napriek tomu na Slovensku existuje pomerne silná kryptokomunita. Len musí dostať priestor sa presadiť nie len v rámci slovenského kontextu, ale aj v stredoeurópskom či európskom význame. K tomu je však potrebné aj určité legislatívne prostredie, takisto určitá spolupráca s bankami a pod.

Takisto aj infraštruktúra. Jednoznačne by napríklad pomohla politická podpora rôznych konferencií, ktoré sa na Slovensku organizujú. Nič z toho tu však v súčasnosti nie je. O tom, že aj u nás bude mekka kryptomien v Európe, tak na Slovensku zatiaľ môžeme len snívať.

Mohlo by Vás zaujať: Zlá správa pre Slovákov. Hovorí sa o ďalšom zvyšovaní daní

txbtxb
Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.