- Ukrajina chce vybudovať štyri nové jadrové reaktory.
- Tie by pochádzali z Bulharska a Ameriky.
- Má to byť náhrada za Rusmi okupovanú Záporožskú jadrovú elektráreň.
Záujem o výstavbu jadrových elektrární v Európe je čoraz väčší. K tomuto úsiliu sa pridáva aj náš východný sused, ktorý má ambiciózny plán, a to na svojom území vybudovať až štyri nové jadrové reaktory. O téme informoval portál oPeniazoch.
O tomto pláne sa verejnosť dozvedela priamo z úst ukrajinského ministra energetiky Hermana Haluščenka. Aj keď na Ukrajine stále prebieha vojna vyvolaná ruským agresorom, to by Ukrajinu od výstavby reaktorov nemalo odradiť.
Hlavným dôvodom výstavby nových reaktorov je práve snaha nahradiť energetické kapacity, o ktoré prišla v dôsledku vojenského napadnutia zo strany Ruska.
Už teraz je rozhodnuté o tom, že pripravované reaktory sa rozdelia na dve dvojičky. Prvá dvojička reaktorov je založená na ruskej technológii, pričom na Ukrajinu pricestuje priamo z Bulharska.
Druhá dvojica zase bude spoliehať na technológiu západu, konkrétne na amerického výrobcu jadrových elektrární Westinghouse. Všetky reaktory pritom budú stáť na rovnakom mieste, a to v jadrovej elektrárni Chmeľnyckyj na západe Ukrajiny.
Ukrajina má na svojich kontrolovaných územiach aktuálne tri jadrové elektrárne. Tie dokážu pokryť viac ako 55 % potreby elektrickej energie. Musí však nahradiť stratu najväčšej jadrovej elektrárne v Európe v Záporoží. Tá je od začiatku konfliktu v rukách ruskej armády.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Jadrové reaktory plánuje aj Slovensko
Slovensko je po novom, čo sa týka elektriny, sebestačné. Navyše plánuje výstavbu ďalších jadrových reaktorov. Hovorí sa aj o tom, že by nešlo o klasický jadrový reaktor, ale o menší modulárny reaktor. Ten totiž dokáže napájať 200- až 300-tisíc domácností. Navyše je lacnejší a výstavba nie je až taká náročná.
Okrem elektrickej energie dokáže modulárny reaktor produkovať aj teplo, ktoré možno použiť na dodávku teplej úžitkovej vody. Podobný princíp funguje už dlhoročne v oblasti Jaslovských Bohuníc, Leopoldova, Hlohovca alebo Trnavy.
Prvou z možností sú košické oceliarne U. S. Steel. Súvisí to s plánom nahradiť klasické vysoké pece elektrickými náprotivkami a ich napájanie bude vyžadovať viac elektrickej energie. Celý plán ešte môže skomplikovať aktuálny proces predaja, kedy by sa oceliarne mali dostať pod krídla japonského koncernu. Celá akvizícia je pod drobnohľadom USA aj jej prezidenta Joea Bidena.
Ak sa pozrieme na ďalšie možné lokality, tak zistíme, že tieto miesta sú už overené časom a spĺňajú zásadné kritériá, pretože sa tam už nejakým spôsobom elektrina vyrába, resp. vyrábala. Hovoríme o Jaslovských Bohuniciach, Mochovciach, Novákoch a Vojanoch.
Dôležitou informáciou je aj to, kto nám tieto reaktory postaví. Hovorí sa buď o americkej spoločnosti Westinghous alebo českom ČEZ. Slovensko sa ale s realizovaním plánu neponáhľa, technológia na výstavbu malých modulárnych reaktorov bude pripravená okolo roku 2030.
Prečítajte si aj: Slovensko je vo výrobe elektriny konečne sebestačné. Bude táto komodita lacnejšia?