- V roku 2024 budú na Slovensku rásť reálne mzdy.
- Obchodné reťazce sa bijú o zamestnancov cez zvyšovanie miezd.
- Slovensko čelí vážnej kríze nedostatku pracovnej sily.
Po výraznej inflácii začali dobiehať rast cien aj reálne mzdy. Podobný trend by mal pokračovať aj v roku 2024. Jednou z oblastí, kde môžeme vidieť nárast miezd, je aj segment obchodných reťazcov, uvádza Pravda. Tlak na zvýšenie miezd z dôvodu inflácie ale nie je ani zďaleka jediný faktor, ktorý núti zamestnávateľov zvyšovať výplaty.
Obchodné reťazce bojujú o zamestnancov zvyšovaním miezd
Lidl po novom sľúbil, že minimálna mzda bude 1 050 eur. Táto mzda je o stovky eur vyššia ako minimálna, no podobné platové podmienky sú aj v ďalších obchodných reťazcoch. Priemerný zárobok je v súčasnosti v tejto oblasti na úrovni 1 035 eur v hrubom bez práce cez víkendy. Tabuľka nižšie ukazuje porovnanie platov predavačiek podľa reťazcov.
Tlak na zvyšovanie miezd je vysoký, keďže vysoké tempo nárastu cien predražilo v podstate všetky statky a služby. Existujú ale aj ďalšie faktory, prečo zamestnávatelia zvolili boj o zamestnancov cez zvyšovanie miezd. Počet uchádzačov o pracovné pozície je totiž podstatne nižší ako počet pracovných ponúk.
Inak povedané, zamestnávatelia majú problém obsadzovať pracovné pozície. Jednou z metód je teda zvyšovanie miezd. Nedostatok pracovníkov je síce celoeurópsky trend, keďže nezamestnanosť je na rekordne nízkych číslach, no na Slovensku existujú aj ďalšie riziká.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Slovensko čelí vážnej kríze pracovnej sily
Slovensko je adept na najrýchlejšie starnúcu ekonomiku v celej Európskej únii (EÚ). Demografická štruktúra obyvateľstva bude pre slovenskú ekonomiku v najbližšom desaťročí kľúčovou výzvou. Ekonomicky aktívnych ľudí bude čoraz menej a dôchodcov bude, naopak, pribúdať.
Zo skupiny ekonomicky aktívnych je ale taktiež ťažké pre zamestnávateľov nájsť toho správneho zamestnanca. Dôvodov je hneď niekoľko. Buď to je uchádzač nedostatočne kvalifikovaný, alebo sa rozhodne pre prácu v zahraničí. Tieto všetky faktory tlačia mzdy nahor a zamestnávatelia nemajú na výber.
Na záver je potrebné zdôrazniť, že rast miezd je dlhodobý proces a hlavne väčšina obyvateľov to ani nemusí pocítiť na zmene životnej úrovne. Až 76 % slovenských spotrebiteľov minie mesačne celú výplatu, alebo ide dokonca do mínusu. A práve jedným z hlavných faktorov, prečo to tak je, sú vysoké ceny v celom regióne.
Mohlo by ťa zaujímať: Biedronka chce prevalcovať domáce obchodné reťazce. Poškuľuje po lukratívnej lokalite