Americký dolár je v ohrození. Tvrdí to prestížna finančná inštitúcia

  • Postavenie amerického dolára ako rezervnej meny je ohrozené.
  • Ohrozuje ho vzostup využívania digitálnych aktív vo svete.
  • Tvrdí to Morgan Stanley.
Novinky Americký dolár je v ohrození digitálnymi menami
Americký dolár je v ohrození digitálnymi menami. Zdroj: shutterstock.com/Artem Oleshko/FAMILY STOCK
Kvakomat PC bannerKvakomat mobil

Ďalšie ohrozenie amerického dolára a jeho postavenia ako najvyužívanejšej svetovej meny je tu. Takýchto poplašných a negatívnych článkov existuje množstvo, tentokrát však ohrozenie amerického dolára predikuje rešpektovaná inštitúcia a na základe logiky súčasných trendov. Morgan Stanley vidí ohrozenie tohto postavenia v rastúcom využívaní digitálnych aktív, čo mení paradigmu nášho vnímania.

Ohrozenie dolára

Šéf digitálnych aktív Morgan Stanley, Andrew Peel, varuje, že „zmena paradigmy” vo vnímaní a používaní digitálnych aktív by mohla ovplyvniť vedúce postavenie amerického dolára. Varovanie nezahŕňa len Bitcoin a ďalšie kryptomeny, ale rovnako aj centrálne digitálne meny, ktoré pripravujú najrozvinutejšie krajiny sveta v podobe známeho CBDC.

Digitálne meny centrálnych bánk (CBDC) by teda mohli ohroziť dominanciu amerického dolára ako globálnej meny, čo je podstata varovania Morgan Stanley. Dnes americký dolár tvorí zhruba 60 % globálnych devízových rezerv a takto pomenovaná „zmena paradigmy” v globálnom vnímaní a používaní digitálnych aktív by mohla spochybniť vedúce postavenie amerického dolára.

Dominancia amerického dolára je častým terčom katastrofických komentárov z rôznych finančných inštitúcií. Spája sa napríklad s ekonomickým vzostupom zoskupenia BRICS, nakupovaním zlata centrálnymi bankami a pod. Tieto predpovede sa však doteraz nenaplnili a má to svoje racionálne dôvody.

To neznamená, že k pádu dolára nedôjde. Že niekedy ako svetová rezervná mena padne, je istota. Existuje dokonca špecializovaná internetová stránka, ktorá kolaps dolára v čase sleduje.

Binance
97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Prečo je dolár rezervná mena

Výborným postrehom pri riešením podobných katastrofických predpovedí sa prezentoval jeden z najlepších súčasných ekonómov u nás. Juraj Karpiš je prvým, kto kritizuje súčasný finančný systém, vníma jeho konečnosť a problémy so znehodnocovaním meny. Postavenie amerického dolára je však v súčasnosti nespochybniteľné z niekoľkých dôvodov, ktoré konkretizuje.

Ako základný dôvod, ktorý môžeme z argumentácie vybrať, je ten, že dolár „je najčistejšia košeľa z koša so špinavými košeľami”. To, že práve americký dolár je najčistejšia košeľa je obraz toho, že v súčasnosti má vo svetovom meradle najvyššiu dôveru.

Je podložený americkou ekonomikou, ktorá je najväčšia na svete, a obchoduje s ním najrozvinutejší finančný systém na svete. Americké burzy sú majoritnou súčasťou globálneho burzového sveta súčasnosti.

Nezanedbateľnou poistkou je americká armáda. Tá chráni krajinu proti spochybneniu z rôznych strán. Ale najdôležitejšie je porovnanie mien, pretože v prípade pádu dolára by ho musela niektorá mena nahradiť.

Čínsky volatilný juan a ani zničený ruský rubeľ to nebudú, vzhľadom na vývoj finančného sveta. Ani ich domáce finančné systémy nie sú dostatočne stabilné na to, aby sa stali rezervnou menou sveta.

Súčasná kritika dolára a predpovede odpovedajú na otázku nahradenia dolára práve v zmysle nástupu digitálnych mien s centralizovanou a decentralizovanou podstatou.

Keďže sa svet pripravuje na spustenie CBDC v niekoľkých krajinách Európskej únie, Spojených štátoxh, Číne, Japonsku a Rusku, je možné, že sa situácia v najbližšom čase zmení. Ide však zatiaľ len o projekty bez realizácie.

Ako vidíme vo svete decentralizovaných mien ako je Bitcoin, ten rovnako nie je ešte pripravený nastúpiť na pozíciu svetovej rezervnej meny. Ak ním dokáže pohnúť falošná správa z tweetu amerického FEDu alebo omyl spravodajského denníka, nie je to ani dobre predstaviteľné.

Mohlo by vás zaujať: BRICS chce zmeniť svet na nepoznanie

txbtxb
Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.