- Štát uhradí 75 % z nárastu splátky, a to až do maximálnej výšky 150 eur mesačne
- Sadzby na nové hypotéky prekonali 10-ročné maximum
Vysoké úrokové sadzby spôsobili, že z krátkodobého hľadiska je dokonca lacnejší aj podnájom. Túto situáciu sa snaží zmierniť vláda pomocoz daňového bonusu. Inak povedané, dlžníci, ktorí majú nárok na pomoc, zaplatia menej na daniach a ostane im viac peňazí na splácanie hypoték, uvádza Pravda.
Kto môže požiadať o daňový bonus
Štát pomôže dlžníkom takým spôsobom, že uhradí 75 % z nárastu splátky, a to až do maximálnej výšky 150 eur mesačne, resp. 1 800 ročne. Dlžník si podá daňové priznanie za rok 2023 a v ňom si uplatní bonus, resp. ho uplatní zamestnávateľ na základe potvrdenia od banky, ktoré obsahuje informácie o zmene výšky splátky. O ročné zúčtovanie je potrebné zamestnávateľa požiadať do 15. februára 2024.
Na daňový bonus má nárok dlžník, ktorého priemerný mesačný príjem vypočítaný z hrubého ročného zdaniteľného príjmu je maximálne vo výške 1,6-násobku priemernej mesačnej mzdy zamestnanca. Keďže hovoríme o bonuse na splátky v roku 2023, kľúčové sú príjmy z roku 2022. Ide o sumu bez nezdaniteľnej časti, výdavkov a poistení.
Ďalšou podmienkou je aj pravidelné splácanie úveru na bývanie. Ak majú jeden záväzok viacerí dlžníci, príjem sa posudzuje spoločne. Živnostníci si tento bonus uplatnia v daňovom priznaní. Ak bonus prekročí celkovú daň, vzniká nárok na zvyšnú časť daňového bonusu.
Samotnú výšku vypočíta konkrétna banka, v ktorej má občan uzatvorenú zmluvu o úvere na bývanie. Podmienkou je uzatvorenie tejto zmluvy pred 1. januárom 2024.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Sadzby na nové hypotéky prekonali 10-ročné maximum
Za november 2023 prekročila úroková sadzba na nové hypotéky 4 %, zatiaľ čo vo februári 2022 bola ešte pod úrovňou 1 %. Predtým sme boli svedkami dlhoročného poklesu sadzieb od roku 2011. Nedávne tempo rastu však spôsobilo, že sadzby sú najvyššie od leta 2013, čo je viac ako 10 rokov.
Detailný postup, ako požiadať o daňový bonus môžete nájsť TU. Všeobecne ale platí, že žiadosť je možné podávať na úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny osobne, poštou alebo elektronickým kvalifikovaným podpisom cez portál slovensko.sk.
Žiadosť musí navyše obsahovať kópiu zmluvy o hypotéke a podáva sa až od kalendárneho mesiaca, keď k zvýšeniu úrokovej sadzby došlo.
Už skôr sme informovali, že daňový bonus sa stretol aj s odporom. Problém je údajne to, že banky túto pozitívnu zmenu pocítia viac ako dlžníci. Tí síce dostanú daňový bonus od štátu, no ak banky opäť zvýšia úroky, zmenu nepocítia.
Mohlo by ťa zaujímať: Vysoké ceny nehnuteľností a drahé hypotéky hrajú do kariet nakupujúcim