- Pekári chcú nájsť nové systémové riešenia
- Hlasne kritizujú kroky predchádzajúcich vlád
Pre pekársko-cukrársko-cestovinársky sektor môže byť 2024 skutočne kľúčovým rokom. Cieľom je nájsť systémové riešenie na príplatky na prácu v noci, víkendy či sviatky. O téme informoval denník Pravda.
Dočasné opatrenie znížených sociálnych odvodov sa totiž koncom januára 2024 skončí. To by znamenalo nárast finančných nákladov a s tým je spojená aj možnosť, že pekárenské výrobky by mohli výrazne zdražieť.
To by bolo v rozpore s aktuálny dianím, keďže potraviny začínajú cenovo stagnovať a ich ceny aktuálne nerastú. Hlavný problém je však v tom, že daňovo-odvodové zaťaženie práce je na Slovensku vysoké, ďalší nárast prišiel práve od tohto roka.
V hre je tak novelizácia zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami. Predseda Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov, Milan Lapšanský kritizuje vládu premiérov Matoviča a Hegera.
Tí totiž zvýhodnili obchodné reťazce. Od tohto kroku ich neodradil ani verejný nesúhlas celej odbornej potravinárskej verejnosti. Tieto kroky by mala nová vláda pod premiérom Robertom Ficom (Smer-SSD) zmeniť.
Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov by privítal zjednodušenú administratívu, hlavne čo sa týka eurofondov. Veľmi dôležitým krokom je aj podpora vzdelávania, pretože systém duálneho vzdelávania má svoje chyby a podľa zväzu nefunguje tak, ako má, a ani neprináša želané výsledky.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Nedostatok pekárov je aj kvôli odchodu do predčasného dôchodku
Odchod penzistov do predčasného dôchodku začína byť čoraz väčším problémom. Ide o vysoký počet zamestnancov, ktorí z mesiaca na mesiac odídu z práce do dôchodku a zamestnávatelia nemajú čas alebo dostatok kvalifikovaných ľudí, aby takéto prázdne miesta dokázali opäť kvalitne obsadiť.
Niektoré spoločnosti sa dostali až do takého bodu, že žiadajú o pomoc vládu. Odliv zamestnancov sa týka predovšetkým profesií ako sú vodiči autobusov a vlakov či pekárov. Je to aj tým, že zamestnanci využili možnosť odchodu do predčasnej penzie, ktorej podmienkou je 40 odpracovaných rokov.
Druhým dôvodom je to, že predčasný dôchodok vyjde finančne lepšie ako ten klasický. Týkajú sa ho totiž dve dôležité veci a to dvojnásobná valorizácia a 13. dôchodok z dielne politickej strany Hlas-SD.
Je to problém aj pre Ministerstvo financií SR, ktoré na tieto predčasné dôchodky musí nájsť peniaze v štátnej kase. V hre je aj zmena zákona, ktorú bude avizovať minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SSD) v úvode tohto roka.
Prečítajte si aj: Viacerým profesiám hrozí kolaps. Príčinou sú predčasné dôchodky