Tieto 3 kryptomeny prežili v roku 2023 klinickú smrť. Opäť sú však na vrchole

  • Viecero mincí prešlo v rokoch 2022 a 2023 klinickou smrťou
  • Očakávalo sa, že v kryptomenovom svete skončili
  • Opak bol však pravdou
Novinky Solana, Avalanche a Tron sú kryptomeny, ktoré prešli klinickou smrťou
Solana, Avalanche a Tron sú kryptomeny, ktoré prešli klinickou smrťou. Zdroj: shutterstock.com/kicture/Roman Zaiets
BitmarketsBitmarkets

Viacero mincí prešlo v rokoch 2022 a 2023 klinickou smrťou. Nie všetkým sa však podarilo dostať sa späť na vrchol obľúbenosti. V tomto texte sa venujeme práve tým, ktorým sa to podarilo.

Cointelegraph uvádza konkrétne projekty Solana, Tron a Avalanche. V predchádzajúcom období sa o nich hovorilo, že v kryptomenovom svete skončili. Opak je však pravdou.

Solana

Solana je z viacerých pohľadov veľmi zaujímavým projektom. Pre užívateľov je pôsobivá rýchlosťou svojich transakcií a takisto ich cenou. Pre používateľa je to veľmi príjemné a komfortné prostredie. Práve vďaka týmto atribútom si získala veľa priaznivcov, čo sa spája aj so snahami o vytvorenie ETF. To sú pozitívne stránky projektu.

Medzi negatíva patrí primárne jej centralizácia. Konsenzom Proof of history získava rýchlosť a tento koncept istým spôsobom zabezpečuje aj nízku cenu transakcie. Na druhej strane je však centralizovaný, čo sa jednoducho prejavilo niekoľkokrát tým, že celý blockchain jeho tvorcovia vypli. To je určitým mementom pre ctiteľov slobody a decentralizácie.

Aj napriek tomu však Solana dokázala s tokenom SOL vstať z mŕtvych. Od začiatku roka dokázala cenovo stúpnuť takmer desaťnásobne, konkrétne je to 936 %. To sa už dá považovať za veľký návrat. Svoju cestu 1. 1. 2023 začínala na úrovni 9,96 dolára. Udržala si tak svoje miesto v prvej desiatke kryptomien podľa kapitalizácie a je aktuálne na 5. mieste.

Tron

Tron je projektom známeho Justina Suna (vlastným menom Sun Yuchen). Jeho token TRX dosiahol takmer 100 % nárast ceny v rámci roka 2023. Koncept Tronu je jedinečný v tom, že pri zachovaní pomerne veľkej rýchlosti transakcií (2 000 za sekundu) sa neplatia žiadne transakčné poplatky. 

Poplatky teda neuberajú tokenom na hodnote. To platí aj pre projekty z umeleckej obce a ďalších odvetví, ktoré si na sieti Tron našli svoj kybernetický domov. V rebríčku kryptomien podľa veľkosti kapitalizácie v súčasnosti okupuje 13. miesto.

Okrem toho sa Tron zapojil do aktivít zameraných na spaľovanie tokenov, čím znížil svoju aktívnu ponuku proti rastúcej TVL (Total Value Locked), čo by malo tlačiť nahor.

Avalanche

Kryptomeny zvyčajne definuje ich využiteľnosť. V prípade Avalanche ide o bohaté portfólio možností. Je to blockchainová platforma s nástrojmi a funkciami, ktoré používateľom umožňujú prevádzkovať decentralizované aplikácie DeFi.

Programátori projektu do blockchainu vložili aj sadu nástrojov, ktorých využitím je možné vytváranie finančných aktív. Týmto spôsobom kryptoprojekt umožňuje obchodovanie a vytváranie finančných riešení pre podniky.

V priebehu roka 2023 cenovo dokázal AVAX akcelerovať rastovo až na úroveň viac ako 260 % v komparácii prvého a posledného dňa. Projekt sa takisto drží v prvej desiatke najviac kapitalizovaných kryptomien. Konkrétne je to 9. miesto.

Uvedeným kryptomenám sa podarilo zastaviť pokles ceny a dôvery. Pohľad retailových obchodníkov je v súčasnosti značne pozitívny, čo by sa mohlo preklenúť aj do nasledujúceho roku 2024 vzhľadom na očakávané pozitívne udalosti. Medzi nimi jednoznačne vyčnieva očakávaný halving na Bitcoine.

Mohlo by Vás zaujať: Kryptomeny vs. tradičné financie? Veľký súboj v roku 2023 dopadol takto

txbBest Wallet mobil
Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.