Kryptomeny vs. tradičné financie? Veľký súboj v roku 2023 dopadol takto

  • Ešte nedávno prebiehal súboj medzi dlhopismi a akciami, prípadne komoditami
  • Dnes zápasia medzi sebou tzv. tradičné financie a kryptomeny
  • Ako súperenie dopadlo, hodnotíme za uplynulý rok 2023
Novinky Súboj medzi TradFi a DeFi bol v roku 2023 v prospech decentralizácie
Súboj medzi TradFi a DeFi bol v roku 2023 v prospech decentralizácie. Zdroj: shutterstock.com/Gorynvd
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Ešte nedávno prebiehal súboj medzi dlhopismi a akciami, prípadne komoditami. To sa však v minulom desaťročí zmenilo a dnes zápasia medzi sebou tzv. tradičné financie a kryptomeny ako zástupcovia decentralizácie.

Dá sa teda povedať, že dnes medzi sebou zvádzajú súboj o prilákanie investora TradFi a DeFi, ktoré sú prístupné po celom svete. Ako súperenie dopadlo, hodnotíme za uplynulý rok 2023.

Základný rozdiel

Medzi tradičnými financiami a digitálnymi aktívami je jeden zásadný rozdiel. Ten ovplyvňuje nie len náhľad na nich, ale aj samotnú dostupnosť pre klientov. Dnes sa tento súboj označuje ako TradFi vs. DeFi, teda tradičné versus decentralizované financie.

Tradičné financie sú postavené prirodzene na určitých centralizovaných bodoch, ktoré so sebou nesú aj veľkú mieru istoty. Ide o banky a celý bankový systém, dlhopisy, ale rovnako aj akcie firiem kótované na burzách a pod. Základnou danosťou tohto systému je obmedzená dostupnosť v podobe geografických obmedzení a rovnako aj obmedzení vyplývajúcich napríklad z otváracích hodín.

Naopak, DeFi sú postavené na decentralizovaných a široko dostupných možnostiach. Trh je dostupný 24/7 a nie je obmedzený geograficky ani časovo. Väčšina služieb DeFi je postavená na kryptoaktívach a nie na fiat menách používaných v tradičných finančných systémoch.

Tieto digitálne aktíva možno použiť na uľahčenie platieb, pôžičky a špekulatívne investície. Portál Tastycrypto dopĺňa ešte delenie tohto segmentu na DeFi a CeFi, teda na decentralizované a centralizované projekty v oblasti kryptomien.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Úspešnosť TradFi a DeFi

Investori majú na obe oblasti svoj pohľad. V princípe ich vyššie uvedené definície nezaujímajú. Svoje skúmanie týchto segmentov stavajú predovšetkým na ich výnosnosti.

Preto je potrebné skúmať aj tento pohľad, resp. jeho charakteristiky vo zvolených oblastiach tradičných a decentralizovaných financií. Pri komparácii je podstatné, ktorých zástupcov oboch oblastí si investor vyberie, pretože to podstatne ovplyvní výsledky.

Pre oblasť TradFi sme vybrali naozaj tradičných reprezentantov. Je to index S&P 500 a zlato.  Podľa oficiálnych údajov zaznamenal index S&P 500 v roku 2023 nárast o 24,87 %. V roku, kedy mnohé inštitúcie a investori predpovedali pády na nové minimá, ide o výborný výsledok.

Rovnako v plusových hodnotách je aj zlato. Je to jedno z najpopulárnejších aktív v rámci TradFi. V roku 2023 dosiahlo svoje historicky najvyššie ceny. V decembri sa zlato obchodovalo na úrovni 2 150 USD za uncu. V percentuálnom vyjadrení za 12 mesiacov je to slušných 13,3 % rastu.

Za reprezentantov DeFi sme vybrali Bitcoin a Ethereum. BTC ako popredný blockchain zaznamenal od začiatku roka 158 % nárast. Týmto rastom jednoznačne prekonal S&P 500 aj zlato. Ku koncu roka 2023 dosahuje úrovne 42 000 dolárov. To je o necelých 40 % pod maximálnou hodnotou z novembra 2021.

Ethereum zaznamenalo 100 % zisky od začiatku roka. Aj tu je potrebné uviesť, že jednoznačným spôsobom prekonalo zlato a S&P 500 v ziskovosti. Čo je podstatné, dnes je Ethereum o viac ako 50 % pod najvyššou hodnotou. Napriek tomu prekonalo vyššie uvedených zástupcov TradFi.

Mohlo by Vás zaujať: Známa kryptomena prekonala takmer 2-ročný rekord. Cena prudko stúpa

Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.