- Zuzana Čaputová dnes podpísala zákon o pomoci pri splácaní úveru na bývanie
- Jeho maximálna výška bude 150 eur
Ako informuje TASR, prezidentka SR Zuzana Čaputová podpísala zákon o pomoci pri splácaní úveru na bývanie. Výška novej štátnej sociálnej dávky bude 75 % zo zvýšenia splátky úveru na bývanie, najviac v sume 150 eur mesačne. Informoval o tom prezidentkin hovorca Martin Strižinec.
Do budúcnosti bude možnosť stanoviť každý rok v zákone o štátnom rozpočte odlišnú výšku príspevku. Na účely poskytovania príspevku je stanovená maximálna hranica príjmu oprávnenej osoby a spoludlžníka, a to vo výške najviac 1,6-násobku priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR zverejnenej Štatistickým úradom (ŠÚ) SR za kalendárny rok, za ktorý sa posudzuje príjem.
Nárok na príspevok budú mať občania, ktorí zmluvu o úvere na bývanie uzatvorili pred 1. januárom roku 2024. Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny bude príspevok vyplácať mesačne pozadu najneskôr do konca mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom občan plnil podmienky nároku
Zákon bude účinný od 1. januára 2024.
Slovákom hrozia drahé hypotéky aj naďalej
Tatra banka vo svojej ekonomickej analýze upozorňuje na závažný problém, ktorý sa týka konkrétne Slovenska. Napriek tomu, že úroky v eurozóne budú čoskoro klesať, situácia na Slovensku je o niečo iná.
„Ak vláda nezastaví zadlžovanie krajiny, tak sa to odrazí na vyššom úročení vládnych dlhopisov a následne premietne aj do drahších úverov pre firmy vrátane bánk.”
Analýza Tatra banky poukazuje na fakt, že Slovensko sa v závere roka 2022 dostalo „medzi krajiny s nadpriemerne vysokými úrokovými sadzbami na hypotékach.” Kým ešte pred rokom dokázalo Slovensko na finančných trhoch získať finančné prostriedky lacnejšie ako krajiny, ktoré musel zachraňovať euroval, „dnes si naša vláda požičiava rovnako draho ako Grécko a dokonca o niečo drahšie ako Španielsko,” uvádza ďalej vo svojej analýze Tatra banka.
To, za koľko si vláda a firmy, teda aj banky požičiavajú na finančných trhoch, je pre ceny hypoték mimoriadne dôležité. Vyššie náklady bánk na financovanie sa automaticky premietnu do ich cenníkov a hypotéky budú drahšie.
Len pred niekoľkými dňami sme vás informovali o tom, že medzinárodná ratingová agentúra v decembri znížila rating Slovenska na A-. Dôvodom poklesu ohodnotenia je zhoršenie stavu verejných financií v posledných mesiacoch a výrazný nárast štátneho dlhu.
Konsolidačné opatrenia, ktoré prijíma súčasná vláda, sú podľa odborníkov nedostačujúce. Analytici Slovenskej sporiteľne na základe plánovaných krokov novozvolenej Ficovej vlády dokonca prudko zvýšili odhad deficitu verejných financií pre tento rok a aj rok 2024.
Prečítajte si aj: Slovenské banky varujú. Hrozí, že prestanú poskytovať úvery