- Kúpele v Červenom Kláštore bojujú s obrovskou stratou
- Dlhy spoločnosti rieši súd, podľa jej majiteľov sú pohľadávky neoprávnené
Výnimočné slovenské kúpele zápasia s vážnymi finančnými problémami. Napriek tomu, že majú za sebou sériu ziskových rokov, utápajú sa v strate. Veritelia žiadajú súd o rozpredanie majetku spoločnosti, avšak tá namieta, že ich pohľadávky sú neoprávnené.
Kúpele v Červenom Kláštore sú unikátne
Liečebné kúpele v Pieninskom národnom parku prevádzkuje spoločnosť Pieniny Resort, ktorá vznikla v roku 2007. Kúpele Červený Kláštor Smerdžonka ponúkajú liečivú vodu, ktorá bola v tejto oblasti známa už v 14. storočí.
V roku 2010 bol tamojší liečivý prameň vyhlásený za prírodný liečivý zdroj a v tom čase sa začala aj výstavba unikátneho kúpeľného zariadenia Dom zdravia. Kúpele v Červenom Kláštore otvorili svoje brány v roku 2012 a odvtedy liečia ochorenia kože, dýchacích ciest aj psychických chorôb z povolania.
Strata sa prehlbuje napriek rastúcim tržbám
Podľa informácií z Finstatu spoločnosť Pieniny Resort v posledných rokoch prehlbuje svoju stratu. Rok 2022 firma ukončila s mínusom vyše 400-tisíc eur, pričom stratová bola už v roku 2018, no len vo výške 58 702 eur.
Napriek nepriaznivým hospodárskym výsledkom tržby spoločnosti v posledných rokoch rapídne rástli. Kým v roku 2018 dosahovali výšku 613 840 eur, v roku 2022 to bolo viac ako 1,55 milióna eur.
„Spoločnosť za posledný rok dosiahla historicky najlepšie prevádzkové výsledky, ktoré sú pritom rádovo vyššie než v predchádzajúcich rokoch,” konštatuje konateľ spoločnosti Pieniny Resort Peter Pihorňa pre portál Index.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Veritelia žiadajú súd o rozpredanie majetku spoločnosti
Kúpele v Červenom Kláštore sa ocitli v konkurznom konaní. Veritelia požiadali prešovský Okresný súd o vysporiadanie ich nesplatených pohľadaviek a kúpeľom tak hrozilo rozpredanie ich majetku.
Jednou zo spoločností, ktorá si na súde nárokuje o vyplatenie dlhu, je firma FM Design. Tá eviduje voči prevádzkovateľovi pieninských kúpeľov dlh vo výške 83-tisíc eur za dodanie nábytku v roku 2012. Po začatí konkurzného konania sa k jeho návrhu pripojili aj ďalší veritelia, voči ktorým má spoločnosť Pieniny Resort neuhradené záväzky. Avšak vedenie kúpeľov tieto dlhy odmieta akceptovať.
„V jednom prípade ide o premlčanú pohľadávku, v druhom prípade ide o pohľadávku, ktorú neúčinne previedli na veriteľa spriaznené osoby a v ostatných troch prípadoch ide o sporné pohľadávky – právne vzťahy neboli kreované riadne konateľmi spoločnosti,” povedal pre portál konateľ Pieniny Resort a poukázal na to, že zmluvy a objednávky podpísal len jeden konateľ, ktorý reprezentoval väčšinového spoločníka.
Tesne pred Vianocami Okresný súd Prešov prerušil konkurzné konanie voči spoločnosti, ktorá prevádzkuje unikátne kúpele v srdci Pieninského národného parku. Majitelia spoločnosti veria, že sa im kúpele podarí zachrániť.
„Robíme všetko preto, aby sme zachovali prevádzku kúpeľov, pracovné miesta pre ľudí tu pracujúcich a súčasne sa raz a navždy vyrovnali s neoprávnenými veriteľmi, ako aj určili pevný rámec splácania pohľadávok oprávnených veriteľov,” povedal pre Index konateľ spoločnosti Pieniny Resort.
V týchto dňoch sú však obľúbené slovenské kúpele už zatvorené. Majitelia veria, že sa im situáciu podarí vyriešiť, čo ukážu už najbližšie dni. Opätovné otvorenie je naplánované na 1. februára 2024.
Prečítajte si aj: Slovenský bankrot roka? Banky posielajú do dražby farmaceutického giganta