Ceny poľnohospodárskych produktov prudko klesajú

  • Ceny poľnohospodárskych produktov v EÚ klesli po dlhej sérii zdražovania
  • Potraviny budú na Slovensku začiatkom roka 2024 témou číslo jeden
Novinky Poľnohospodárske produkty klesajú na cene
Poľnohospodárske produkty klesajú na cene. Zdroj: shutterstock.com/encierro/Standard Studio/Aleksandr Rybalko
BitmarketsOkazio mobil

Ceny poľnohospodárskych produktov v celej Európskej únii za tretí kvartál 2023 klesli. Súčasný trend je v kontraste s opačným vývojom v rokoch 2021 a 2022, uvádza Eurostat. Globálny poľnohospodársky trh sa tak dostáva do fázy stabilizácie po tom, čo inflácia predražila všetky koncové produkty ako napríklad potraviny.

Poľnohospodárske produkty zlacneli medziročne o 9 %

Priemerná cena poľnohospodárskych produktov klesla medziročne v treťom štvrťroku až o -9 %. Rast cien poľnohospodárskej produkcie totiž vyvrcholil presne pred rokom, keď bolo medziročné tempo rastu až +30 % oproti roku 2021. Potom sa po kvartáloch postupne rast znižoval na +26 %, +17 % až napokon v druhom kvartáli 2023 na úroveň +2 %. Za tretí kvartál tak konečne vidíme prvý pokles po dlhej sérii rastov.

Nie každý poľnohospodársky produkt vykázal rovnaký trend. Priemerná cena obilnín klesla o -32 %, zatiaľ čo cena mlieka iba o -15 %. Ešte pomalšie zlacňovanie sme mohli spozorovať pri ovocí (-5 %) a hydine (-3 %). Naopak medziročne naďalej rástli produkty ako olivový olej (+73 %), rastlinné materiály používané na pletenie (+50 %), zemiaky (+48 %) a cukrová repa (+44 %).

Binance
97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Ako je na tom Slovensko?

Z hľadiska porovnania členských štátov sa pozrieme aj na vývoj cien na Slovensku. Až 21 krajín z celkových 27 v rámci Európskej únie zaznamenalo medziročne pokles výstupných cien. Najvýraznejší pokles bol v krajinách, ktoré sa špecializujú na obilniny alebo mlieko. Ide o krajiny ako Bulharsko (-28 %), Maďarsko (-26 %), Litva a Lotyšsko (obe -24 %) a Slovensko (-20 %).

Naopak ceny rástli v južných krajinách ako Grécko (+22 %), Cyprus (+11 %), Portugalsko (8 %), Španielsko a Malta (obe +5 %) a Taliansko (+1 %). Hlavným faktorom bol výrazný nárast ceny olivového oleja v Španielsku (+103 %), v Grécku (101 %), v Portugalsku (+99 %) a v Taliansku (+31 %).

Zmena cien poľnohospodárskych produktov podľa krajín

Zmena cien poľnohospodárskych produktov podľa krajín. Zdroj: Eurostat

Potraviny budú v roku 2024 prioritou

Na Slovensku boli práve potraviny spolu s energiami hlavnou zložkou, ktorá poháňala celkovú infláciu v krajine. Nedávno sme dokonca informovali, že ceny potravín a aj poľnohospodárskych produktov by sa opätovne mohli u nás zvýšiť. Dôvodom je nová európska smernica Eurovignette, ktorá má za úlohu nastaviť vyberanie poplatkov za využívanie dopravnej infraštruktúry ťažkými nákladnými vozidlami. Nové mýtne sadzby by tak mohli zvýšiť ceny výrobkov a potravín až o 10 %.

Vláda v súčasnosti vidí pomerne široký priestor na úpravu cien potravín. Robert Fico uviedol, že práve potraviny budú začiatkom roka 2024 témou číslo jeden. Konkrétne opatrenia ešte nepoznáme, no asi by každý prijal pomocnú ruku. Platíme totiž neprimerane vysoké ceny v porovnaní s nízkym príjmom.

Mohlo by ťa zaujímať: Výrobcovia nenápadne znižujú kvalitu i gramáž potravín. Spotrebitelia si to už všimli

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.