Dňa 28. novembra 2023 zomrel jeden z najznámejších investorov na svete, Charlie Munger. Bol považovaný za pravú ruku Warrena Buffetta a dlhé desaťročia pôsobil vo funkcii podpredsedu Berkshire Hathaway. Na základe správy Finbold sa pozrieme na tie najlepšie investičné rozhodnutia počas jeho života.
Najlepšie obchody Buffettovej pravej ruky
Prvou investíciou sú Oil Royalties (licenčné poplatky za ropu), do ktorých investoval v roku 1962 približne 1 000 dolárov. Jeho rodina z toho dodnes dostáva mesačný pasívny príjem 2 000 až 3 000 dolárov. Munger ďalej v roku 1976 presvedčil Buffeta, nech investujú do spoločnosti GEICO tesne pred bankrotom, na čom nakoniec zarobili miliardy dolárov. Ide o súkromnú americkú poisťovaciu spoločnosť pre automobily.
Ďalšie 2 miliardy zarobila spoločnosť Berkshire Hathaway na firme See’s Candies, do ktorej investoval Munger v roku 1972. See’s Candies je americký výrobca a distribútor sladkostí, najmä čokolád. Nikto však neočakával, že takáto firma prinesie Mungerovi a Buffetovi taký obrovský zisk.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Charlie Munger za sebou zanechal obrovský majetok
Mohli by sme pokračovať aj s ďalšími ziskovými obchodmi, no vyššie spomenuté sú tie najúspešnejšie. Charlie Munger sa rovnako ako aj Warren Buffett vždy snažil nájsť podhodnotené akcie na základe potenciálu firmy a súčasnej hodnoty. Inak povedané, takéto investovanie je založené na vnútornej hodnote akcie.
Berkshire Hathaway je v súčasnosti 8. najväčšia firma na svete podľa trhovej kapitalizácie, uvádza rebríček CompaniesMarketCap. V čase písania článku dosahuje hodnotu 780 miliárd dolárov, čo je len o 4 miliardy viac ako má Tesla Elona Muska.
Hodnota spoločnosti rástla dlhodobo hlavne vďaka investičným rozhodnutiam Mungera a Buffetta. Pre porovnanie, len pred 20 rokmi bola hodnota trhovej kapitalizácie spoločnosti Berkshire Hathaway na úrovni 130 miliárd dolárov.
Jedno z posledných vyjadrení od Charlieho Mungera sme vám nedávno priniesli aj na tému kryptomien. Ešte začiatkom októbra Munger jasne povedal, že všetky kryptomeny napokon klesnú na nulu. Rovnako ako Buffett, aj Munger bol známy odporca digitálnych mien a skôr uprednostňoval hľadanie podhodnotenia vnútornej hodnoty akcií. Obchodníkov s kryptomenami dokonca prirovnal ku gamblerom.
Charlie Munger zomrel vo veku 99 rokov a pomohol vytvoriť investičné impérium. Stačilo len mesiac a dovŕšil by hranicu 100 rokov. Zanechal po sebe množstvo majetku a inšpirácie pre začínajúcich investorov po celom svete.
S Buffettom sa prvýkrát stretli v roku 1959, keď Munger pôsobil ešte ako obchodný právnik. To, čo nasledovalo potom, je už známy príbeh, ktorý nesie meno Berkshire Hathaway.
Mohlo by ťa zaujímať: Vieme, ako vyzerá portfólio najväčších investorov na svete