Známy kryptomenový analytik PlanB nedávno povedal, že v súčasnosti je posledné obdobie, keď môžeme kúpiť Bitcoin pod cenou 40 000 dolárov, uvádza správa News Bitcoin. Niet sa čomu čudovať, keďže najväčšia kryptomena na svete sa v čase písania článku obchoduje už na cene 37 000 dolárov a posledná korekcia nastala ešte v auguste tohto roku.
PlanB varuje, že Bitcoin pod 40 000 dolárov už neklesne
V súlade so svojou predpoveďou sa analytik PlanB opieral aj o svoj model Stock to flow (S2F). Tento model je založený na obmedzenej ponuke Bitcoinu 21 miliónov mincí. Podobné modely sa používajú aj pri komoditách ako zlato. Je tu však jeden zásadný nedostatok, ktorý analytik vo svojom modeli nerieši.
S2F predpovedá cenový vývoj Bitcoinu iba na základe ponuky, no cenu každého aktíva určuje okrem ponuky aj dopyt. A práve dopytová stránka Bitcoinu v tomto modeli chýba. Je síce pozoruhodné, že na svete nidky nebude viac Bitcoinov ako 21 miliónov, no bez dopytu je táto skutočnosť bezvýznamná. Ak totiž neexistuje dopyt, aktívum nikdy nemôže rásť bez ohľadu na iné faktory.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Nikto nevie kam pôjde cena Bitcoinu
Mnoho začiatočníkov na kryptomenovom trhu nasleduje známych analytikov ako je PlanB. Vyjadrenia typu Bitcoin už nikdy neklesne pod istú cenovú úroveň sú ale značne nepodložené. Nikto totiž nedokáže predpovedať, či Bitcoin niekedy v budúcnosti ešte pod 40 000 dolárov klesne alebo nie. A to isté platí aj pre cenové predpovede. Nevieme, či Bitcoin prekoná posledné historické maximum a kde sformuje to ďalšie.
V nasledujúcom cenovom bullrune by mohli vzostupnú trajektóriu podporiť faktory ako schválenie spotového ETF pre Bitcoin a halving. Avšak nevieme, či následná korekcia nespôsobí pokles pod hladinu 40 000 dolárov. Spotové ETF zabezpečí prísun nového inštitucionálneho kapitálu pričom sa očakáva, že to môže byť až 70 miliárd dolárov.
Druhý faktor v podobe halvingu takmer s istotou zaručí rast trhovej ceny. Odmena za vyťažený blok klesne na polovicu, čo pri zachovaní dopytu zabezpečí vzostup. Za rovnaký čas sa totiž do obehu dostane o polovicu menej mincí. To, že ťažiari dostanú polovičnú odmenu im nevadí, pretože pri raste ceny dostávajú viac peňazí v podobe transakčných poplatkov. Avšak aj tu platí, že halving je bez dopytu bezvýznamný.
Mohlo by ťa zaujímať: Začína sa nová sezóna. Hodnota Bitcoinu sa má vyšplhať až na túto sumu