Kryptokauza v rodine šéfky ECB: Jej syn investoval do kryptomien, prišiel takmer o všetko

Novinky Lagardová žiada regulácie a pripravuje CBDC
Lagardová žiada regulácie a pripravuje CBDC. Zdroj: shutterstock.com/Atichat Wattanasin Stone/Alexandros Michailidis
Flockers PCPepe Unchained mobil

Jablko tentokrát padlo ďaleko od stromu. Syn šéfky Európskej centrálnej banky premrhal peniaze na kryptomenách. Väčší paradox je ťažké si predstaviť, pretože práve Lagardová je tvrdou kritičkou kryptomien a dlhodobo upozorňuje, že investori môžu o svoje peniaze prísť. Kryptomeny naďalej kritizuje a plánuje spustiť CBDC ako centrálny ekvivalent digitálnych aktív. 

Priznanie Lagardovej

Na stretnutí so študentmi v nemeckom Frankfurte sa Lagardová zdôverila s tým, že jej syn (nešpecifikovala ktorý, pretože má dvoch) ignoroval jej upozornenia. O svoje peniaze prišiel. Ani v tomto prípade nešpecifikovala, o ktoré konkrétne kryptoaktíva išlo. Môžeme sa to tom len dohadovať.

Lagardová je dlhoročný tvrdý kritik kryptomien a upozorňuje investorov, že môžu prísť o svoje peniaze. Šéfka ECB nezverejnila konkrétnu sumu, o ktorú jej syn prišiel. Podľa toho, čo uviedla, jej syn najprv tvrdil, že to nie je podstatná suma. Nakoniec je výsledkom, že prišiel asi o 60 % kryptoinvestícií.

Binance
97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Zlepšenie regulačného dohľadu

Napriek tomu, že práve Európa je kontinentom, ktorý už má zavedený systém pre komplexnú reguláciu kryptomien, vyzvala na ďalšie regulácie. MiCa (Markets in Crypto-Assets) je v súčasnosti najvyspelejší regulačný rámec na svete platný na takom rozsiahlom území a pre toľkých obyvateľov. Do veľkej miery upravuje viaceré oblasti kryptomenového obchodu.

Sú v ňom zahrnutí obchodníci, vlastníci kryptomien, burzy, ale napríklad aj ťažiari. „Cieľom tohto regulačného rámca je chrániť investorov, zachovať finančnú stabilitu, a zároveň umožniť inovácie a podporiť atraktívnosť sektora kryptoaktív.” Kryptomeny teda v rámci európskeho priestoru majú svoju právnu úpravu. 

CBDC ako budúcnosť

Hlava Európskej centrálnej banky nejde proti kryptoaktívam ako celku. Zamietavé stanovisko má ku kryptomenám. Na druhej strane však podporuje napríklad koncept CBDC, teda digitálne meny centrálnych bánk, o ktorých sme už na stránkach Kryptomagazínu informovali. Tieto meny sú technologicky príbuzné kryptomenám s podstatnými rozdielmi. Ide predovšetkým o absenciu akejkoľvek decentralizácie.

Práve decentralizácia je však pre kryptomenových priaznivcov kľúčovou. Súvisí totiž so slobodou, ktorá z toho vyplýva. Zatiaľ čo kritizovala kryptomeny ako Bitcoin, Lagardová sa ukázala ako veľký fanúšik konceptu digitálnej meny centrálnej banky. Nedávno, v apríli 2023, pripustila, že potenciálne digitálne euro sa bude používať obmedzene aj na na kontrolu každodenných platieb.

Kritika na CBDC z radov priaznivcov slobody a kryptomien ide predovšetkým smerom k jeho vysokej miere centralizácie a dohľadu. Každý občan bude mať zavedený účet priamo v centrálnej banke. V prípade krajín eurozóny to bude pravdepodobne Európska centrálna banka. Problémom je aj to, že ide o programovateľné financie.

Obmedzený môže byť teda napríklad ich účel, ale aj ich expirácia. To všetko priamo pod dohľadom centrálnej autority. Otázkou ostáva, akú úlohu by mali v takomto systéme komerčné banky.

Prípravná fáza, v ktorej sa projekt digitálneho eura nachádza, zahŕňa predovšetkým uzatvorenie regulačného rámca, teda akejsi knihy pravidiel pre CBDC a takisto aj výber poskytovateľov, ktorí by mohli vyvinúť platformu a infraštruktúru digitálneho eura.  Európska centrálna banka si tak pripravuje priestor pre zavedenie tejto centrálnej meny v Eurozóne.

Mohlo by vás zaujať: Dlhoočakávaný rastový trh je tu. Pripútajte sa

txbtxb
Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.