Medzinárodná organizácia pre cenné papiere (International Organization of Securities Commissions – IOSCO) je medzinárodnou inštitúciou s dosahom na reguláciu obchodu s finančnými aktívami. V súčasnosti rieši nové možnosti regulácie, ktoré by mali zahŕňať aj kryptomeny. V súčasnosti už poznáme základné rysy prichádzajúceho regulačného rámca.
Prichádzajúce zmeny
IOSCO zverejnilo niektoré informácie o pripravovaných reguláciách vo svojej tlačovej správe. V dokumente sú uvedené oblasti, ktorých sa budú nové regulačné rámce pre kryptomeny týkať. Sú to:
1. Konflikty záujmov vyplývajúce z vertikálnej integrácie činností a funkcií
2. Manipulácia s trhom, dôverné obchodovanie a podvody
3. Úschova a ochrana majetku klienta
4. Cezhraničné riziká a regulačná spolupráca
5. Prevádzkové a technologické riziko
6. Maloobchodná distribúcia
Odporúčania pripravujú pôdu pre opätovné nastavenie regulačného prostredia pre kryptomeny. Nové usmernenia sú založené na princípe globálnej spolupráce a konzistentnosti. Sú reakciou na súčasnú situáciu pri vytváraní jednotného regulačného prostredia. Dôraz sa kladie na prijatie a implementáciu týchto opatrení v ďalšej kritickej fáze. Tým sa zabezpečí optimálna regulačná jednotnosť v rámci členských jurisdikcií IOSCO.
NEWS:
IOSCO, the global securities watchdog, unveils comprehensive proposals for crypto regulation. The report suggests applying existing rules or crafting new ones, varying by jurisdiction, to address risks posed by centralized crypto intermediaries. pic.twitter.com/frn47On1DY
— BuzzBeatHQ (@mely_buzz) November 17, 2023
Cieľom pripravovaných opatrení je snaha počas neustáleho vývoja kryptomenového priemyslu zabezpečiť dosiahnutie rovnováhy medzi podporou inovácií a ochrany investorov. Uvedené oblasti budú regulované v celosvetovom meradle prostredníctvom osemnástich pripravovaných opatrení. Tento prístup odráža odhodlanie organizácie prispôsobiť sa dynamickej povahe prostredia a zároveň dodržiavať základné princípy regulačného dohľadu pre kryptomeny.
Pôsobnosť organizácie
Misiou tejto organizácie je primárne presadzovanie a udržiavanie silných, spravodlivých a efektívnych trhov. Nástrojom pre to sú vyššie regulačné štandardy. Takisto je jej úlohou zdieľanie dobrej praxe, ale aj dohľad a vynucovanie dodržiavania štandardov. Zabezpečuje výmenu odborných skúseností, najmä medzi rozvinutými a rozvojovými štátmi.
Návrhy v správe aktív zohrávajú kľúčovú úlohu pri formulovaní jednotného globálneho regulačného prístupu. Slúžia na riešenie podstatných rizík pre ochranu investorov a integritu trhu. V prípade kryptomien ide o centralizovaných sprostredkovateľov kryptoaktív, teda poskytovateľov služieb kryptoaktív (CASP). Jednoducho povedané, sú to burzy.
Špecifické a cielené odporúčania IOSCO zároveň poskytujú dôkladné vysvetlenie regulačných očakávaní. Podľa správy sa tieto očakávania dajú vyriešiť uplatnením existujúcich pravidiel alebo vytvorením nových v závislosti od jurisdikcie. Cieľom je riešiť identifikované kritické oblasti problémov na týchto trhoch. To súvisí s krádežami, útokmi na účty klientov a podobne.
Európska regulácia pre kryptomeny
Európska únia v rámci regulácie kryptoaktív do veľkej miery predbehla ostatné krajiny. Zaviedla rámec pod názvom MiCA (Markets in Cryptoassets Regulation). Daný rámec je v súčasnosti najvyspelejšou formou regulácie na svete pre oblasť kryptomien. Právne noviny uviedli, že „cieľom regulácie je sledovanie prevodov kryptomien a blokovanie podozrivých transakcií ako je to u akéhokoľvek iného finančného prevodu.”
IOSCO is more important and happening sooner than MICA
Cred:SmQke💨 pic.twitter.com/iheBmgMfZZ
— The ISO GOAT (@XrpKing09531420) November 14, 2023
Tieto kroky smerujú k väčšej miere ochrany spotrebiteľa. Na jednej strane sú regulácie vždy určitou nepríjemnosťou pre užívateľov. Vyplýva z nich množstvo povinností pre užívateľov kryptobúrz a podobne. Ide napríklad o dobre známe KYC (Know Your Customer), ktoré je komunitou často kritizované. Práve KYC vyplýva z regulačného rámca pre potieranie prania špinavých peňazí.
Druhou stranou regulácií je zvyšovanie bezpečnosti užívateľov. To súvisí napríklad aj s možnosťami inštitucionálnej adopcie pre kryptomeny. Nedá sa totiž predpokladať, že veľké inštitúcie vstúpia svojím kapitálom na neregulované trhy a budú tam investovať prostriedky svojich klientov.