Na základe najnovšej novembrovej správy od Eurostatu môžeme usúdiť, že Európa sa trápi v oblasti ekonomického rastu, keďže tempo rastu hrubého domáceho produktu (HDP) sa takmer nemení. Od roku 2021 Európska únia nedokázala zaznamenať vyšší rast HDP ako 1 %.
HDP nerastie už niekoľko rokov
HDP EÚ zostalo počas 3. kvartálu 2023 na nulovej úrovni, rovnako ako tomu bolo aj počas druhého kvartálu 2023. Prvé tri mesiace sa niesli v rovnakom duchu, keďže kvartálny rast HDP bol na úrovni iba 0,1 %. O čosi lepšie výsledky sme mohli vidieť v roku 2022, kde došlo k medzikvartálnym rastom 0,7 %, 0,7 %, 0,4 % a -0,1 %.
Celkovo by sme mohli zhodnotiť posledné štyri roky za obdobie stagnácie. Výnimkou je len obdobie, keď vypukla pandémia koronavírusu. V druhom kvartáli 2020 sa totiž HDP medzikvartálne prepadlo až o -10,9 %, no následne v 3. kvartáli 2020 stúplo o 11,2 %. Pred pandémiou však HDP taktiež stagnovalo.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Negatívna nálada pokračuje
Okrem nulovej zmeny rastu HDP zaznamenala EÚ pokles priemyselnej produkcie. Na druhej strane jej úroveň zostala nad hodnotami spred pandémie. Rovnako klesal aj maloobchod, už tretí mesiac po sebe. Naopak produkcia v sektore služieb vytvorila už druhý mesiac rast a dostala sa na nové historické maximum.
Ceny energií pokračujú v znižovaní, čo zabezpečuje aj pokles inflácie. Európska centrálna banka (ECB) však stále nedosiahla inflačný cieľ 2 %. Ročná inflácia EÚ dosahuje 3,6 % a úrokové sadzby ostávajú stále vysoko. ECB však na poslednom zasadnutí zmenila politiku a ponechala kľúčové úrokové sadzby nezmenené na úrovni 4,5 %. Kým sa ale dostanú úrokové sadzby na nízke úrovne, potrvá to ešte dlho.
Napriek tomu, že ekonomika stagnuje a markoekonomické ukazovatele skôr signalizujú recesiu, je trh práce pomerne stabilný. Mesačná nezamestnanosť občanov vo veku 15 až 74 rokov podľa Eurostatu dosahuje v EÚ len 6 %.
Celkovo index ekonomického sentimentu naznačuje, že na trhoch vládne negatívna nálada. Očakávania sa z mesiaca na mesiac znižujú už od leta 2021. Sentiment v EÚ odzrkadľuje vážený priemer bilancií odpovedí na vybrané otázky adresované firmám v priemysle (40 %), službách (30 %), spotrebiteľom (20 %), maloobchode (5 %) a stavebníctve (5 %).
Mohlo by ťa zaujímať: Ekonomika eurozóny začala klesať, zatiaľ čo Spojené štáty zaznamenali rast