Tempo poklesu najdôležitejšej zložky hospodárstva na Slovensku v septembri opäť zrýchlilo, uvádza Štatistický úrad. Celkovo sa sleduje 5 odvetví: priemysel, vybrané trhové služby, doprava a skladovanie, informácie a komunikácia a stavebníctvo. Jediný medziročný rast tržieb však nastal iba v oblasti informácií a telekomunikácií.
Priemysel spomaľuje čoraz viac
Priemysel ako najdôležitejšie odvetvie už tretí mesiac po sebe klesá. Medziročne došlo k poklesu tržieb o 5,9 %, čo je dvojnásobné zrýchlenie oproti augustu. Vývoj najviac ovplyvnil pokles v dodávke elektriny a plynu o 42,6 %, vo výrobe kovov o 15,9 % a vo výrobe výrobkov z gumy a plastu o 17,9 %.
Vybrané trhové služby klesli medziročne o 1,1 %. Tento trend sledujeme už 9 mesiacov po sebe. Najviac sa znížili tržby v oblasti administratívnych a pomocných kancelárskych činností o 14,1 %. Doprava a skladovanie zaznamenali pád tržieb o 3,4 %. Sektor klesá už 7 mesiacov. Došlo ku zníženiu predovšetkým v oblasti pozemnej dopravy.
Stavebníctvo znížilo medziročné tržby o 3,0 % a zároveň ide o prvý pokles po 4 mesiacoch rastu. Naopak jediná oblasť hospodárstva, informácie a komunikácia, narástla o 7,8 %, no za september došlo k výraznému spomaleniu takmer o polovicu v porovnaní s augustovými 13,5 %.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Klesá výroba aj spotreba, no HDP stále rastie
Napriek poklesu priemyslu jeho rast stimuluje produkcia automobiliek a mierny vzostup energetiky. Celkovo však môžeme zhodnotiť, že pokles tržieb zapríčiňuje aj znížený objem objednávok. Dôvodom nižšieho objednávania je vysoká inflácia, ktorá spôsobuje nižšiu kúpyschopnosť konečných spotrebiteľov. Menej nakupujeme čo znamená, že výrobcovia menej vyrábajú.
Pokles spotreby, výroby a objednávok je typickým príznakom recesie. No napriek tomu Slovensko v recesii nie je, keďže tempo rastu hrubého domáceho produktu (HDP) v druhom štvrťroku 2023 dosiahlo 1,5 %. Ide o najvyššie číslo za posledných 5 štvrťrokov. Na druhej strane sa však trápime s výrazným spomalením fixných investícií, v oblasti súkromnej spotreby a škrtania vládnych výdavkov, uvádza Tradingeconomics.
Rast 1,5 % ale nie je dôvodom na radosť. Aj keď máme lepší výsledok ako mnoho ekonomicky vyspelejších krajín v Európe, Národná banka Slovenska (NBS) zhoršila predpoveď rastu HDP z 3,3 % na 2,7 % pre rok 2024. Celkový efekt reštriktívnej menovej politiky v podobe zvyšovania úrokových sadzieb bude údajne na slovenskú ekonomiku väčší, než sa očakávalo.
Mohlo by ťa zaujímať: Eurostat zhodnotil žalostný stav Slovenska. Zarábame extrémne málo