Trh s nehnuteľnosťami bol počas posledných dekád hnacou silou čínskej ekonomiky. Avšak v súčasnosti sa utápa v dlhotrvajúcom poklese. O tejto téme sme vás podrobne informovali. Pokles na čínskom realitnom trhu má vážne dôsledky pre celú ekonomiku, ktorá sa stále snaží udržať svoj rast nad hranicou 5 % HDP. Ekonomickí analytici varujú, že problémy, ktoré má v súčasnosti Čína sú zakorenené hlbšie ako sa môže zdať.
Čína prejavila známky oživenia
Na chvíľu sa zdalo, že čínska ekonomika vykazuje známky obnovenia. Posilnenie maloobchodných tržieb totiž pomohlo zvýšiť jej ekonomický rast v treťom štvrťroku na 4,9 % čo je viac, než analytici očakávali. Tieto údaje sú povzbudivé a naznačujú, že nedávne stimulačné opatrenia, vrátane zníženia úrokových sadzieb a podpory predaja domov, pomohli stabilizovať ekonomiku a dočasne rozptýlili obavy z hroziacej hospodárskej krízy.
Avšak, aj napriek týmto krátkodobým zlepšeniam ekonómovia stále zdôrazňujú, že čínska ekonomika zostáva krehká a čelí vážnym dlhodobým problémom. Nedávno znížil Medzinárodný menový fond svoje prognózy rastu Číny na nasledujúci rok na 4,2 % zo 4,5 % a ešte pesimistickejšie predpovede zverejnila spoločnosť Morgan Stanley. Tá predpokladá, že rast krajiny klesne na 3 % do roku 2030, ako informoval denník The Wall Street Journal.
Oxford Economics, britská výskumná firma, znížila svoje prognózy na približne 4 % v nasledujúcich piatich rokoch, čo je tiež nižšie, než predchádzajúce 4,5 %. Tieto zhoršené prognózy signalizujú, že problémy v čínskej ekonomike nie sú len krátkodobé, ale majú hlbšie korene.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Ekonomiku brzdí niekoľko vážnych problémov
Jedným z hlavných faktorov zhoršujúceho sa výhľadu Číny je kríza v sektore nehnuteľností. Ten dlho slúžil ako hnací motor pre jej hospodársky rast. Ekonómovia tvrdia, že tento sektor predstavoval asi štvrtinu hrubého domáceho produktu krajiny. Napriek uvoľňovaniu obmedzení zo strany provinčných a miestnych vlád, predaj domov zostáva v útlme. S narastajúcou staršou populáciou a vysokou mierou vlastníctva nehnuteľností dopyt môže aj naďalej klesať.
Veľkí developeri, ktorí boli dlhé roky pilierom čínskeho ekonomického modelu, začínajú pociťovať tlak. Spoločnosť Country Garden, kedysi stabilný developer, zmeškala platbu úrokov z dlhopisov, čo vyvoláva obavy o budúcnosť ďalších projektov.
Nedávne uvoľňovacie opatrenia strácajú účinnosť, keď ceny nových domov v čínskych mestách klesajú príliš rýchlym tempom. Ekonómovia upozorňujú na to, že fiškálne zdroje miestnych samospráv, ktoré sú závislé od predaja nehnuteľností, sú v najhoršom stave za posledných 10 rokov. Následkom toho dôjde k poklesu investícií do infraštruktúry a priemyslu.
Ďalším problémom je zotrvávajúci vplyv prísnych blokád spojených s pandémiou koronavírusu. Rôzne ukazovatele naznačujú, že ekonomické aktivity v Číne sa stabilizujú na úrovni približne 5 % pod hodnotami predpandemických výsledkov, čo naznačuje trvalú stratu produkcie.
S dlhodobými problémami, ako je zastavenie rastu produktivity, starnutie populácie a rastúci dlh, sa čínska ekonomika stáva zraniteľnejšou. Nové obmedzenia USA na vývoz technológií a investícií do Číny spolu s poklesom súkromných investícií môžu výrazne obmedziť rast produkcie.
Záverečnou obavou je, že politické reakcie Číny môžu zaostávať za rastúcimi problémami. Čínska vláda momentálne sleduje viacero cieľov naraz, vrátane národnej bezpečnosti, čo môže obmedziť pružnosť reakcií na súčasné ekonomické problémy krajiny.
Prečítajte si aj: Najväčšia kríza za posledné desaťročia. Čína sa nevie vyhrabať z problémov